Партиска хроника

Известувања и прес конференции од политички партии.

СДСМ: Не успеа блокадата, усвоен е дневниот ред, деструкциите на Мицкоски ќе бидат поразени

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски не се откажува од блокадите и деструкциите, се надева дека вештачки ќе создаде поличка криза и ќе придизвика штета врз граѓаните. Очигледно посакува земјата да не напредува, да не успее, да има проблеми. Дури и самиот Мицкоски вели дека процесот блокади и деструкции …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Пратениците кои бојкотираат да се откажат од платите и привилегиите

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои бојкотираат и блокираат Собрание не смеат да бидат платени од граѓаните за својата неработа и деструктивно однесување. Тие итно треба да се откажат од сите привилегии, да ги донираат платите и да престанат да користат службени телефони, патувања и се што …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ блокира закон за фотонапонски централи среде енергетска криза

СДСМ лого

Прес-конференција на Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ Почитувани, Најавата за нови блокади на Христијан Мицкоски е најнеодговорниот чин во време на најголема економска и енергетска криза после Втората светска војна. Собранието треба да носи брзи и ефикасни решенија за граѓаните и заштита на нивниот стандард а не да биде алатка …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Имаме план како да се справиме со блокадите од ВМРО-ДПМНЕ

Сдсм знаме

Соопштение за јавност на СДСМ Најавата за засилени блокади на Мицкоски е најнеодговорниот чин во време на најголема економска и енергетска криза после Втората светска војна, кога Собранието треба да носи брзи и ефикасни решенија за граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ во Собранието блокира неколку десетици закони во интерес на граѓаните меѓу кои …

Прочитајте повеќе »

СДСМ нема да дозволи блокадите нарачани од Груевски да ја закочат државата

СДСМ лого

Соопштение за јавност на СДСМ Христијан Мицкоски најавува нови засилени блокади во време на најголемата економска и енергетска криза по втората светска војна, кога Собранието треба да носи брзи и ефикасни решенија за граѓаните. ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски го блокираат Собранието заради лични и партиски интереси на штета на граѓаните и …

Прочитајте повеќе »

Кузеска: СДСМ нема да дозволи деструктивноста на Мицкоски и неговите блокади да ја закочат државата

Кузеска

Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ Почитувани граѓани, Во време на најголема економска и енергетска криза по втората светска војна, кога Собранието треба да носи брзи ефикасни решенија за граѓаните, Христијан Мицкоски најавува нови блокади. Наместо како институција за креирање подобри закони во секојдневната борба за заштита на стандардот …

Прочитајте повеќе »

СДСМ: Мицкоски во криза најавува нови блокади, СДСМ и граѓаните тоа нема да го дозволат

Мицкоски

Соопштение за јавност на СДСМ Во услови на најголемата криза кога на граѓаните им треба функционално Собрание кое носи закони во интерес на граѓаните, Христијан Мицкоски решава да ги засили блокадите. Очигледно решил по деструкција да го надмине и својот шеф и ментор, Никола Груевски. ВМРО-ДПМНЕ во Собранието блокира голем …

Прочитајте повеќе »

Костовски: Владата предводена од СДСМ инвестира во енергетска трансформација и успешно се справува со кризата

Костовски: Владата предводена од СДСМ инвестира во енергетска трансформација и успешно се справува со кризата

Прес-конференција на Мартин Костовски, пратеник на СДСМ Почитувани, Владата предводена од СДСМ и премиерот Ковачевски е посветена на енергетска транзиција за зголемено производство на електрична енергија од обновливи извори. Во време на светска енергетска криза, активирани се сите домашни капацитети за производство на електрична енергија со цел да се намали …

Прочитајте повеќе »