Македонија

Вести и новости од Македонија.

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Ќе бидат доделени две годишни награди во две категории: Најдобар новинарски труд, односно стручен труд подготвен од граѓански организации и поединци и Најдобра едукативна мултимедијална содржина подготвена за млади од 18 до 28 години, каде што на креативен и иновативен начин се употребени информациско – комуникациските технологии Фондацијата за интернет …

Прочитајте повеќе »

Средба Џафери – Зеленски во Тирана, потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина (видео)

Средба Џафери - Зеленски во Тирана, потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина (видео)

Претседателот на Владата, Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствуваа и министерот за надворешни работи, Бујар Османи и заменик-министерот за финансии, Филип Николоски. Премиерот Џафери ја истакна поддршката на Владата и силната определеност и посветеност кон …

Прочитајте повеќе »

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Секој корисник на субвенциониран оброк овој петок ќе добие средства во износ од 280 денари – за двата преостанати дена од седмицата (петок и сабота), додека од понедленик на сметка ќе добива по 840 денари – средства наменети за користење во текот на целата седмица Од 1 март се менува …

Прочитајте повеќе »

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

Владата донесе одлука за приоритетно издавање на патни документи за сите професионални возачи

Овозможуваме непречен меѓународен транспорт и побрзо издавање на патни исправи за домашните транспортери, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, откако денеска на седница на Владата се донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Со одлуката се опфатени сите транспортери …

Прочитајте повеќе »

Продолжување на важноста на пасошите, избор на член на ДИК, законот за игри на среќа – на дневен ред во Собранието

Продолжување на важноста на пасошите, избор на член на ДИК, законот за игри на среќа - на дневен ред во Собранието

Собранието денеска треба да ја започне 145-та седница на која на дневен ред, меѓу другите, се измените на Законот за патните исправи на државјаните на Република Северна Македонија, по итна постапка, предложен од ВМРО-ДПМНЕ, како и Предлог на закон за изменување на Законот за плата и други надоместоци на избрани …

Прочитајте повеќе »

Дали на Македонија и се заканува и епидемија на морбили?

Вакцини

Големиот процент на невакцинирани деца ја враќа опасноста од ширење на заразни болести. СЗО предупредува дека до крајот на годината повеќе од половина од светот ќе биде под висок ризик од сипаници. Покрај големата кашлица и малите сипаници влегуваат на „мала врата“ во регионот. Големиот процент на невакцинирани деца ја враќа опасноста од ширење …

Прочитајте повеќе »

Влада: Повисоки плати за 22 отсто за 3.000 професори и вработени во УКИМ

Влада: Повисоки плати за 22 отсто за 3.000 професори и вработени во УКИМ

Владата ја разгледа и усвои Информацијата за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија. Согласно донесените владини заклучоци, вработените во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, од овој месец ќе добиваат …

Прочитајте повеќе »

Владата ќе бара решение за подмирување на трошоците за лекување на 18-годишниот Леонид Индов

Владата ќе бара решение за подмирување на трошоците за лекување на 18-годишниот Леонид Индов

Владата на синоќешната седница го разгледа случајот на Леонид Индов, за што детално информираше министерот за здравство. Образложени беа досегашните процедури што се водат пред надлежните институции и се однесуваат на рехабилитацијата на Индов, што се одвива во моментов. Во врска со ова прашање, Владата донесе заклучок со којшто го …

Прочитајте повеќе »