Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

Комеморација: Последен поздрав од прилепските социјалдемократи до Илија Велкоски – Ѕаната

Комеморација: Последен поздрав од прилепските социјалдемократи до Илија Велкоски - Ѕаната

По повод смртта на Илија Велкоски – Ѕаната, денеска во просториите на Општинската организација на СДСМ-Прилеп се одржа комеморација. Во име на неговите сопартијци, за животниот пат на Ѕаната говореше неговиот колега и партиски другар, Рубин Белчески. Во своето обраќање Белчески истакна: „Тешко ми е да зборувам во минато време …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Муцунски ја задолжува Општина Аеродром со обврзница од 5,4 милиони евра со непозната камата

СДСМ

Прес-конференција на Милутин Ристевски, координатор на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Општина Аеродром Почитувани, Тимчо Муцунски ја започна постапката за задолжување на Општина Аеродром со долгорочна денарска обврзница од 5,4 милиони евра. Во моментов познато е дека долгот ќе се враќа следните 10 години со камати. …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Коалицијата ВМРО-ДПМНЕ – Левица и Арсовска. одби седница и мерки против загадениот воздух

загадување скопје

Соопштение за јавност на СДСМ Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Арсовска на дело покажа дека не грижи за граѓаните и покрај тоа што состојбата со аерозагадувањето е алармантна и бара итни решенија. Тие ја одбија иницијатива поднесена од советничката група на СДСМ за одржување на вонредна седница на Советот на …

Прочитајте повеќе »

Ветер и магла

Ветер и магла

Пишува: Фатмир Битиќи, заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестициии потпретседател на СДСМ За време на овие магловити денови во Скопје, кои делуваат стерилизирачки за било какви промислувања кои се поврзани со развојот на државата, а посебно за борбата против корупцијата, бистри …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Воздухот во Скопје загаден, а локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ги намали парите за 44 %

СДСМ: Воздухот во Скопје загаден, а локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ги намали парите за 44 %

Прес-конференција на Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Град Скопје Почитувани, Загадувањето на воздухот во Скопје останува горчлива и алармантна тема, која директно го засега најскапото нешто – здравјето на скопјани. Додека скопјани дишат енормно загаден воздух, локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ги намали …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Годинава нов раст на минималната плата и повисоки пензии за сите 330.000 пензионери

пари плата пензии

Соопштение за јавност на СДСМ СДСМ и во новата 2023 година продолжува со успешните економски мерки и политики, со постојана грижа за македонската економија и македонските граѓани. Веќе во март месец, следува покачување на пензиите помеѓу шест и седум отсто за сите 330.000 пензионери. Создадени се услови за ново зголемување …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: Платите и пензиите повторно ќе растат, 2023 година ќе биде подобра

Кузеска: Платите и пензиите повторно ќе растат, 2023 година ќе биде подобра

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, 2022 година беше година на предизвици и справување со последиците од глобалната економска и енергетска криза. Благодарение на навремените и ефикасни мерки преземени од Владата предводена од СДСМ, успеавме да го заштитиме животниот стандард на граѓаните и да им помогнеме на …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Данела и Левица функционира, кавгите им се само за тендери

СДСМ: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Данела и Левица функционира, кавгите им се само за тендери

Соопштение за јавност на СДСМ Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, Данела и Левица функционира, кавгите им се само за тендери. Вчера Советот на Град Скопје го усвои Буџетот на Градот за 2023 година, предложен од градоначалничката Данела Арсовска. За усвојување на Буџетот гласаа советниците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица, со што докажаа дека …

Прочитајте повеќе »