Глобус

Вести од светот

Денеска се одлучува за судбината на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Денеска се одлучува за судбината на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж

Адвокатите на Асанж се обидуваат да ја оспорат одлуката за екстрадиција на дводневното рочиште пред двајца судии во Високиот суд во Лондон, каде Асанж може да ја добие последната шанса да ја запре екстрадицијата пред британските судови Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, 52-годишен компјутерски експерт од Австралија, е пред вториот …

Прочитајте повеќе »

Скандал со злоставување: Ја губи ли Орбан контролата?

Скандал со злоставување: Ја губи ли Орбан контролата?

Виктор Орбан не може да го стави под контрола скандалот со помилување на човек кој помогнал за заташкување на случај со злоставување деца. Но гневната јавност се чини не може генерално да го загрози системот на премиерот Унгарскиот премиер Виктор Орбан секоја година на точно утврдени датуми одржува програмски говори …

Прочитајте повеќе »

Телото на Навални ќе биде задржано две недели на хемиска анализа, ЕУ бара меѓународна истрага

Телото на Навални ќе биде задржано две недели на хемиска анализа, ЕУ бара меѓународна истрага

Во видео од понеделникот, Јулија Навалнаја, сопругата на Алексеј, директно го обвини Владимир Путин за убиство на нејзиниот сопруг и тврди дека телото се чува за да исчезнат трагите од труење со нервниот агенс „новичок“ Телото на Алексеј Навални, критичарот на Путин кој почина во руски затвор, нема да биде …

Прочитајте повеќе »

Избори за ЕУ ​​парламент: На Европа и` е доста од Зелените?

Избори за ЕУ ​​парламент: На Европа и` е доста од Зелените?

Според анкетите, ситуацијата за европските Зелени не е многу светла. На изборите во јуни тие би можеле да загубат околу една третина од местата во Европскиот парламент. Според анкетите, ситуацијата за европските Зелени не е многу светла. На изборите во јуни тие би можеле да загубат околу една третина од местата во …

Прочитајте повеќе »

Долгата листа на Руси кои починале откако му се спротивставиле на Кремљ

Долгата листа на Руси кои починале откако му се спротивставиле на Кремљ

Долга е листата на влијателни Руси кои биле убиени или умреле во сомнителни околности откако им се спротивставиле или ги критикувале рускиот претседател Владимир Путин, Кремљ или државата. Последен на листата е Алексеј Навални, затворениот опозициски политичар кој војуваше против официјалната корупција и водеше масовни протести против Кремљ, со што …

Прочитајте повеќе »

Инвестициски самит за Западен Балкан следната недела во Лондон

Инвестициски самит за Западен Балкан следната недела во Лондон

Инвестицискиот самит за Западен Балкан 2024 година ќе се одржи в понеделник, на 26 февруари, во седиштето во Лондон, објави на 18 февруари Европската банка за обнова и развој (ЕБОР). Во нивното соопштение е наведено дека целта на самитот е да се истакнат потенцијалните можности за инвестирање и бизнис во …

Прочитајте повеќе »

Цвеќе за Навални и покрај опасноста од затвор

Цвеќе за Навални и покрај опасноста од затвор

По смртта на критичарот на Кремљ, Алексеј Навални, руски судови осудиле на  кратки затворски казни повеќе од 150 луѓе поради јавно изразување жалост. Само во Санкт Петербург во саботата и во неделата затворски казни до две недели поради прекршување на строгите руски правила за собири им се изречени на 154 луѓе. И …

Прочитајте повеќе »

Њујорк тајмс: Трамп ќе треба да плати над 450 милиони долари по пресудата за измама

доналд трамп

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, може да треба да ја исплати целата готовина што му е на располагање по пресудата за измама, пишува Њујорк Тајмс. Судијата кој ја донесе пресудата рече дека „целосниот недостаток на покајание“ кај поранешниот претседател се граничи со патологија Судија од Њујорк во петокот му …

Прочитајте повеќе »