Македонија

Вести и новости од Македонија.

МВР: Запленета дрога вредна половина милион евра, откриена лабораторија за производство на амфетамин во Скопје (Видео)

МВР: Запленета дрога вредна половина милион евра, откриена лабораторија за производство на амфетамин во Скопје

Вчера во Скопје од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција, СВР Скопје – Единица за недозволена трговија со дрога и оружје и со поддршка од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал …

Прочитајте повеќе »

Заедничко соопштение по 16 состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Северна Македонија

Заедничко соопштение по 16 состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Северна Македонија На 17 март во Скопје Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу ЕУ и Северна Македонија го одржа својот 16-ти состанок. На состанокот претседаваше г. Димитар Ковачевски, премиер на Северна Македонија. Во делегацијата на Северна …

Прочитајте повеќе »

Откако вчера поевтини Еуросупер 95, од ноќеска поевтинува и бензинот Еуросупер 98

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) денеска донесе одлука за поевтинување за 2 денара по литар на ЕУРОСУПЕР БС-98, а за 2,5 денара Екстра-лесното масло за домаќинство. Новите цени на овие две горива ќе бидат на сила по полноќ. Денешната одлука следи по вчерашната одлука за поевтинување на …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Совет за стабилизација и асоцијација во Скопје: Настан со историска димензија, пред Македонија е можноста за членство во ЕУ до 2030 година

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски се обрати на почетокот на Шеснаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија, што започна и се одржува денеска во Скопје. „По бројните предизвици на патот кон членство во Европската Унија, Република Северна Македонија, минатата година, со политичка …

Прочитајте повеќе »

Важен сигнал: Советот за ССА за првпат се одржува во Скопје

Денеска во Скопје, а утре и во Охрид, европските челници уште еднаш ќе ја демонстрираат високата посветеност на ЕУ кон напредокот и интеграцијата на земјите од регионот. Во Скопје денеска ќе се одржи 16. состанок на Советот за стабилизација и асоцијација меѓу ЕУ и Северна Македонија. Со него ќе претседава …

Прочитајте повеќе »

Лекови за ретки болести наместо од трговци, ќе можат да се набавуваат директно од производители

Ова, според пратениците, ќе овозможи побрз и поевтин пристап до лекови, главно на оние за ретки болести, како и за специфични и тешки болести. Законот најмногу беше донесен поради лекот Трикафта, за болните од цистична фиброза, но, како што изјавија пратениците, ќе се применува и за други лекови кои имаат …

Прочитајте повеќе »

Сојуз на средношколци: Не смее да се укинe еден интерен испит, тоа не е во интерес на матурантите

Реакцијата на средношколците следува откако Организацијата за дијалог и афирмација на средношколците (ОДАС) за денеска најавија протест пред МОН на кој ќе бараат да се укине еден интерен предмет или да се скрати од материјалот за полагање државна матура. Ако се укине еден интерен испит од вкупно два кои се …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски ги пречека Борел и Вархеји: Европска поддршка за следниот исчекор во европските интеграции

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски денеска во Скопје ги пречека и имаше средба со високиот претставик на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел и комесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. На состанокот е разговарано за важноста …

Прочитајте повеќе »