Македонија

Вести и новости од Македонија.

Влада: Веднаш после изборите ќе се подготват законски решенија за уредување на правата и одговорностите на специјализантите по медицина

медицина лекар

На вчерашната 15-та седница, Владата ја разгледа Информацијата од Министерството за здравство, во врска со специјализантите по медицина, кои со сопствени средства ја плаќаат специјализацијата, а кои се работно ангажирани со договор на дело во универзитетската клиника во којашто ја извршуваат специјализацијата. Имајќи го предвид значењето за специјализантите, но и …

Прочитајте повеќе »

Гордана Силјановска: Од Либерална партија и Демократска Алтернатива, до претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска: Од Либерална партија и Демократска Алтернатива, до претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска Давкова била член на Либерална партија (ЛП), во 1998 година станува дел од Демократска алтернатива (ДА), а денес е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ.   Во 1992 год. како член на Либерална партија станува дел од Владата на Бранко Црвенковски. Во 1993 год. ја злоупотребува службената положба и заедно …

Прочитајте повеќе »

Синдикатот на Пошта бара нова систематизација, најавува протести и штрајк

пошта

Поштата е на работ на егзистенција, изјави денеска на прес-конференција пред Владата синдикалниот лидер Боро Велигденов, додавајќи дека во прашање се доведени над 2.000 работни места Синдикатот на Македонска пошта најави дека во соработка со вработените и со ангажирање на експерти ќе подготви нова систематизација што ќе ја достави до …

Прочитајте повеќе »

Втор ден штрајк на приватните специјализанти

Втор ден штрајк на приватните специјализанти

Приватните специјализанти утрово (16 април) продолжија со генералниот штрајк, што почна од вчера изутрина. Тие најавија дека нема да го прекинат штрајкот се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања за зголемување на надоместокот и за целосно решавање на нивниот статус во …

Прочитајте повеќе »

Во изминатото деноноќие регистрирани 22 пожари на отворено, осум сè уште се активни

цук пожари

Вкупно 22 пожари на отворено биле евидентирани во последното деноноќие, а од нив утрово се активни осум пожари, информираше Центарот за управување со кризи (ЦУК). Пожарот над село Селце, кој гори од четвртокот, 11 април, сè уште е активен и покрај тоа што денеска на терен гаснеле два хеликоптери од …

Прочитајте повеќе »

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени, не коментирам политички прашања среде кампања

Гир: Очекуваме спроведување на уставните измени, не коментирам политички прашања среде кампања

Евроамбасадорот Дејвид Гир не ја коментира изјавата на претседателскиот кандидат од Европскиот фронт, Бујар Османи дека уставните измени ќе бидат услов за формирање на идна влада, но повторува дека очекува спроведување на овие измени за продолжување на патот на земјата кон ЕУ. Во одговор на новинарско прашање дали ваквиот услов …

Прочитајте повеќе »

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Специјализантите започнаа штрајк: Беа слушнати само во времето на Филипче

Специјализантите подолго време преку јавни настапи, протести и генерален штрајк, што го започнаа денеска, бараат да бидат исполнети нивните барања за регулирање на работниот статус, покачување на месечниот надоместок и здравствено осигурување за сите специјализанти. Како што најавија, штрајкот ќе трае се додека не добијат писмени гаранции дека ќе им …

Прочитајте повеќе »

За момчињата и девојчињата од следниот месец ќе биде достапна деветовалентна вакцина против ХПВ

изјава министерство за здравство

Целта е младите да се вакцинираат пред да бидат изложени на ХПВ ризикот. Се проценува дека оваа вакцина спречува 70 отсто од случаи на цервикален карцином и 80 отсто анален карцином и повеќе од 40 отсто од валвуларниот карцином, појасни проф. д-р Александра Грозданова, национална координаторка за имунизација Деветовалентна вакцина …

Прочитајте повеќе »