Македонија

Вести и новости од Македонија.

Раст на царинските приходи и нови проекти вредни 30 милиони евра, бенефитите ќе ги почувствуваат македонските компании

царинска управа

„Приходите од данок на моторни возила бележат раст од 46,7% во однос на претходната година, приходите од царина за 10,3%, а раст од 5% има и кај приходите од акцизи кои во 2023 година изнесуваат 32,4 милијарди денари. Растот на наплата на приходи од страна на Царинската управа, значи и …

Прочитајте повеќе »

Српски приватни компании заинтересирани да возат по македонските пруги

Српски приватни компании заинтересирани да возат по македонските пруги

Интерес кај српските компании има за превоз на стоки на пругата Табановце-Гевгелија на Коридорот 10, како и за Скопскиот железнички јазол. Од јавното претпријатие додаваат дека интерес за вршење на товарен железнички превоз изразиле и некои домашни приватни оператори, без да наведат конкретни имиња Државното акционерско друштво Железници на РСМ-Транспорт …

Прочитајте повеќе »

Судскиот совет – институцијата на срамот за правдата во 2023 година

Судскиот совет – институцијата на срамот за правдата во 2023 година

Зад затворени врати се разрешуваа и именуваа претседатели на ова тело, што се претвори во вистински срам. Од друга страна, скандалозните измени на Кривичниот законик од страна на владината коалиција, со кои се омекнаа казните за корумпираните функционери, но и застареа многу предмети, беа разочарувачки за граѓаните кои бараат построги …

Прочитајте повеќе »

Весна Дамева се враќа на чело на Судскиот совет

Дамева

Оставка од местото претседател на Судскиот совет даде наследникот на Дамева, Сашко Георгиев, откако Управниот суд донесе пресуда во корист на Дамева Весна Дамева од денеска се враќа на чело на Судскиот совет, откако Управниот суд пресуди дека таа била незаконски разрешена. Од 9 часот изутрина членовите на Судскиот совет на работен …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со новата инвестиција на ЕМАПТА, работа за младите во светски рамки и конкурентни плати дома

Ковачевски: Со новата инвестиција на ЕМАПТА, работа за младите во светски рамки и конкурентни плати дома

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски заедно со директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, Јован Деспотовски денеска присуствуваше на презентација на првата странска инвестиција во 2024 година во ТИРЗ, на мултинационалната водечка компанија за оутсорсинг услуги ЕМАПТА. Во продолжение го пренесуваме интегралното обраќање на премиерот Димитар Ковачевски: „Драго ми …

Прочитајте повеќе »

Македонските политичари не го отворија ниту Уставот, ниту вратата на евроинтеграциите во 2023 година

Македонските политичари не го отворија ниту Уставот, ниту вратата на евроинтеграциите во 2023 година

Порталб.мк ги пренесува најважните настани поврзани со евроинтеграциите на земјава во текот на 2023 година Изминатата 2023 година не може да се смета за една многу успешна година, затоа што уставните измени требаше да завршат до крајот на годината и со ова Северна Македонија официјално да започне со отворање на …

Прочитајте повеќе »

Избори се ближат, ветувања се нижат

Избори се ближат, ветувања се нижат

2024 се смета за изборна година не само кај нас туку и на глобално ниво поради рекордниот број изборни процеси што се очекуваат. Македонските граѓани ќе гласаат по 11- ти пат на парламентарни и по седми на претседателски избори. Ново е што прв пат ќе има премиер Албанец и ќе …

Прочитајте повеќе »

Насилство, говор на омраза и нееднаквост меѓу мажите и жените и во минатата година

Насилство, говор на омраза и нееднаквост меѓу мажите и жените и во минатата година

Пониските примања, пократкиот работен век и високата неактивност на пазарот на труд придонесуваат за поголем ризик од сиромаштија, поголема економска несигурност и влошување на финансиските перспективи за жените во сите фази од животот, пишува Порталб во анализата за родавата (не)еднаквост Голем број протести, насилство, убиства, закани, говор на омраза, економска …

Прочитајте повеќе »