Македонија

Вести и новости од Македонија.

Лекар од Скопје пронајден во автомобил избоден до смрт во Железара

Полициска лента Полиција

Лекарот го пронашле неговите синови, кои почнале да го бараат откако не се вратил дома од работа На паркингот пред поранешната клиника Железара, во возило „Киа“ вчеравечер бил пронајден починат 67-годишниот А.Т. од Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тој бил пронајден во сопствениот автомобил со повеќе убодни рани. Јавното …

Прочитајте повеќе »

Академија за судии и јавни обвинители: Не постои законска пречка да се реализира започнатата постапка за вработување на определено време на 37 слушатели на почетна обука

Академија за судии и јавни обвинители: Не постои законска пречка да се реализира започнатата постапка за вработување на определено време на 37 слушатели на почетна обука

Соопштение од Академијата за судии и јавни обвинители во врска со поднесена пријава против Академијата до ДКСК за прекршување на Изборниот законик Почитувани, Академијата за судии и јавни обвинители е приморана да реагира во врска со шпекулациите кои се појавуваат во јавноста со цел непотребно да се исполитизира и дискредитира …

Прочитајте повеќе »

Забрзани подготовки за избори- има ли опасност од криза?

Забрзани подготовки за избори- има ли опасност од криза?

ОБСЕ/ОДИХР со зголемен број набљудувачи ќе ги следи изборните процеси. Техничкиот премиер, Талат Џафери и ДИК разговараа дека треба да се предвидат потенцијални кризи на изборите Во пресрет на двојните избори во Северна Македонија, институциите забрзано се подготвуваат и за избор на нов претседател, но и за нов парламентарен состав. Мисијата на …

Прочитајте повеќе »

Бочварски: Даваме огромна финансиска поддршка на сите општини, до сега реконструиравме преку 180 локални улици и патишта

Бочварски: Даваме огромна финансиска поддршка на сите општини, до сега реконструиравме преку 180 локални улици и патишта

„Инвестираме преку 40 милиони денари во капитални проекти за граѓаните на Росоман и за локален економски развој на општината“, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој денеска оствари работна посета на општина Росоман. Тој заедно со градоначалникот Стојан Николов, извршија увид во инфраструктурни проекти што се реализираат во …

Прочитајте повеќе »

Средба Џафери – Даштевски: Фер избори по европски вредности и придонес во напредокот кон ЕУ

Средба Џафери - Даштевски: Фер избори по европски вредности и придонес во напредокот кон ЕУ

Претседателот на Владата, Талат Џафери, денеска оствари средба со претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски и членовите на Комисијата, затоа што обезбедувањето на фер и демократски избори е мандат на оваа Влада, но и обврска на Државната изборна комисија. Во својот вовед, премиерот Џафери истакна дека, обезбедувањето на изборите …

Прочитајте повеќе »

Комунистичката партија на Македонија ja одбележа 81-годишнината од формирањето

Комунистичката Партија на Македонија

На 19.03.2024 година, по повод 81-годишнината од формирањето на Комунистичката Партија на Македонија, Сојузот на борците на НОБ од Тетово заедно со Н.У. Музеј на тетовскиот крај, придружени од општествени организации од Тетово, претставници на политички партии од РС Македонија, положија свежо цвеќе пред споменикот на Јосип Броз Тито, во …

Прочитајте повеќе »

Странски наставници во посета на Скопје: Децата сè помалку користат моливи и пенкала

Странски наставници во посета на Скопје: Децата сè помалку користат моливи и пенкала

Кристијан Руиз, наставник по компјутерски науки во училиштето „Јуан де Лануза“ во Сарагоза за Мета.мк вели дека иднината е во дигитализацијата и во вештачката интелигенција, а традиционалните учебници, односно пишувањето со молив/пенкало, е вештина која е сè помалку децата ја негуваат Денешните ученици не сакаат да читаат. Не им се …

Прочитајте повеќе »

Aмбулантите се полнат со заболени од овчи сипаници

Aмбулантите се полнат со заболени од овчи сипаници

Овчи сипаници, ентероколитиси и пертусис се трите најчесто пријавувани акутни заразни заболувања во февруари. Амбулантите во Северна Македонија и понатаму се полнат со заболени од овчи сипаници, ентероколитиси и пертусис. Ова се трите најчесто пријавувани акутни заразни заболувања во февруари, кога се регистрирани 661 случај на овчите сипаници, по што следуваат ентероколитиси – 207 …

Прочитајте повеќе »