Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Вечниот Буфон вели „баста“

Вечниот Буфон вели „баста“

Џанлуиџи Буфон се пензионира на 45 години. Италијанскиот голман својот најголеми триумф го прослави во Берлин. Стадионот во Дортмунд, 4 јули 2006 година. Полуфиналниот натпревар на Светското првенство во фудбал помеѓу Германија и Италија се игра во продолженија. Лукас Подолски ја добива топката и во 111. минута упатува силен удар …

Прочитајте повеќе »

Европскиот олимписки младински фестивал ќе се одржи во Скопје, Македонија ќе биде домаќин на најдобрите европски млади спортисти

Европскиот олимписки младински фестивал ќе се одржи во Скопје, Македонија ќе биде домаќин на најдобрите европски млади спортисти

„Привилегирани сме што ја имаме оваа неверојатна можност и извонредна обврска да бидеме домаќини на најдобрите млади европски спортисти благодарение на довербата на Европските олимписки комитети“, вели Даниел Димевски, претседател на МОК Претседателот на Македонски олимписки комитет, Даниел Димевски и генералниот секретар, Сашо Поповски заедно со претседателот на ЕОК (Европски …

Прочитајте повеќе »

Македонската пинг-понг репрезентација со нов селектор и 4 тренери

Македонската пинг-понг репрезентација со нов селектор и 4 тренери

Од македонската пингпонгарска федерација информираат дека српски професионалец станува селектор на нашата репрезентација, кој заедно со новите тренери ќе ги подобрува настапите на играчите Со одлука на УО, а на предлог на Стручна комисија, за втор селектор на репрезентацијата се назначува Милош Миленковиќ од Србија кој бил тренер на српската …

Прочитајте повеќе »

Инциденти на арената „Тодор Проески“ – приведени девет навивачи на бугарскиот клуб Левски

Инциденти на арената „Тодор Проески“ - приведени девет навивачи на бугарскиот клуб Левски

Тензичната атмосфера пред почетокот на натпреварот меѓу фудбалските екипи на домаќинот Шкупи и Левски од Бугарија во квалификацискиот наптревар за Конференциската лига на УЕФА прерасна во тепачка со полицијата на арената „Тодор Проески“. Од МВР за Радио Слободна Европа потврдуваат дека девет лица се приведени и против нив ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Креиран Инклузивен Џудо прирачник со адаптирани џудо техники за лицата со интелектуална попреченост

Креиран Инклузивен Џудо прирачник со адаптирани џудо техники за лицата со интелектуална попреченост

Џудо клубот Дрим Струга и Порака Нова Струга, заедно со партнерите од Србија и Романија, го креираа Инклузивниот Џудо прирачник со адаптирани џудо техники за лицата со интелектуална попреченост, во рамки на проектот Џудо за сите (Judo4All), поддржан од Европската Унија. Примарната цел на овој прирачник е да охрабрат што …

Прочитајте повеќе »

Бузалковски од Брно се враќа со подиум во ФИМ Европскиот куп

Бузалковски

Македонскиот трикратен шампион во БМУ Европскиот шампионат, Христијан Бузалковски, изминатиот викенд настапи во Брно, Чешка на 5. и 6. трка од ФИМ Европскиот куп и БМУ Европскиот шампионат. Бузалковски на овие трки го освои третото место во ФИМ Еропскиот супесток 1000 куп и победа и второ место во БМУ Европскиот …

Прочитајте повеќе »

Успешен настап на веслачите на „Црн Дрим“ на меѓународната регата „Војводина Опен“

Успешен настап на веслачите на „Црн Дрим“ на меѓународната регата „Војводина Опен“

Веслачите на ВК „Црн Дрим“ Струга постигнаа забележителни резултати на големата меѓународна веслачка регата „Војводина Опен“, која се одржа на 1 и 2 јули на Паличко Езеро. Она што посебно треба да се истакне, е големиот успех на младата Ана Прентоска, која во дисциплината скиф за пионерки на 1.000 метри, …

Прочитајте повеќе »

Пет медали на светската Специјална Олимпијада за македонските репрезентативци

Пет медали на светската Специјална Олимпијада за македонските репрезентативци

Од македонската Специјална Олимпијада велат дека учеството на Светските Специјални Олимписки Игри покажало дека земјава има големи капацитети Вкупно пет медали освоија македонските репрезентативци на Светските Специјални Олимписки Игри кои од 17 до 25 јуни се одржаа во Берлин, Германија. Земјава ја претставуваа 13 атлети од Специјална Олимпијада – Северна …

Прочитајте повеќе »