Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Милошоски да се извини за лагите на Анкетната комисија за Онкологија (Видео)

СДСМ: Милошоски да се извини за лагите на Анкетната комисија за Онкологија (Видео)

На денешната седница на Анкетната комисија за случајот Онкологија, пратеникот на СДСМ, Ненад Коциќ презентираше докази како Антонио Милошоски од ДПМНЕ ја лаже јавноста. Коциќ побара извинување од Милошоски за изнесените лаги. Во продолжение интегрален текст од обраќањето на Коциќ: „На минатата седница на Анкетна Комисија пратеникот Антонио Милошоски за …

Прочитајте повеќе »

Грижата за личното здравје е грижа за семејството – трибина за подигање на свеста за машкото и женското здравје (ГАЛЕРИЈА)

Грижата за личното здравје е грижа за семејството – трибина за подигање на свеста за машкото и женското здравје (ГАЛЕРИЈА)

Во преполната сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва се одржа трибина на тема „Не чекај, превенирај! Заедничка борба за женско и машко здравје”. На трибината говореа заменик министерката за здравство, Маја Манолева, директорот на Клиниката за урологија д-р Сашо Дохчев, директорката на Институтот за радиологија д-р Гордана Антулеска …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Со ребалансот на општинскиот буџет, се кратат парите за асфалтирање и за улично осветлување

СДСМ Прилеп: Со ребалансот на општинскиот буџет, се кратат парите за асфалтирање и за улично осветлување

Прес-конференција на Моника Грашеска – Илиеска, координаторка на советничката група на СДСМ во Советот на општина Прилеп Почитувани, На месец и пол пред крајот на 2023, на 45 денови пред гласањето на буџетот за следната 2024 година, Советот на општина Прилеп ќе носи ребаланс на буџетот за тековната година. Ова …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Невистини на Мицкоски, ДПМНЕ го поклони Тиквеш а СДСМ бара прво реализација на Чебрен

мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски или нема познавање или свесно кажува невистини за Чебрен. Не е точно дека е избришан член во Одлуката за започнување на постапка за доделување на концеција. Вистината е дека Во членот 5 од Одлуката за изменување, избришан е само ставот 3, каде што …

Прочитајте повеќе »

Лукаревска: Наредната година ќе имаме редовни избори, законските рокови ги дефинираат термините

Лукаревска: Наредната година ќе имаме редовни избори, законските рокови ги дефинираат термините

Наредната година ќе имаме редовни избори, законите и уставот ги дефинираат редовните термини, нашиот став го следи принципот на законодавството, еден термин за претседателски, еден за парламентарни, рече заменик претседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, во интервју за емисијата „Клик плус“ на Телевизија 21. Ние го следиме принципот на законодавството, еден …

Прочитајте повеќе »

Мики Крстев: Борче Јовчески и ДПМНЕ го уназадија градот како никој досега

Мики Крстев: Борче Јовчески и ДПМНЕ го уназадија градот како никој досега

Прес-конференција на Мики Крстев, секретар на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Не постои граѓанин на општина Прилеп кој без разлика на политичката идеологија и партиската припадност, не го констатирал она што е јасно како ден: дека за само две години, ВМРО-ДПМНЕ и Борче Јовчески ги уназадија градот и населените места …

Прочитајте повеќе »

СДСМ Прилеп: Партискиот лидер немаше кој да го пречека, членовите на ДПМНЕ му свртија грб на Мицкоски

СДСМ Прилеп: Партискиот лидер немаше кој да го пречека, членовите на ДПМНЕ му свртија грб на Мицкоски

Прес-конференција на Зоран Пачешкоски, претседател на ОО на СДСМ Прилеп Почитувани, Во саботата прилепчани му покажаа „црвен картон“ на Христијан Мицкоски и со тоа ја растераа маглата околу неговата наводна „популарност“ на фингираните анкети. Не само што присуството на Мицкоски не предизвика никаков интерес меѓу граѓаните, туку неговата посета на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Демантирани лагите на Мицкоски за Онкологија

Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Лагите на Мицкоски за Онкологија се демантирани, не постои и воопшто не е изготвен Извештај што го опфаќа периодот до август 2023 година. Сите докази во предметот се обезбедени и веќе се предмет на анализа, која ги испитува сите евентуални незаконитости без разлика кога се …

Прочитајте повеќе »