Глобус

Експлозии во Киев, проценки за крај на војната во мај

Експлозии во Киев

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека Москва „веќе почна да сфаќа дека со војна не се постигнува ништо“. Преговорите помеѓу Украина и Русија би требало да продолжат денеска, рече во текот на изминатата ноќ во видео порака на Фејсбук украинскиот претседател Володимир Зеленски.Тој вчерашната преговарачка рунда ја оцени како позитивна. Му …

Прочитајте повеќе »

Фотографија на денот: Транспарент против војната среде вести

Транспарент против војната среде вести

Противничка на војната ги прекина вестите на руската државна телевизија со порака против војната и пропагандата. Во текот на вестите на руската државна телевизија, зад водителката во студиото одеднаш се појави жена со плакат на кој стоеше: „Стоп за војната! Не ѝ верувајте на пропагандата! Овде ве лажат. Руси против војната.“. …

Прочитајте повеќе »

Сведоштво од Украина: Жени со бебиња чекаат по 30 часа на снег и виулици за да стигнат на безбедно

Сведоштва од Украина

Хуманитарната волонтерка Алисон Томсон, која за време на бегалската криза во Грција им помагаше на многу луѓе кои бегаа од војната во Сирија, сега е во Украина. Нејзината мисија овој пат е да помогне во евакуацијата на сирачиња со посебни потреби, но и други деца кои останале без покрив на …

Прочитајте повеќе »

Зеленски бара средба со Путин, во војната до сега загинаа 90 деца

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. „Нашата делегација има јасна задача – да стори сѐ за да се одржи средба на двајцата претседатели“, изјави Зеленски во видео обраќање во текот на изминатата ноќ. Тој нагласи дека тоа е средба на која сите чекаат и, …

Прочитајте повеќе »

Зеленски бара директна средба со Путин, Кремљ не исклучува таква можност

Украинскиот претседател Володимир Зеленски бара директни разговори со рускиот претседател Владимир Путин. Кремљ не отфрла таква можност. Една од најважните задачи во текот на преговорите помеѓу Украина и Русија е организација на средба на претседателите на двете држави, смета украинскиот лидер Володимир Зеленски. „Нашата делегација има јасна задача – да стори …

Прочитајте повеќе »

Гранатирана станбена зграда во Киев, има загинати

Гранатирана станбена зграда во Киев

Русија гранатирала станбена зграда во Киев, а има и жртви, јавуваат украинските медиуми. Украинската служба за итни случаи дојавата ја добила околу 5 часот по локално време утрово, а како што јавуваат медиумите зградата сè уште е во пламен. Државната телевизија во Украина првично јави дека има најмалку еден загинат, …

Прочитајте повеќе »

Дронот што падна во Загреб не бил извидувачки, имал авиобомба

Пронајдени се траги од експлозиви и траги кои сугерираат дека дронот што се урна во Загреб не е извидувачки авион, изјави во неделата хрватскиот министер за одбрана Марио Баножиќ. „Најдовме делови од авиобомба“, изјави Баножиќ за новинарите во неделата. Тој додаде дека истрагата влегува во завршна фаза. „Во почетокот на …

Прочитајте повеќе »

Американски новинар убиен во Украина

Американски државјанин и новинар бил застрелан од руската војска во украинскиот град Ирпин, пренесува украинската државна новинска агенција „Укринформ“. Станува збор за 51- годишниот фоторепортер и новинар Брент Рено, кој има работено во неколку американски медиуми, меѓу кои и „Њујорк Тајмс“ и „Ен-Би-Си“. Веста за неговото убиство ја потврди Андриј …

Прочитајте повеќе »