Глобус

Вести од светот

Вонредна состојба во Мисисипи

Спасувачката операција и потрагата по жртвите од торнадото во јужните американски држави Алабама и Мисисипи, во кое загинаа најмалку 26 лица, продолжува денеска. Невремето беше проследено и со град со големина на тениско топче и се прошири низ јужниот дел на САД со ветрови кои се движеа со брзина од …

Прочитајте повеќе »

Недељник: Србија е светски шампион во задолжување и прилив на капитал од Кина

Со доаѓањето на власт на српскиот претседател Александар Вучиќ и Српската напредна партија по 2012 година се случува драстичниот пресврт на државното раководство кон Кина. Србија во 2022 и 2021 година била светски првак според задолжувањата и приливот на капитал од Кина, пишува српскиот неделник „Недељник“. Србија земала вкупно 8,03 …

Прочитајте повеќе »

Радев одби да испрати борбени авиони и тенкови од советската ера во Украина

Во услови на политичка несигурност, преодната бугарска влада не е расположена да обезбеди воена помош за Киев, како што беше одлучено од претседателот Румен Радев, кој е познат по неговата наклонетост кон Кремљ Со залихите на оружје од советската ера, Бугарија, земја со растечка индустрија за оружје, би можела да …

Прочитајте повеќе »

Сопрено напредувањето на руската војска кај Бахмут

Високиот број на руски жртви можеби е главната причина што Украина не се повлече од овој град, велат аналитичарите. Врховниот командант на украинската војска, Валериј Залужни тврди дека битката за градот Бахмут, кој Русија со месеци се обидува да го освои, е „стабилизирана“. Огромните напори што ги вложуваат украинските сили …

Прочитајте повеќе »

Протести во Франција поради пензиската реформа, запалено e градското собрание во Бордо

На најголемиот штрајк досега во Франција учествуваа милион луѓе, со 119.000 луѓе што маршираа низ улиците на Париз во четвртокот, според податоците на француското Министерство за внатрешни работи. Историското градско собрание на Бордо во Франција е запалено на денот на најголемиот протест досега против обидот на францускиот претседател Емануел Макрон …

Прочитајте повеќе »

Над 72.000 воени злосторства регистрирани од почетокот на руската агресија врз Украина

Украинскиот јавен обвинител повикува на формирање Специјален трибунал за руските злосторства извршени во Украина. Украинскиот јавен обвинител Андриј Костин за време на неговата посета на Лондон изјави дека Јавното обвинителство на Украина регистрирало над 72.000 воени злосторства од почетокот на руската воена агресија врз Украина, јавува Укринформ. Костин уште еднаш повика на …

Прочитајте повеќе »

Бил Гејтс: Започна ерата на вештачката интелигенција

Гејтс во блогот ја опишува средбата со тимот на „Опен АИ“ која го разви ChatGPT, но и за првата средба со овој чет-бот, кога „со стравопочит“ гледал како технологијата положува испит по биологија на ниво на факултет. Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс смета дека развојот на вештачката интелигенција (ВИ) е …

Прочитајте повеќе »

Плашек: Земјите на Балканот се добра мета за Кина и нејзините штетни влијанија

Давид Плашек е водечки аналитичар на Црвената програма на невладината организација Европски вредности од Прага. Тој е докторанд на Карловиот Универзитет во Прага и еден од ретките научници што се бави со проучување на кинеската пропаганда во Европа. Давид Плашек е водечки аналитичар на Црвената програма на невладината организација Европски …

Прочитајте повеќе »