Македонија

Вести и новости од Македонија.

Скопје останува без јавен превоз, советниците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за субвенции на ЈСП

Скопје останува без јавен превоз, советниците од ВМРО-ДПМНЕ не гласаа за субвенции на ЈСП

Жестока дебата се водеше меѓу советниците, за на крајот со 22 „за“ и 13 воздржани да се донесе конечната одлука. Недостигаше само еден глас за да бидат гласани субвенциите Два и пол часа советниците во Градот Скопје расправаа дали на ЈСП Скопје треба да му бидат доделени субвенции од 11 …

Прочитајте повеќе »

Бени Шаќири е нов директор на МКЦ

Бени Шаќири е нов директор на МКЦ

Музичарот Арбен Шаќири од денеска е назначен за директор на Младинскиот културен центар, а од утрово веќе дошол во МКЦ. Тој ја поднесе својата кандидатура за директорското место изминатата година. Другите кандидати за оваа позиција беа продуцентот и филмски работник Никола Мадиќ, кој е сопруг на заменичката-министер за правда Викторија Аврамовска-Мадиќ, …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – О’Брајaн: Пред граѓаните е визијата за движење кон Европа, САД сакаат да ја видат Северна Македонија како дел од ЕУ што побрзо

Ковачевски - О’Брајaн: Пред граѓаните е визијата за движење кон Европа, САД сакаат да ја видат Северна Македонија како дел од ЕУ што побрзо

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, одржа заедничка прес- конференција со помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања на САД, Џејмс О’Брајaн, по Лидерскиот состанок што се одржа во Скопје, посветен на Планот за раст на Западен Балкан, усвоен од Европската комисија. Премиерот Ковачевски и високиот американски претставник О’Брајaн соопштија …

Прочитајте повеќе »

Речиси 18 отсто од смртните случаи во државата се последица на аерозагадувањето

Речиси 18 отсто од смртните случаи во државата се последица на аерозагадувањето

Согласно наодите во извештајот на ИЈЗ, проценето е дека 195 смртни случаи заради исхемична срцева болест (ИСБ), се припишуваат на тековното ниво на аерозагадување, што претставува 18,1 отсто од вкупната смртност заради ИСБ во Македонија Во Македонија годишно има 3.828 смртни случаи кои можат да се припишат на изложеноста на …

Прочитајте повеќе »

Јавен превоз во Скопје ќе има до 9 часот, вработените во ЈСП одат на протест

Автобуси Јавен превоз ЈСП

Вработените во ЈСП Скопје ќе протестираат пред Град Скопје, додека се одржува вонредната седница на Советот на Град Скопје каде што треба да се одлучува дали претпријатието ќе добие субвенции Автобусите на ЈСП денеска ќе вршат превоз на патници до 9 часот изутрина, а од 10.30 часот вработените ќе заминат …

Прочитајте повеќе »

Ноќеска во Берово измерени -19 степени, од четврток пораст на температурите

Ноќеска во Берово измерени -19 степени, од четврток пораст на температурите

Како што соопштија од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на ноќта и утринава на целата територија на нашата земја беа измерени минусни температури. Рекордни -19 степени беа измерени во Берово, -18 степени во Битола а -13 во Тетово. Во Прилеп, Демир Капија и Дебар -12, а во Скопје-Петровец и …

Прочитајте повеќе »

Народниот правобранител: МВР бесплатно треба да ги замени важечките документи

Народниот правобранител: МВР бесплатно треба да ги замени важечките документи

Тој потсетува дека по службена должност веќе две години бараат Владата да ги поднесе трошоците за замена на важечките документи издадени од МВР што се прогласени за неважечки Граѓани се жалат до Народниот правобранител дека Министерството за внатрешни работи не го почитува законскиот рок за издавање на патни исправи. Народниот …

Прочитајте повеќе »

Интервју на Грковска за „Трилинг“: Со плашливи луѓе и калкуланти не може да има успех во борбата со корупцијата

Интервју на Грковска за „Трилинг“: Со плашливи луѓе и калкуланти не може да има успех во борбата со корупцијата

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во интервју за емисијата „Трилинг“ на ТВ 24, оцени дека во однос на борбата со корупцијата и организираниот криминал има неподелени мислења дека сме далеку од тоа да бидеме задоволни од резултатите во изминатите две години, што …

Прочитајте повеќе »