Столтенберг - НАТО ќе испрати противвоздушни системи во Украина

Столтенберг – НАТО ќе испрати противвоздушни системи во Украина

Земјите на НАТО се согласија да испратат повеќе системи за противвоздушна одбрана во Украина, вклучително и системи Патриот, изјави Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

„НАТО ги провери постојните капацитети во Алијансата и има системи кои можат да бидат испратени во Украина. Според тоа, очекувам наскоро нови најави за противвоздушни одбранбени системи“, рече Столтенберг по видео состанокот на министрите за одбрана на Алијансата со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Покрај „Патриот“, има и други системи што сојузниците можат да ги испратат, вклучувајќи ги системите САМП-Т и ракети земја-воздух француско-италијанско производство, додаде Столтенберг.

„Нема да дадам точни бројки, но работиме со сојузниците за да се осигураме дека тие ќе донесат добри одлуки за снабдување со новите системи Патриот“, рече тој.

Украина бара од своите сојузници да ѝ испратат системи за противвоздушна одбрана, вклучително и системите Патриот, кои се најефективни против руските хиперсонични ракети, кои ги погодија украинските градови и инфраструктура во последните недели.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им кажа на членките на НАТО дека на Украина и се потребни најмалку седум системи за воздушна одбрана „Патриот“ или други напредни системи за воздушна одбрана за да се спротивстави на руските воздушни напади, повикувајќи ги да ја засилат својата воена помош за Киев.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Норвешка, Ирска и Шпанија најавија признавање на Палестина

Норвешка, Ирска и Шпанија најавија признавање на Палестина

Официјалното признавање на Палестина како самостојна држава од страна на трите европски земји треба да …