Македонија

Вести и новости од Македонија.

Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе во чест на бранителите, а по повод 22 годишнината од настаните кај тетовско Кале

Делегација на Владата на Владата предводена од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и советникот за одбрана на претседателот на Владата, Драган Василевски, денеска, пред „Споменикот на бранителите“ во паркот „Жена борец“ во Скопје, оддадоа почит и положија цвеќе во чест на бранителите, кои учествуваа во вооружените борби на тетовското …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Група испраќала лажни дојави за бомби и ќе добијат кривични пријави за тероризам

Набрзо група македонски државјани ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата и други објекти, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Коментирајќи ги обвинувањата на опозицијата дека фаворизира одредени криминални групи, Спасовски тврди дека …

Прочитајте повеќе »

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

насилство насилник

Надлежниот јавен обвинител до Основниот суд во Струга достави предлог за определување мерка притвор и за двајцата полнолетни осомничени и за детето во судир со законот. Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца …

Прочитајте повеќе »

Налепница наместо нови регистарски таблички?

Една од опциите што ја разгледува МВР е наместо нови таблици со ознака НМК, возилата да добијат само налепници. Промената е на товар на граѓаните, а транспортерите освен таблички ќе треба да менуваат и куп документи. Дополнително наскоро поскапува вадењето пасош, лична карта и возачка дозвола. Налепници врз ознаката „МК“ …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бројат пратеници од спротивните редови против уставните измени

Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека има пратеници од СДСМ кои нема да гласаат за уставните измени, додека од СДСМ возвраќаат дека математиките на Мицкоски во неколку наврати досега се покажале како погрешни. Двете најголеми политички партии ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска броеја пратеници во противничките редови, за кои тврдат дека немало да …

Прочитајте повеќе »

Дивоградбите можат да ги „забетонираат“ надежите за Охрид

Дивоградбите во Охрид и Струга невидливи за општините, а трн во око за граѓаните и екологистите. Додека граѓаните и екологистите бараат да сопре прекумерната бетонизација, општините бараат нови урбанистички планови. Последиците од неодговорното однесување, дивоградбите, габаритните објекти коишто го менуваат традиционалниот изглед на Варош и Радожда, зградите и бетонските платформи …

Прочитајте повеќе »

Телефонски разговор Ковачевски – Шоле: Македонија кредибилен партнер на ЕУ и САД и пример за успешно решавање на отворени прашања

На барање на советникот на американскиот Стејт департмент, Дерек Шоле, претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска оствари телефонски разговор со Шоле. На разговорот присуствуваа и заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ и амбасадорката на САД во земјава, Анџела П. Агелер. Високиот претставник на Стејт департментот, Шоле се заблагодари …

Прочитајте повеќе »

„Плацеви на Водно“: Условна за Мијалков, за Груевски казната зголемена од 7 на 9 години затвор

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската казна на поранешниот премиер Никола Груевски од седум на девет години. Со првичната пресуда на Основниот кривичен суд од Скопје Мијалков …

Прочитајте повеќе »