Глобус

Вести од светот

Рекорд во боледувања: Германците боледуваат 20 дена годишно

Рекорд во боледувања: Германците боледуваат 20 дена годишно

Вработените во Германија лани поставија рекорд за боледување. Најчесто се отсуствува поради настинка, но и поради психички проблеми. И сето ова може да има врска со фактот дека новите генерации размислуваат поинаку. „Значаен број боледувања доведоа до значителни загуби во производството – без натпросечниот број на боледување, германската економија ќе пораснеше …

Прочитајте повеќе »

Напад во Јордан усмрти тројца американски војници, САД ветува одговор

Напад во Јордан усмрти тројца американски војници, САД ветува одговор

САД смета дека Иран стои зад нападот, Иран негира дека биле инволриани, додека групата Исламски отпор, поддржана од Иран, вели оти тие се сторителите Воздушен напад врз американска воена база на границата меѓу Сирија и Јордан резултираше со тројца загинати американски војници и 34 повредени, пренесува Гардијан. Групата Исламски отпор изјави …

Прочитајте повеќе »

Дали Германија е подготвена за случај на избор на Трамп?

Дали Германија е подготвена за случај на избор на Трамп?

Во САД е сѐ поверојатно дека на изборите ќе се тркаат Бајден и Трамп – со реални шанси Трамп повторно да влезе во Белата куќа. Нужна е превенција. Доналд Трамп победи на внатрепартиските избори на Републиканците во Њу Хемпшир. Со тоа расте веројатноста дека претседателските избори во ноември ќе бидат реприза на …

Прочитајте повеќе »

Француските земјоделци ќе го блокираат Париз

Француските земјоделци ќе го блокираат Париз

Француските земјоделци најавија дека денска (29 јануари) повеќе од 600 трактори ќе блокираат осум автопати кои го поврзуваат Париз со остатокот од Франција. Владата најави дека ќе бидат мобилизирани 15.000 полицајци за да спречат трактори да влезат во „Париз и поголемите градови“, јавува БФМ ТВ. Министерот за внатрешни работи на …

Прочитајте повеќе »

Руска специјална војна на интернет – 50.000 лажни профили

Руска специјална војна на интернет – 50.000 лажни профили

Околу 50.000 лажни сметки на германски јазик го поттикнуваат незадоволството од германската влада и ја поткопуваат поддршката за Украина, според анализата на германското МНР Германското Министерство за надворешни работи откри руска кампања за дезинформации на платформата Х (поранешно Твитер). Околу 50.000 лажни сметки на германски јазик го поттикнуваат незадоволството од …

Прочитајте повеќе »

Трамп мора да плати отштета од 83 милиони долари

доналд трамп

Авторката Е. Џин Керол по вторпат победи на суд против Доналд Трамп. Поранешниот американски претседател треба да плати милионска отштета. Тој во првиот судски процес веќе беше осуден за сексуална злоупотреба. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во втор судски процес за клевета е осуден на дополнителна отштета од 83,3 милиони долари (околу …

Прочитајте повеќе »

Судот во Хаг ќе изрече пресуда во процесот против Израел

Судот во Хаг ќе изрече пресуда во процесот против Израел

Јужноафриканската Република го обвинува Израел за геноцид во Газа – долго судење е во тек пред Меѓународниот суд на правдата. Но, судот веќе денеска одлучува во врска со барањето за итно прекинување на воената операција. Додека во Појасот Газа во тек се тешки борби, Меѓународниот суд на правдата (МСП) во …

Прочитајте повеќе »

Турција официјално го ратификуваше членството на Шведска во НАТО

Турција официјално го ратификуваше членството на Шведска во НАТО

Турција ја финализираше ратификацијата на членството на Шведска во НАТО, оставајќи ја Унгарија како единствена членка на западната воена алијанса која сè уште не го одобрила влезот на претходно неврзаната скандинавска земја. Шведскиот премиер Улф Кристерсон го поздрави потегот на Турција, на мрежата Х напиша дека тоа е клучен чекор …

Прочитајте повеќе »