Спорт

Пинг понгарската федерација со значајна инфраструктурна поддршка за младинските школи

Пинг-понгарската федерација (ППФМ) направи уште еден крупен чекор во патот кон континуирана поддршка на клубовите кои имаат младински школи. На поголем број клубови од целата земја кои имаат школи за млади играчи, федерацијата им донираше помош во вид на професионални пинг-понг маси, сертифицирани за натпревари според ИТТФ стандарди. Исто така …

Прочитајте повеќе »

Ненадејно почина македонската ракометна репрезентативка Јулија Николиќ

Поранешната македонска ракометна репрезентативка Јулија Николиќ (Портјанко), ненадејно почина на 38-годишна возраст. Портјанко играше во „златните времиња“ за женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров од 2003 до 2009 година, а потоа доби и македонско државјанство, при што играше и за македонската репрезентација. Последниот настап за репрезентацијата беше во 2012 година, …

Прочитајте повеќе »

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски победија на Скопскиот маратон

Андријана Поп Арсова и Дарио Ивановски се победници на 17-тото издание на Виз Ер Скопскиот маратон што се трчаше денеска во главниот град. Двајцата успеаја да постават нови државни рекорди во своите категории. Во женска конкуренција, Адријана Поп Арсова успеа да стигне на целта за 2 часа, 20 минути и …

Прочитајте повеќе »

Прилеп ќе биде домаќин на 11 Светско првенство во параглајдинг

Од 6 до 16 октомври оваа година, Прилеп ќе биде домаќин на 11 Светско првенство во параглајдинг, во дисциплината прецизно слетување. На таа тема, градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска разговараше со Мартин Јованоски, еден од најдобрите светски параглајдеристи, кој на неодамнешниот Светски куп во Турција го освои првото …

Прочитајте повеќе »

Првиот викенд од октомври резервиран за 17тиот Виз Ер Скопски Маратон 2021

Првиот викенд од месец октомври оваа година е резервиран за спорт и рекреација. На 2ри и 3ти октомври ќе се одржи 17тиот Виз Ер Скопски Маратон, кој традиционално низ годините го изгради темелот на спортувањето и здравиот начин на живот. Виз Ер Скопски Маратон 2021 оваа година ќе се одржи …

Прочитајте повеќе »

Фото вест: Мартин Јованоски во водство на Светскиот куп во Турција

После трите одржани натпревари на Светскиот куп во параглајдинг во дисциплината прелети, кој од 4 до 11 септември се одржува во Аксарај, Турција, прилепчанецот Мартин Јованоски се наоѓа на челната позиција. Она кое што треба да се истакне е дека во Турција е собрана светската елита кога е во прашање …

Прочитајте повеќе »

Од петок до недела, Струга е домаќин на Балканскиот шампионат во веслање

Во деновите од претстојниот викенд, од петок 10 септември па до недела, 12 септември, Струга ќе биде домаќин на првиот Балкански шампионат во веслање. На шампионатот ќе учествуваат веслачи од 7 земји: Грција, Романија, Турција, Србија, Босна и Херцеговина, Албанија и домаќинот, Република Северна Македонија. Оваа спортска манифестација, која ќе …

Прочитајте повеќе »

Четири медали за македонската карате репрезентација на Европското првенство во Финска

Македонската карате-репрезентација се врати од 48. Европско првенство (ЕП) за кадети, јуниори и помлади сениори (У 21 година), што се одржа изминатиот викенд во Тампере, Финска, со четири медали. Ова е огромен успех за македонското карате од причина што на ЕП во Тампере настапија над 1.000 натпреварувачи од 45 држави. …

Прочитајте повеќе »