Македонија

Вести и новости од Македонија.

Цените на становите растат – интересот стагнира

Последниот раст на цените на становите ги тера купувачите да се подзамислат за купување нов стан. Но и натаму парите наместо во банка, ги инвестираат во недвижнини. Годишно во земјава се градат по околу 5000 нови станови, додека третина од веќе изградените зјаат празни. Цените на становите се вивнаа „до …

Прочитајте повеќе »

Редовна седница на Советот за социјална сигурност за новата методологија за усогласување на пензиите

влада

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ќе учествува и ќе се обрати на вториот состанок на Советот на социјална сигурност, на кој ќе се усвојува и потврдува зголемувањето на пензиите. Претседавач на состанокот ќе биде министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска, а ќе учествуваат и експерти од ресорните …

Прочитајте повеќе »

Облачно со засилен северен ветер, од утре стабилизирање на времето

Денеска времето ќе биде променливо облачно и постудено, на планините и на повисоките места локално ќе провејува слаб снег. Ќе дува засилен до силен северен ветер, на повеќе места со брзина и над 70 км/час. Дневната температура ќе се движи во интервалот од 1 до 10 степени Целзиусови. Од утре …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерот Битиќи до младите: Внимателно и секогаш ве слушам

„Праќам порака до сите вас и ве уверувам дека внимателно и секогаш ве слушам“, им порача заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи на младите со кои дискутираше за заклучоците на проектот „Што сакаат младите – Професиите на иднината бараат знаења и …

Прочитајте повеќе »

(ФОТО ВЕСТ) Прилепските опозициски советници со прашања до градоначалникот Јовчески: Кој го „изеде“ бесплатниот оброк за учениците?

На денешната 23 седница на Советот на општина Прилеп, советничката група на СДСМ и Коалицијата го потсетија градоначалникот Борче Јовчески на нереализираните изборни ветувања. Притоа, од говорницата и со транспаренти му поставија и десетина прашања: Кој го „изеде“ бесплатниот оброк за учениците? 500 дена власт – НУЛА реализирани проекти Кучиња …

Прочитајте повеќе »

МОН: Исплатени се студентските и ученичките стипендии

Учениците кои правото на стипендија го оствариле во учебната 2022/2023 година на своите сметки вчера добија седум месечни стипендии, додека на студентите денеска им се исплатени шест месечни стипендии. Исплатени се средствата по основ на ученички и студентски стипендии на новите и на  постојните корисници, информираше Министерството за образование и …

Прочитајте повеќе »

Во клиничкиот кампус потешко се доаѓа до паркинг отколку до болнички кревет

Неодамна, новиот министер за здравство изјави дека прв приоритет за решавање ќе му биде токму сообраќајниот хаос во кругот на Клиничкиот центар. Блокиран влез и улици од автомобили, заглавени возила на преполните паркинзи, нервозни возачи, свирежи од автомобили, редици граѓани кои чекаат во ред да платат сметка за услугата паркинг… …

Прочитајте повеќе »

Завршува обврската за поседување зимска опрема во возилата

Согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, казната за неносење на задолжителна зимска опрема изнесува 45 евра во денарска противвредност. Обврската за поседување зимска опрема во возилата официјално завршува денес, соопшти АМСМ. Оваа законска обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата започна на 15 ноември лани, а …

Прочитајте повеќе »