Македонија

Вести и новости од Македонија.

Откриен еден од осомничените за тешка кражба на сеф во Скопје

Затвор Шутка

Ноќта меѓу 31 март и 1 април, осомничениот заедно со уште три лица, провалиле во затворен маркет на улицата „Востаничка“ во Скопје, одзеле метален сеф Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 23-годишник, осомничен за кражба на сеф во Црниче. Ноќта меѓу 31 март и 1 април, осомничениот заедно со …

Прочитајте повеќе »

За три години нема ниту една пресуда за предизвикување шумски пожар

пожари стрништа ниви

Од обвинителството за Мета.мк брифираат дека во државата нема регистар на шуми и обвинителството тешко може да го докаже делото. Законот не препознава дефиниција за шума, па оттаму предизвикувачите на пожарите се гонат по друго кривично дело, за кое има пониски казни – предизвикување општа опасност, каде казните најчесто се условни Никој …

Прочитајте повеќе »

Наративите на ВМРО-ДПМНЕ за Пендаровски се главно проблематични и кокетираат со невистини

Наративите на ВМРО-ДПМНЕ за Пендаровски се главно проблематични и кокетираат со невистини

Поентата што сака да ја постигне противничката партија е дека Пендаровски, всушност, не е човек од народот, каква што е неговата главна порака – Претседател на сите граѓани, „Нашиот претседател“, туку дека е елитист и дека е претседател само на оние граѓани што го гласаат. Овие напади со овој наратив …

Прочитајте повеќе »

Убиецот зад кочанскиот фемицид доби доживотна казна

Кочанскиот Центар

Донесена е пресуда за кривичното дело Убиство извршено при родово базирано насилство и на свиреп начин, а сè уште не донесена пресуда за кривичното дело Уцена Лицето кое ја уби 46-годишната Танкица Маладеновска во Кочани на 25 септември доби доживотна затворска казна, соопшти Јавното обвинителство. Основниот суд во Кочани донесе …

Прочитајте повеќе »

Температурните разлики се шок за луѓето, летоска можно е да има грмотевични бури

време облачно студено

Атмосферските модели и проценки упатуваат на потопло лето. Во јули и во август може да биде опасно бидејќи може да има развој на поинтензивни грмотевични бури, кои може да бидат доста деструктивни. Тоа е веќе реултат на климатските промени“, потенцира професорот Спиридонов Деновиве се случуваат големи температурни осцилации. Влеговме во …

Прочитајте повеќе »

Филипче одговори што ќе му е политика (ВИДЕО)

Филипче

Д-р Венко Филипче во кратко видео објавено на неговата Фејсбук страница вели дека секогаш ќе биде со пациентите во операционата сала, но смета дека ќе може да помогне на многу повеќе пациенти и на многу негови колеги доктори како пратеник Филипче преку видеото, на стартот на кампањата за Парламентарните избор …

Прочитајте повеќе »

Почнува кампањата за парламентарните избори

Почнува кампањата за парламентарните избори

Од денеска, четврток 18 април, официјално стартува и кампањата за изборите за пратеници. Во тек е и кампањата за претседателските избори, па двете кампањи, ќе се одвиваат паралелно во текот на следните четири дена, вклучувајќи го и денешниот, по што на 22 април настапува 48-часовниот молк за претседателските избори. И …

Прочитајте повеќе »

Костадиновска-Стојчевска: Министерството за култура има уредна документација и останува инвеститор на Универзалната сала

Костадиновска-Стојчевска: Министерството за култура има уредна документација и останува инвеститор на Универзалната сала

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, со цел прецизно и транспарентно информирање на јавноста, на денешната прес-конференција, со аргументи и документи ги демантираше вчерашните изјави и обвинувања од страна на градоначалничката Данела Арсовска, а поврзани со пожарот и реконструкцијата на Универзалната сала. „Упад во системот на Бирото за јавни набавки е …

Прочитајте повеќе »