Спорт

Спортски вести од Македонија и светот.

Во Србија одржан интернационален инклузивен џудо камп

Во Србија одржан интернационален инклузивен џудо камп

Во рамки на проектот „Judo4All” поддржан од Европска унија, во Крагуевац, Србија се одржа зимски интернационален и инклузивен џудо камп. Во организација на ЏК „Макикоми” од Белград, на кампот учествуваа земјите партнери во проектот: Македонија, Романија и Србија. На интернационалниот џудо камп присуствуваа повеќе од 40 учесници од ЏК „Дрим” …

Прочитајте повеќе »

Започна пролетниот дел од националниот систем на клупски натпревари во пинг-понг за сезоната 2022/23

Започна пролетниот дел од националниот систем на клупски натпревари во пинг-понг за сезоната 2022/23

Овој викенд се играа првите натпревари од клупскиот систем на пролетното натпреварување во пинг-понг за сезона 2022/23. Во саботата се одиграа натпреварите од Втора лига мажи и Прва лига жени, при што се постигнаа следните резултати: Втора лига – мажи: Пелистер – Прилеп 3:4 Прва лига – жени: Крива Паланка …

Прочитајте повеќе »

Формула 1: Со трката во Бахреин, во недела стартува „најбрзиот циркус на светот“

Формула 1: Со трката во Бахреин, во недела стартува „најбрзиот циркус на светот“

Со трката за Големата награда на Бахреин, во недела започнува новата 74 сезона на Формула 1. Главен фаворит за титулата е двојниот светски првак Макс Верстапен од Ред Бул, на кој друштво во австрискиот тим ќе му прави Серхио Перес. Главни конкуренти на овој двоец ќе му бидат возачите на …

Прочитајте повеќе »

Прво учество на македонската веслачка репрезентација на светски виртуелен натпревар во веслање на ергометар

Прво учество на македонската веслачка репрезентација на светски виртуелен натпревар во веслање на ергометар

Веслачката репрезентација на Македонија во состав: Климентина Стојмиловска и Кристијан Китаноски, во категорија U17, како и Владимир Голабоски во категорија 19-20, учествуваше на прв светски виртуелен натпревар во веслање на ергометар. Натпреварот беше организиран од Светската веслачка федерација и се одржа во Торонто, Канада. Во конкуренција на 10 натпреварувачи, македонските …

Прочитајте повеќе »

„Жетва“ од медали на младите џудисти на ЏК „Дрим“ Струга на Државното првенство во Скопје

„Жетва“ од медали на младите џудисти на ЏК „Дрим“ Струга на Државното првенство во Скопје

На Државното првенство за помлади пионери и кадети кое вчера се одржа во Скопје, младите џудисти на ЏК „Дрим“ Струга постигнаа голем успех. Од вкупно 23 натпреварувачи на ЏК „Дрим“ Струга, дури 17 се закитија со медали. ПОМЛАДИ ПИОНЕРИ -Давид Спироски -38 кг -Катерина Клењоска -32 кг -Мишела Јаулевска -48 …

Прочитајте повеќе »

Подготовки за Европскиот јуниорски куп во џудо, „Цевитана“ генерален спонзор на натпреварот

Подготовки за Европскиот јуниорски куп во џудо, „Цевитана“ генерален спонзор на натпреварот

Организацијата на Европскиот јуниорски куп и Балканското кадетско првенство во џудо, беа единствените точки на состанок на Извршниот одбор на Џудо федерацијата на Македонија кој вчера се оддржа во Прилеп. Очекувано, примарниот фокус беше ставен на Европскиот јуниорски куп. Претседателот Владимир Трпаноски потврди дека „Витаминка“, односно брендот „Цевитана“ ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Ќиро Блажевиќ

Почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Ќиро Блажевиќ

На 88-годишна возраст, денеска почина легендарниот хрватски фудбалски тренер Мирослав Ќиро Блажевиќ. Ќиро Блажевиќ е роден во босанскиот град Травник во 1935 година. Играл за хрватските клубови Локомотива, Динамо и Риека, за Сараево и швајцарски Сион и имал скромна играчка кариера. Тренерската професија ја започнал во Швајцарија во 1968 година, …

Прочитајте повеќе »

Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22 Гренд слем трофеј

Ѓоковиќ ја освои 10-тата титула во Мелбурн и 22 Гренд слем трофеј

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ денеска ја освои 10-тата титула на Отвореното првенство на Австралија и 22-от Гренд слем трофеј во кариерата, откако во финалето во Мелбурн го совлада четвртиот тенисер во светот Стефанос Циципас после три сета – 6:3, 7:6 и 7:6. Мечот траеше 2 часа и 56 минути. Со …

Прочитајте повеќе »