Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „пресекоа“: Од утре ќе вршат блокада на Собранието

Најавуваните закани на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира Собранието ако не се одговори на нејзините барања за преговори за предвремени избори од утре ќе станат реалност. Како што соопшти координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, денеска на координативна средба, на која присуствувал и претседателот …

Прочитајте повеќе »

Вселенската Патријаршија ја призна Охридската Архиепископија за канонска, за автокефалност и натаму ќе се преговара

Со одлуката на денешното заседание на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија, се отстранува повеќедецениската шизма наложена врз Охридска Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ, се вели во денешното соопштение од Канцеларијата на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија. Во него е посочено дека Вселенската Патријаршија ја признава црковната јерархија предводена од …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски од Американ Колеџ: Економските придобивки од зачленувањето во ЕУ се поттик за унапредување на преговорите

Премиерот Димитар Ковачевски, на покана на Универзитетот Американ Колеџ, каде што беше шеф на катедрата за маркетинг на Факултетот за деловна економија и организациони науки пред да ја преземе функцијата Претседател на Владата на Република Северна Македонија, одржа почесно предавање на тема „Анализа на економските придобивки и ефекти од зачленувањето …

Прочитајте повеќе »

Рускиот амбасадор со пропаганда го одбележа Денот на победата над фашизмот во Скопје

Рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин на денешното одбележување на Денот на победата над фашизмот – 9 Мај неосновано ја изедначи борбата против нацизмот во Втората светска војна со актуелната руска воена инвазија на Украина, тврдејќи дека нацизмот се вкоренил на украинската земја. Во својот пропаганден говор пред руското спомен-обележје позади …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Кои закони се „исклучиво за подобрување на финансиската состојба на граѓаните“?

Контраспин

Криејќи се зад флоскулата дека исклучок од блокадата ќе бидат „законите во интерес на финансиската состојба и директна помош“, од една страна, ВМРО-ДПМНЕ остава простор за „преговори“ кога да крене рампа за некој закон, а кога не, а од друга, не кажуваат дека таа бројка на закони, де факто, е …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Се укинуваат Ковид протоколите во предучулишните установи

МТСП Министерство за труд и социјална политика лого

Владата на Република Северна Македонија на редовната 42-ра седница ги прифати предлозите на Главниот координативен кризен штаб утврдени според препораките на Комисијата за заразни болести. Согласно овие предлози, Владата донесе заклучок според кој престануваат да важат сите рестриктивни мерки освен задолжително носење заштитни маски во здравтсвените установи, аптеките и во …

Прочитајте повеќе »

Бензините поскапуваат за 2 денара, дизелот поевтинува за половина денар

бензинска станица

Според најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија (РКЕВУ), од полноќ бензините ќе се продаваат за 2 денара по литар поскапо од досега, а дизелот поевтинува за половина денар. Цената на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува, а мазутот ќе …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри – ЗМСТАС

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри – ЗМСТАС. На средбата, која се реализира по повод одбележување на Меѓународната недела на сестринството, а во пресрет на 12 мај – Меѓународниот ден на медицинските сестри, претставниците на Унијата го запознаа претседателот Пендаровски за предвидените активности …

Прочитајте повеќе »