Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бектеши за ДВ: Можно е намалување на цената на струјата

Министерот за економија Крешник Бектеши во интервју за ДВ уверува дека инфлацијата веќе нема да ги „шокира“ граѓаните. Инспекторите ќе ги „дисциплинираат“ трговците да нема злоупотреби, вели тој. Новата Година нема да почне со поскапа струја, а први декември ќе донесенамалување на цените на основните прехранбени производи. Министерот за економја Крешник …

Прочитајте повеќе »

Денеска и утре променливо облачно, во недела дожд а на планините снег

Во претпладневните часови од денешниот ден времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен, долж Повардарието и во источните делови повремено засилен ветер од северозападен правец. Температурата ќе се движи во интервалот од 5 до 14 степени Целзиусови. Утре времето ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Откупот на тутунот годинава стартува со над 26% повисока цена

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска во одговор на пратеничко прашање рече дека тутунот е наша стратешка извозно ориентирана гранка и во изминатите пет години бележи стабилно и одржливо производство, а Владата обезбедува мерки кои даваат позитивни резултати. “Законски откупот треба да почне најдоцна до 15-ти декември, годинава откупот на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Вкупно 518 компании од прехранбена индустрија, училишта и институции од витално значење, од први декември ќе имаат поевтина струја

Денеска претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на заедничка прес-конференција со министерот за економија, Крешник Бектеши и директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски информираа за реализацијата на одлуката за субвенционирана струја за компаниите од прехранбената индустрија, основните и средни јавни училишта и претпријатијата од областа на водостопанството. Според податоците од ЕСМ, за …

Прочитајте повеќе »

Министерството за образование го објави повикот за субвенциониран студентски оброк

Министерството за образование и наука информира дека на www.mon.gov.mk е објавен јавен повик за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, што подразбира добивање месечен паричен надоместок од околу 2.400 денари за 9 месеци во годината. Рокот за пријавување за тековните студенти е од 25 ноември до 3 декември 2022 година. Аплицирањето …

Прочитајте повеќе »

МНР го осуди инцидентот со „Цар Борис III“ во Охрид, Бугарија со протестна нота и реакција до Брисел

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) најстрого го осуди вандалскиот чин што се случил вчера вечер, при што, меѓу другото,со употреба на оружје се оштетени стаклата на граѓанскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. „Особено загрижува фактот што овие вандалски активности се повторуваат во многу краток период, имајќи предвид дека …

Прочитајте повеќе »

Владата иницира постапка за одземање на државјанството на Александр Онишченко

Владата ја информира јавноста дека согласно членот 14 од Законот за државјанство на Република Северна Македонија, побара да се започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Северна Македонија за лицето Александр Онишченко. Владата го иницираше барањето за одземање на државјанство на Онишченко, по одржаната владина седница …

Прочитајте повеќе »

Виктор Андонов: Состојбата со електро-енергетскиот систем е стабилна, најефикасно решение за енергетската криза е инвестирањето во нови енергетски капацитети

Соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија Виктор Андонов, на денешната прес-конференцијата ги соопшти најновите информации кои се однесуваат на енергетска состојба во земјава. Со ова Владата продолжува со редовното и транспарентно информирање на јавноста за состојбите во енергетскиот сектор. Како што информираше соработникот за енергетика препораките за …

Прочитајте повеќе »