Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Сребрен медал за македонската џудистка Хамида Друштинац на Балканското првенство во Подгорица

На првиот ден од Балканското првенство во џудо за пионери и пионерки кое се одржува во Подгорица, Црна Гора, македонската репрезентативка Хамида Друштинац се закити со сребрен медал. Двете победи и поразот во финалето, беа доволни македонската репрезентативка  да се искачи на пиедесталот и да го освои второто место, што …

Прочитајте повеќе »

Екипите на „Пелагонија“ и „Вардар“ нови членови на пинг-понгарската Супер лига

Изминатиот викенд заврши регуларниот дел од Супер лигата и Првата лига на Македонија во пинг-понг. Со освоеното прво место во Првата лига за мажи за сезоната 2022/23, екипата на ППК „Пелагонија“ од Битола обезбеди директен пласман во пингпонгарската Супер лига за следната сезона, заедно со второпласираната екипа на ППК „Вардар“ …

Прочитајте повеќе »

„Скопје Опен 2023“: 19 медали за џудистите на „Сеишин“

Вчера во Скопје се одржа вториот Меѓународен турнир во џудо „Скопје Опен” – 2023, на кој учество зедоа 25 клубови со над 250 џудисти од 8 држави: Албанија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Македонија, Србија, Грција и Молдавија. Прилепскиот ЏК „Сеишин“ Прилеп на турнирот учествуваше со 25 џудисти, кои освоија 19 …

Прочитајте повеќе »

Четири медали за џудистите на „Сеишин“ на „Тирана Опен 2023“

Вчера во Тирана, Албанија, се одржа Меѓународен турнир во џудо „Тирана Опен 2023″. На турнирот учество зедоа околу 360 џудисти од 8 држави: Албанија, Италија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Македонија, Србија и Грција. Џудо клубот „Сеишин“ Прилеп на турнирот учествуваше со 7 џудисти кои освоија 4 медали: 2 златни, 1 …

Прочитајте повеќе »

(Фото) 21 медал за џудистите на „Сеишин“ на Државните првенства за пионери/ки и сениори/ки

Вчера во Скопје се одржаа Државните првенства во џудо за пионери и пионерки, односно сениори и сениорки. На првенствата ЏК „Сеишин“- Прилеп зеде учество со 26 џудисти кои освоија 21 медал: 7 златни, 4 сребрени и 10 бронзени. Резултати поединечно: Пионери: Немања Џагадуроски 1 место Марко Ацески 2 место Ратко …

Прочитајте повеќе »

Во Скопје се одржа Државното првенство во пинг-понг за кадети и кадетки

Во саботата во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје се одржа 30-то Државно првенство за кадети и кадетки У-15 години. На првенството беа постигнати следниве резултати: Мешани двојки I место – Александар Јакимовски и Сара А. Стојановска II место – Љупчо Треновски и Матеја Смолиќ III место – Антонио Аврамски и …

Прочитајте повеќе »

Станојковски и Николов ги одбранија титулите државен првак во пинг-понг

Овој викенд се одржа најпрестижниот турнир во пинг-понг во Македонија, Државното првенство за сениори и сениорки во категорија поединечно, двојки и мешани двојки. Првенството се одржа во СЦ Борис Трајковски, а учество зедоа околу 80 натпреварувачи од клубови од целата држава. Кристијан Станојковски од ППК Крива Паланка по 12-ти пат …

Прочитајте повеќе »

Одржани две кола од пингпонгарската Супер лига и Прва лига за мажи

Овој викенд се одржаа 11 и 12 коло од Супер лигата и Првата лига во пинг-понг во машка конкуренција за сениори. Сите натпревари се одржаа во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Резултати од 11-то коло Супер лига мажи: Крива Паланка 2007 – Шампион Фа 2:4 Телеком Нец 2 – Младост …

Прочитајте повеќе »