Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: ДПМНЕ го излажа народот, Митева и 77-те послушници на Мицкоски имаа можност да зборуваат ама молчеа

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ, реакција на изјавата на Марија Митева, портпаролка на ВМРО-ДПМНЕ Само еден месец по парламентарните избори, јасно е дека ДПМНЕ го излажа народот. Ветуваа ефикасна и намалена јавна администрација, а шверцерски, по итна постапка, без анализа и буџетски импликации, среде ноќ, донесоа закон за зголемување на …

Прочитајте повеќе »

Конгресот на СДСМ ќе продолжи откако општинските организации ќе се произнесат за Извештајот за двојните избори

Конгресот на СДСМ ќе продолжи откако општинските организации ќе се произнесат за Извештајот за двојните избори

На денешниот отчетен Конгрес на СДСМ се анализираа изборните резултати на претседателските и парламентарните избори 2024 година, врз основа на подготвен детален и обемен Извештај. Претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски ја образложи неговата одлука за повлекување од функцијата. Генералниот секретар на СДСМ и Шеф на изборниот штаб, Миле Зечевиќ Вардарски …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Системски закони не се носат по брза постапка, пратениците на СДСМ ќе гласаат за симнување од дневен ред

Сдсм знаме

Системски закони не се носат по брза постапка, пратениците на СДСМ ќе гласаат за симнување од дневен ред на законите за реорганизација и зголемување на бројот на министерства, рече Оливер Спасовски координатор на пратеничката група на СДСМ на денешната седница во Собранието. Сакам да го изразам ставот на пратеничката група …

Прочитајте повеќе »

Петровска: Со Манифест за социјалдемократијата, СДСМ да се исправи и да продолжи по патот на идеологијата

Петровска: Со Манифест за социјалдемократијата, СДСМ да се исправи и да продолжи по патот на идеологијата

Изјава на кандидатката за претседател на СДСМ, Славјанка Петровска: Денес после 24 години активно членство во СДСМ, врз основа на повикот за самокандидирање, ја имав таа чест и привилегија да ја поднесам кандидатурата за претседател на СДСМ и заедно со пријавата секако го поднесов и Манифестот за социјалдемократијата. Тоа е …

Прочитајте повеќе »

Филипче: Ниеден член на СДСМ нема да биде оставен настрана, неислушан и непочитуван

Филипче: Ниеден член на СДСМ нема да биде оставен настрана, неислушан и непочитуван

Денеска во седиштето на СДСМ, кандидатура за внатрепартиските непосредни избори поднесе Венко Филипче. Изјавата на проф. д-р Венко Филипче ја пренесуваме во целост: Денеска со посебно задоволство ќе поднесам кандидатура за претседател на СДСМ. Сметам дека е убав ден за демократијата, имајќи предвид дека сме единствена партија во која членовите …

Прочитајте повеќе »

Венко Филипче ја потврди кандидатурата за претседател на СДСМ

Филипче Тука сме

По Славјанка Петровска и Јован Деспотовски, Филипче е третиот кој ја потврди својата кандидатура И поранешниот министер за здравство, Венко Филипче влегува во трката за лидер на СДСМ. Актуелниот пратеник на СДСМ ја најави својата кандидатура на ТВ 24. „Поднесувам кандидатура за претседател на СДСМ“, изјавил Филипче. По Славјанка Петровска …

Прочитајте повеќе »

ЦО на СДСМ: Започнува постапката за кандидирање на кандидати за претседател на СДСМ на вонредните внатрепартиски избори

ЦО на СДСМ: Започнува постапката за кандидирање на кандидати за претседател на СДСМ на вонредните внатрепартиски избори

На вчерашната седница Централниот одбор на СДСМ го усвои Правилник за критериумите, начинот и постапката за кандидирање и избор на Претседател на СДСМ за вонредните избори како и Правилникот за начинот и постапката за активна регистрација за членови на СДСМ. Врз основа на Статутот на СДСМ, одлуките на Централниот одбор …

Прочитајте повеќе »

Се вжештува битката во СДСМ – кој ќе го наследи Ковачевски?

Сдсм знаме

Непосредните внатрепартиски избори за претседател на СДСМ се закажани на 30 јуни, а дел од членовите на партијата веќе јавно ги искажаа своите амбиции за преземање на партиското кормило. По катастрофалниот пораз на изборите, опозициската СДСМ започнува со внатрешна консолидација и избор на ново раководство, коешто ќе се обиде да ја врати партијата на стабилни …

Прочитајте повеќе »