Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел

Претседателот Стево Пендаровски, утре, четврток 16 јуни во „Вила Билјана“ во Охрид ќе го прими претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел кој ќе престојува во посета на Република Северна Македонија. Покрај тет-а-тет средбата, Пендаровски и Мишел ќе одржат заедничка прес-конференција.

Прочитајте повеќе »

Сончево време со температура до 32 степени

Денеска претпладне ќе се задржи сончево време, а во пладневните часови ќе има мала до умерена облачност, поголема во планинските региони. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе се движи во интервалот од 22 до 32 степени Целзиусови, а УВ= 8.

Прочитајте повеќе »

Од 52-та седница на Владата: Определени највисоките маржи за основните прехранбени производи, огласи за закуп на уште 4.000 хектари земјоделско земјиште за стратешки култури

Владата на Република Северна Македонија на денешната 52 седница донесе Одлука за посебни услови за трговијата на одделни стоки, со која се определува највисоката трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало. Со оваа одлука, која е донесена по претходна консултација со бизнис заедницата и …

Прочитајте повеќе »

Порталб: Владата го распушти Советот на општина Тетово, наскоро нови локални избори

Во општина Тетово наскоро ќе мора да се одржат нови локални избори, на кои ќе се избираат нови членови на Советот на општина Тетово, откако Владата денеска донесе одлука да го распушти Советот во неговиот сегашен состав, јави Порталб.мк, повикувајќи се на информација од Владата. Денешната одлука на Владата уследи по …

Прочитајте повеќе »

Претреси во КПУ Идризово, пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети

Полициски службеници од Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Оддел за криминалистичка полиција и Оддел за специјални полициски операции -Единица за брзо распоредување и СВР Скопје во координација со надлежен Jавен обвинител од ОЈО Скопје, а во координација со Управата за извршување на санкции, денеска спроведоа координирана полициска …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Се замрзнува маржата на лебот, шеќерот и зејтинот на 5%, а на брашното, макарони, ориз, кравјо млеко и јајца на 10%

На предлог на Министерството за економија, Владата на Северна Македонија на денешната седница донесе Одлука за определување на највисока трговска маржа на основните прехранбени производи во трговијата на големо и на мало, кажа министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција пред Владата. „Во консултација со бизнис заедницата и по …

Прочитајте повеќе »

Започнува со имплементација Третиот проект од Програмата за подготвеност и подготвителна поддршка на Зелениот климатски фонд

Денеска се одбележа започнувањето на Третиот проект од Програмата за подготвеност и подготвителна поддршка на Зелениот климатски фонд, „Градење капацитети за одржлив развој на човечки капитал во Северна Македонија“. Проектот ќе го спроведува Германското друштво за интернационална соработка (ГИЗ) под водство на Кабинетот на Заменик на Претседателот на Владата на …

Прочитајте повеќе »

За упис во средно досега онлајн се пријавиле 6.500 деветтоодделенци

Преку https://e-uslugi.mon.gov.mk, досега за упис во средно образование се пријавиле 6.500 ученици, информира за Мета министерот за образование и наука Јетон Шаќири. Во државата има повеќе од 20.000 деветтоодделенци кои мораат да се запишат во средно бидејќи средното образование е задолжително. За прв пат, оваа година уписите се организираат на овој …

Прочитајте повеќе »