Македонија

Вести и новости од Македонија.

МВР: Пријавување на оружје во случај на смрт на неговите сопственици

Информација од Министерството за внатрешни работи Во случај на смрт на сопственикот на оружјето, членовите на неговото семејство и другите лица кои со него живееле во исто семејно домаќинство се должни во рок од 30 дена од смртта на лицето да го предадат оружјето и муницијата на надлежниот орган или …

Прочитајте повеќе »

Со учество на отворањето на Самитот за трансформација на образование, премиерот Ковачевски започна со активностите на 77-то Генерално собрание на ОН во Њујорк

Започнаа активностите на Самитот за трансформација на образованието во рамките на 77-то Генерално Собрание на Организацијата на ООН во Њујорк. На отворањето на Самитот присуствуваа претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, министрите за надворешни работи и за образование и наука, Бујар Османи и Јетон Шаќири, амбасадорот на постојаната мисија на Република …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Важно да се овозможи ефикасен и координиран пристап при процесот на дигитална трансформација на општеството

Грковска

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска имаше работна средба со тимот од Естонскиот центар за меѓународен развој и претставници од Амбасадата на САД во земјава кои се дел од проектот за унапредување и дигитална трансформација на општеството, што во Република Северна Македонија …

Прочитајте повеќе »

ГОБ „8 Септември“: Немавме поплава во Одделот за неврологија, имавме мал дефект на водоводната цевка

гоб 8 септември

Најодговорно ги демантираме гласините за „поплава во просториите за интензивна нега“ на Одделот за неврологија, пишува во демантот испратен од раководството на Градската општа болница „8 Септември“, откако беше објавено дека се случила поплава во интензивниот оддел на неврологија. „Всушност, се работи за саниран мал технички дефект на водоводната цевка. …

Прочитајте повеќе »

Расте побарувачката за огревно дрво, интерес има и кај оние што се грејат на струја

Огревно дрво Бесправна сеча

Побарувачката на огревно дрво годинава е зголемена, но сепак во најголем процент потребите на консументите се задоволени. Ова е одговорот што го доби Мета.мк од ЈП „Национални шуми“ на нашето прашање за тоа колкав е интересот на македонските граѓани за огревно дрво пред претстојната грејна сезона. Согласно Програмата за работа …

Прочитајте повеќе »

Наутро студено за овој дел од годината, преку денот сончево со мала до умерена локална облачност

време облачно студено

Времето утрово е студено за овој дел од годината, преку денот ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност претежно во северните делови. Ќе дува слаб до умeрен ветер од јужен правец, само во западните делови ветерот ќе е западен и повремено ќе засилува. Во Скопје, сончево со мала …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски ќе учествува и говори на 77-то Генерално собрание на ОН во Њујорк

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во придружба на сопругата, од 19 до 24 септември ќе ја предводи владината делегација која ќе учествува на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите Нации во Њујорк (САД). Во состав на владината делегација се министерот за надворешни работи Бујар Османи, постојаниот претставник на …

Прочитајте повеќе »

Одбележани 30 години германско-македонска соработка

Доказ за добрата германско-македонска соработка се многубројните проекти, рече во Скопје германската амбасадорка во Северна Македонија, Анке Холштајн. Амбасадорката на Германија во Северна Македонија, Анке Холштајн, на прославата по повод трите децении соработка меѓу двете земји, оцени дека во изминатите 30 години се учело еден од друг, се граделе мостови …

Прочитајте повеќе »