Македонија

Вести и новости од Македонија.

Земјотрес ноќеска го погоди регионот на Штип

земјотрес штип

Земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала ноќеска го погодил регионот на Штип. Земјотресот се случил во 2 часот и 41 минута утринава и бил почувствуван од населението во Штип и околината, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот бил регистриран и од страна на Европско …

Прочитајте повеќе »

Падна таванот во медицинското училиште во Битола

Иако директорката на училиштето, Наташа Илиева изјавила ученичката не била повредена туку само испаничена, сепак 16-годишното девојче заедно со родителите отишло во битолската Клиничка болница, каде биле направени испитувања поради болки во раката. Во анонимното писмо кое ученици од средното медицинско училиште го упатија до јавноста, се вели: „Утринава девојче …

Прочитајте повеќе »

Шемата на лажните дојави за бомби: 905 закани, oсум градови, 76 електронски адреси [инфографик]

Најголем број од лажните дојави се случиле во февруари – дури 439, односно само четири дена од работната недела немало дојава за бомба. Во ноември имало 30 дојави, во декември 272, а на 1 март годинава достигнат е рекордот – дури 120 училишта и други институции за еден ден добиле …

Прочитајте повеќе »

Петровска со документ ги демантираше лагите на Ковачки за измислениот случај

Членката на ЦО на СДСМ и министерка за одбрана, Славјанка Петровска, денеска од собраниската говорница, во одговор на пратеничко прашање, со документ ги демантираше лагите на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки и најави судска разрешница за пласираните невистини. Причината за вашиот бес и немоќ да се справите со тужбата е …

Прочитајте повеќе »

„360 степени“: Обвинителството отвори предмет за надзорот над „Бехтел и Енка“

Од обвинителството за „360 степени“ одговориле дека отвориле предмет по допрен глас и дека тој веќе е распореден кај јавен обвинител. Изборот на надзорот за изградбата на автопатите од коридорите 8 и 10д, ќе биде под лупа на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), јави „360 степени“. …

Прочитајте повеќе »

Утре протест во Битола по смртта на шестгодишната Јана

Болница Битола

Протестот е закажан во 19 часот, а според објавите на социјалните мрежи, целта е да се насочи вниманието кон состојбите во македонското здравство и вината да не се насочува кон родителите, туку одговорноста да се бара на вистинското место Утре на плоштадот „Магнолија“ во Битола ќе се одржи мирен протест …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Јајцата од кокошка, оризот се со замрзнати цени, намалена и цената на брашното, најавено намалување на цените на овошјето, зеленчукот и хигиенските производи

Ковачевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, заедно со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски беше во посета на еден од маркетите во Скопје. Посетата е со цел да се провери фактичката состојба со снабденоста и цените на основните прехранбени …

Прочитајте повеќе »

Осум дена пред да му застари делото на Мијалков, Апелација ќе одлучува за „Титаник 2“

Мијалков

Само осум дена пред да му застари делото на ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање Сашо Мијалков, Апелацискиот суд закажа јавна седница за предметот „Титаник 2“. „Апелациониот суд Скопје во интерес на јавноста и медиумите информира дека јавната седница пред судот, по кривичниот предмет КОКЖ-43/23, во јавноста познат како …

Прочитајте повеќе »