Македонија

Делчево подготвено за централната прослава по повод Денот на македонската полиција

Делчево

Делчево е подготвено да биде добар домаќин за централната прослава по повод Денот на македонската полиција која ќе се одржи на 7 мај, сабота, под мотото „МВР за граѓаните“ и концептот „Полицијата во служба на граѓаните“. Централната прослава и содржините спакувани во неа даваат одлична можност и за порелаксирано дружење на граѓаните со припадниците од организациските единици …

Прочитајте повеќе »

119 години од смртта на Гоце Делчев

Денеска се навршуваат 119 години од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. По тој повод македонски државни делегации ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата Свети Спас во Скопје и пред спомениците, а во македонското собрание ќе биде доделена и државната награда „Гоце Делчев“. Денеска продолжува и вчера започнатиот …

Прочитајте повеќе »

Влада: Укинати сите ковид мерки освен носењето маски во здравствени установи, аптеки и домови за возрасни и лица со попреченост

Владата на Република Северна Македонија на денешната редовна 42-ра седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести. Согласно овие предлози Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжителното носење заштитни маски во здравствените установи, аптеките и …

Прочитајте повеќе »

CEE Bankwatch Network и „Еко свест“: Само во Новаци шестмина умираат предвреме како последица од РЕК Битола

Комплексот РЕК Битола е еден од најголемите загадувачи во Европа, а термоелектраната предизвикува до шест предвремени смртни случаи само во општината Новаци, открива новата анализа изработена од CEE Bankwatch Network. Во документот „Загадување на воздухот и поврзани здравствени последици во Новаци, Северна Македонија“ подготвена од CEE Bankwatch Network во соработка …

Прочитајте повеќе »

Средба Грковска-Рендевска: Преку зајакнување на капацитетите на Инспекцискиот совет ќе се обезбеди поефикасен надзор над инспекциските служби

Заменик-претседателката на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска одржа работна средба со в.д. претседателката на Инспекцискиот совет на Република Северна Македонија, Даниела Рендевска. На средбата стана збор за зајакнување на капацитетите на Инспекцискиот совет, со цел да се постигне поефективен и поефикасен надзор над работата на …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата по повод Светскиот ден на слободата на медиумите

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на панел-дискусијата која се одржа во Кабинетот на Претседателот по повод Светскиот ден на слободата на медиумите, а беше организирана во соработка со Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). По завршување на панел-дискусијата, присутните имаа …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Ковачевски: Со стратешки проекти инвестираме во енергетска независност

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски се обрати на свечената церемонија на започнување на реализацијата на изградбата на терминалот за течен природен гас (ЛНГ) во Александрополи, Грција. Премиерот Ковачевски заедно со премиерот на Република Грција, Киријакос Мицотакис, претседателот на Владата на Република Бугарија, Кирил Петков, со претседателот …

Прочитајте повеќе »

Од ноќеска бензинот поскап за два денара, дизелот за денар и пол

Бензинска станица

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука, со која од ноќеска се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,73 отсто. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 се зголемуваат за 2 денари за литар, додека малопродажната цена на Еуродизел (Д-Е V) …

Прочитајте повеќе »