Македонија

Ковачевски: Автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска Архиепископија е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет (ВИДЕО)

Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската православна црква. Во продолжение на соопштението, ви ја пренесуваме честитката во целост: „Почитувани граѓани, Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите и …

Прочитајте повеќе »

Порака од претседателот Пендаровски по повод прифаќањето на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија

стево прендаровски претседател

Претседателот Стево Пендаровски, по повод донесената одлука од соборот на Српската православна црква за прифаќање на автокефалноста на Македонската православна црква – Охридска архиепископија ја упати следната порака: „Упатувам честитки до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и до сите граѓани од православна вероисповед по …

Прочитајте повеќе »

Порфириј соопшти дека СПЦ ја прифаќа и признава автокефалноста на МПЦ-ОА

Споменик Доситеј МПЦ

Српската православна црква (СПЦ) го признава и прифаќа барањето за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), објави српскиот патријарх Порфириј во својот говор по задничката литургија меѓу МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. „Сега кога дојдовме овде ви носиме уште една радост. …

Прочитајте повеќе »

Билатерални средби на Тупанчески во Шибеник во рамките на Регионалната конференција

Тупанчески

Министерот за правда, Никола Тупанчески оствари повеќе билатерални средби во рамките на Регионалната конференција ,,Култура на интегритет-зајакнување на антикорупциските мерки” која се одржува во Шибеник, Република Хрватска.Тупанчески се сретна со со Валтер Кемп, Директор на Канцеларијата на Глобална иницијатива во Виена, задолжен за Западен Балкан и амбасадорот Угљеша Звекиќ, задолжен …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски и делегацијата на Северна Македонија присуствуваше на молебенот во чест на мисијата на Светите Кирил и Методиј која ги поврза народите на Европа

Ковачевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и владината делегација во состав Бујар Османи, министер за надворешни работи, Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи, Бисера Костадиновска Стојчевска, министерка за култура, Мартин Попов, шеф на Кабинет на Претседателот на Владата, Даријан Сотировски, директор на Комисијата за односи со верски …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ е достоен продолжувач на визијата и просветителското дело на светите браќа

Ковачевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски упати телеграма со честитки по повод патрониот празник до ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје, проф. д-р Никола Јанкуловски. Во телеграмата со честитки по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, на ректорот …

Прочитајте повеќе »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

стево прендаровски претседател

Претседателот Стево Пендаровски упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј. Почитувани сограѓани, Дозволете ми да ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, и посакувам овој голем празник да го поминеме во добро здравје, мир …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Петков: Продолжување на дијалогот за решение засновано на европски вредности

Ковачевски - Петков

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, на маргините на неговата работна посета на Ватикан и Рим по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Кирил Петков. На средбата, на која присуствуваа и министрите за надворешни …

Прочитајте повеќе »