Македонија

Вести и новости од Македонија.

Антиваксерска објава големата кашлица и вакцините и ги поврзува со прскање од авиони

Антиваксерска објава големата кашлица и вакцините и ги поврзува со прскање од авиони

Тимот на „Вистиномер“ неколкупати досега пишуваше дека белите траги од авионите не значат дека населението се прска со отрови, ниту пак, со болест, како што е уште едно неточно тврдење во оваа објава Во објавата се тврди дека секој којшто ќе ја прими вакцината против пертусис ќе го добие вирусот, …

Прочитајте повеќе »

Органите во состав на министерствата го рушат просекот на (не)транспарентност

Органите во состав на министерствата го рушат просекот на (не)транспарентност

Вкупниот резултат на извршната власт во Северна Македонија (Владата, министерствата и извршните органи) според Индексот на отвореност достигнува 64,92% исполнување на индикаторите за отвореност, но би бил многу поголем доколку извршните органи би ги исполнувале индикаторите утврдени со индексот во поголем процент Органите во состав се помалку транспарентни од самата …

Прочитајте повеќе »

Бензинот поскапува за два денара за литар, цената на дизелот останува иста

Бензинска станица

Моторниот бензин Еуросупер БС-95 од вечерва на бензинските станици низ земјава ќе се продава поскап за два денара за литар, односно ќе чини 85 денари за литар. Ваква одлука донесе Регулаторната комисија за енергетика. Цените на останатите горива не се менуваат. Еуросупер БС-98 и понатаму чини 85,5 денари за литар, …

Прочитајте повеќе »

Конференција во Скопје: Во трката за рамноправност жените се натпреваруваат со заврзани нозе

Конференција во Скопје: Во трката за рамноправност жените се натпреваруваат со заврзани нозе

Жената не треба само пасивно да учествува  на масата, туку таа треба да е на чело на масата, да ја води дискусијата. Иако има напредок и во САД и во Северна Македонија во однос на ова прашање, сепак, жените не се доволно застапени во државниот и во приватниот сектор, заклучи …

Прочитајте повеќе »

Лекар од Скопје пронајден во автомобил избоден до смрт во Железара

Полициска лента Полиција

Лекарот го пронашле неговите синови, кои почнале да го бараат откако не се вратил дома од работа На паркингот пред поранешната клиника Железара, во возило „Киа“ вчеравечер бил пронајден починат 67-годишниот А.Т. од Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи. Тој бил пронајден во сопствениот автомобил со повеќе убодни рани. Јавното …

Прочитајте повеќе »

Академија за судии и јавни обвинители: Не постои законска пречка да се реализира започнатата постапка за вработување на определено време на 37 слушатели на почетна обука

Академија за судии и јавни обвинители: Не постои законска пречка да се реализира започнатата постапка за вработување на определено време на 37 слушатели на почетна обука

Соопштение од Академијата за судии и јавни обвинители во врска со поднесена пријава против Академијата до ДКСК за прекршување на Изборниот законик Почитувани, Академијата за судии и јавни обвинители е приморана да реагира во врска со шпекулациите кои се појавуваат во јавноста со цел непотребно да се исполитизира и дискредитира …

Прочитајте повеќе »

Забрзани подготовки за избори- има ли опасност од криза?

Забрзани подготовки за избори- има ли опасност од криза?

ОБСЕ/ОДИХР со зголемен број набљудувачи ќе ги следи изборните процеси. Техничкиот премиер, Талат Џафери и ДИК разговараа дека треба да се предвидат потенцијални кризи на изборите Во пресрет на двојните избори во Северна Македонија, институциите забрзано се подготвуваат и за избор на нов претседател, но и за нов парламентарен состав. Мисијата на …

Прочитајте повеќе »

Бочварски: Даваме огромна финансиска поддршка на сите општини, до сега реконструиравме преку 180 локални улици и патишта

Бочварски: Даваме огромна финансиска поддршка на сите општини, до сега реконструиравме преку 180 локални улици и патишта

„Инвестираме преку 40 милиони денари во капитални проекти за граѓаните на Росоман и за локален економски развој на општината“, истакна министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, кој денеска оствари работна посета на општина Росоман. Тој заедно со градоначалникот Стојан Николов, извршија увид во инфраструктурни проекти што се реализираат во …

Прочитајте повеќе »