Глобус

Вести од светот

Столтенберг: Во НАТО се преговара за распоредување на нуклеарни оружја

Столтенберг: Во НАТО се преговара за распоредување на нуклеарни оружја

Генералниот секретар на НАТО вели дека преговорите во алијансата се одговор на заканите од Русија и Кина за користење нуклеарни оружја Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за „Телеграф“ изјави дека во алијансата се преговара за распоредување на повеќе нуклеарни оружја, како одговор на заканите на Русија и Кина за распоредување на …

Прочитајте повеќе »

Србија е подготвена да даде зелено светло за рудникот за литиум во Рио Тинто

Србија е подготвена да даде зелено светло за рудникот за литиум во Рио Тинто

Српскиот претседател Александар Вучиќ се подготвува да му даде зелено светло на Рио Тинто за развој на најголемиот рудник за литиум во Европа, две години откако Белград се откажа од проектот, објави во неделата Financial Times (FT). Вучиќ за весникот изјави дека се чини дека „новите гаранции“ од глобалниот рударски …

Прочитајте повеќе »

Затвореници во руски притвор земале двајца вработени како заложници, бараат автомобил и бесплатен премин

Затвореници во руски притвор земале двајца вработени како заложници, бараат автомобил и бесплатен премин

Шест затвореници во притворен центар во руската област Ростов зеле како заложници двајца вработени во установата, соопшти руската Федерална казнена служба на 16 јуни, додавајќи дека разговорите се во тек. Руските агенции ситуацијата ја нарекуваат „контролирана“. Изданието „База“ појаснува дека шестмина обвинети успеале да ги срушат прозорските решетки во својата …

Прочитајте повеќе »

Дали по заканите за „Голема Србија“ наскоро ќе следат дела?

Дали по заканите за „Голема Србија“ наскоро ќе следат дела?

Србија и босанските Срби сè поотворено се стремат кон заедничка држава и го продлабочуваат сојузот со Русија. Повеќето западни земји досега ги следеа случувањата несвесни или парализирани. На 11 јуни 2024 година се случи она што ултранационалистичкиот водач на босанските Срби Милорад Додик го чекаше со години: во име на …

Прочитајте повеќе »

Атина и Софија бараат почитување на договорите

Атина и Софија бараат почитување на договорите

Преспанскиот договор е многу повеќе од името – и Скопје и Атина ќе треба да го почитуваат. Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, пред заминувањето од функцијата во обид да ги смири тензиите со јужниот сосед Грција и Бугарија повторно притискаат Северна Македонија да ги почитува потпишаните договори и обврските коишто …

Прочитајте повеќе »

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

УНХЦР: Рекордни 120 милиони луѓе се присилно раселени поради новите конфликти

Зад овие страшни и растечки бројки се кријат безброј човечки трагедии. Тоа страдање мора да ја поттикне меѓународната заедница да делува итно за да ги отстрани причините на присилното раселување, вели Филипо Гранди, Високиот комесар на ОН за бегалци Присилното раселување се искачи на највисоко ново ниво во светот минатата …

Прочитајте повеќе »

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Скопје домаќин на Самит на шефовите на држави и влади од југоисточна Европа

Меѓу гостите во Скопје се претседателите на Албанија, Косово, Црна Гора, но и шефот на грчката дипломатија што е прва посета на висок грчки претставник по реакциите на Грција кон новата власт околу Преспанскиот договор. Со состанок на министрите за надворешни работи во претпладневните часови и Самит на шефови на …

Прочитајте повеќе »

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

О’Брајан и Лајчак разговараа за ситуацијата на Западен Балкан

Помошникот државен секретар на САД за европски и евроазиски прашања Џејмс О’Брајан и специјалниот пратеник на Европската унија (ЕУ) за дијалог Косово-Србија, Мирослав Лајчак, разговараа за случувањата на Западен Балкан и очекувањата во наредниот период. Информацијата ја објави Лајчак, но повеќе детали за разговорот не се познати. Лајчак наскоро ќе …

Прочитајте повеќе »