„Скопје Опен 2023“: 19 медали за џудистите на „Сеишин“

„Скопје Опен 2023“: 19 медали за џудистите на „Сеишин“

Вчера во Скопје се одржа вториот Меѓународен турнир во џудо „Скопје Опен” – 2023, на кој учество зедоа 25 клубови со над 250 џудисти од 8 држави: Албанија, Бугарија, Црна Гора, Косово, Македонија, Србија, Грција и Молдавија.

Прилепскиот ЏК „Сеишин“ Прилеп на турнирот учествуваше со 25 џудисти, кои освоија 19 медали: 4 златни, 7 сребрени и 8 бронзени.

Резултати поединечно:

Помлади пионери/ки:

 1. Софија Ѓорѓиоска 1 место
 2. Јана Ангелевски 1 место
 3. Матеја Николоска 2 место
 4. Илиоски Димитар 2 место
 5. Марио Конески 2 место
 6. Владан Стрезовски 3 место
 7. Ване Ацески 3 место
 8. Ангел Стојовски 3 место
 9. Марко Марковски 3 место

Пионери/ки:

 1. Тамара Илиоска 2 место
 2. Теодора Илиоска 3 место
 3. Немања Џагадуроски 2 место
 4. Марко Ацески 2 место
 5. Благојче Мантароски 3 место

Кадети/ки:

 1. Теа Настоска 1 место
 2. Никола Магдески 1 место
 3. Михаил Стојановски 2 место
 4. Јован Стојановски 3 место
 5. Борис Џагадуроски 3 место

Иако не успеаја да се искачат на пиедесталот, одлични борби прикажаа и Теона Настоска, Мартин Петкоски и  Михаил Димоски кај кадетите, Дарио Нанески кај пионерите,  Марко Тошески и Андреа Кнежевски кај помладите пионери.

Екипата ја предводеа тренерите Марио Тошески, Мартин Ристески и  Дејан Мицкоски.

Прочитајте повеќе

Супербоул: Канзас Сити ја одбрани титулата во НФЛ

Супербоул: Канзас Сити ја одбрани титулата во НФЛ

Екипата на Канзас Сити Чифс ја одбрани шампионската титула во НФЛ, откако ноќеска во Лас …