Македонија

Вести и новости од Македонија.

(АУДИО и ВИДЕО) Претседателот Пендаровски одликува 13 истакнати дејци од областа на македонската народна музика со Медал за заслуги

Претседателот Стево Пендаровски, на свечена церемонија во Филхармонија, во пресрет на 11 Октомври, Денот на народното востание, ги одликува Анка Гиева и Виолета Томовска, и постхумно Пеце Атанасовски, Никола Бадев, Мирвет Беловска, Ајри Демировски, Васка Илиева, Вања Лазарова, Кирил Манчевски, Тале Огненовски, Кочо Петровски, Александар Сариевски и Јонче Христовски со Медал за заслуги …

Прочитајте повеќе »

Од 89-та владина седница: Одлука за стратешки инвестиционен проект во областа на енергетиката

Владата денеска ја одржа 89-та седница, на која е донесена одлука за утврдување статус на стратешки инвестиционен проект, за проектот „Митилинеос“ Когенеративна постројка Скопје“ на Друштвото за производство на електрична и топлинска енергија Митилинеос ДООЕЛ Скопје. Вредноста на инвестицијата се предвидува да биде 211 милиони евра и според предвиденото, се …

Прочитајте повеќе »

Ново поскапување на горивата, од полноќ дизелот ќе чини над 100 денари

Од вечерва по полноќ следи поскапување на цените на нафтените деривати, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Според новата одлука, дизелот ќе поскапи за 3 денари, а екстра-лесното масло за домаќинства за 2 и пол денари по литар. Поскапи ќе бидат и бензинот Еуросупер БС-95 за 2, …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Новата 17 MW соларна електрана е чекор напред кон енергетска независност, развој на зелената економија и подобар животен стандард

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министерот за економија Крешник Бектеши денеска се обрати на настан по повод отпочнувањето со работа на 17 мегаватна соларна електрана, кумулативно најголемата фотоволтаична електрана во земјата, лоцирана во Свети Николе, Амзабегово. Електраната се состои од 31.772 сончеви панели на површина од 300.000 квадратни метри со …

Прочитајте повеќе »

Ќе се заштеди ли струја со летно сметање на времето во зима?

Министерството за економија во наредните денови треба да ги разгледа можностите околу евентуално продолжување на летното сметање на времето, со цел – заштеди во потрошувачката на електрична енергија. Со цел да се заштеди електрична енергија, можно е годинава часовниците в недела на 30 октомври да не се поместуваат од летно во зимско сметање …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Мицкоски спинува околу цените на енергија во 2022 и во 2017 година

Мицкоски

Мицкоски не кажува, на пример, дали и колку тогашната влада морала да ја субвенционира разликата меѓу продажната цена кон индустријата, односно загубите на ЕЛЕМ со призната цена од 2,5 денари по киловат час за производство за регулираниот пазар, не кажува колкав дел од индустријата, па и подружницата на АД ЕЛЕМ …

Прочитајте повеќе »

Денот на народното востание се одбележува под мотото „Секогаш на вистинската страна“, премиерот Ковачевски ќе се обрати во Куманово

По повод одбележувањето на државниот празник 11-ти Октомври – Ден на народното востание, Владата на Република Северна Македонија, утре пред Спомен – костурницата во Куманово организира централен свечен настан за одбележување на државниот празник под мотото „Секогаш на вистинската страна“. Дополнително владини делегации ќе положат свежо цвеќе пред спомениците на …

Прочитајте повеќе »

Владата ќе ја испрати до Собранието номинацијата на Пенов за министер за локална самоуправа

Владата денеска ќе ја испрати во Собранието номинацијата на Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа, откако претходно ја прати и оставката од таа функција на неговиот сопартиец од ЛДП – Горан Милевски, најави вчера премиерот Димитар Ковачевски. Милевски на 20 септември годинава поднесе оставка од функцијата, од, како …

Прочитајте повеќе »