Македонија

Вести и новости од Македонија.

Богоев: Побрз транспорт и заштеда на време и средства преку стекнување статус на Овластен економски оператор

Царина Богоев

Заштеда на време и трошоци, помалку физички контроли, предност во царинење и избор на место за контрола, употреба на воспоставените приоритетни ленти, како и воспоставен добар однос со Царината Ова се само дел поволностите што компаниите ги имаат со стекнување на статус за Овластен економски оператор (OEO), вели директорот на …

Прочитајте повеќе »

Влада: Деветтиот пакет антикризни мерки од 662 милиони евра е за заштита на животниот стандард и ликвидноста на компаниите

Деветтиот пакет антикризни мерки

Соопштение од Владата на РСМ  Новиот деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра, што го утврди Владата на Република Северна Македонија, содржи 26 мерки со кои се таргетирани поддршка за ранливите категории на граѓани и компании како и поддршка во услови на зголемени трошоци на живот и …

Прочитајте повеќе »

Познат новиот состав на Антикорупциска – доминираат ревизори и вработени во ДКСК

Татјана Димитровска од Државниот завод за ревизија, според добиените бодови, најверојатно ќе биде новиот претседател на Антикорупциската комисија Цвета Ристовска, Татјана Димитровска, Софија Спасова Медарска, Сервет Демири, Бесник Џемаиљи, Билјана Каракашова Шулев и Зоран Богоевски се членовите на новиот состав на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), дознава Мета.мк. …

Прочитајте повеќе »

Контраспин: Спин е „купувањето“ на гласовите на пензионерите од страна на ВМРО-ДПМНЕ со 5.000 денари линеарно зголемување

Исполнувањето на ова ветување е речиси невозможно, според експертите без загрозување на стабилноста на Фондот или неменување на пензискиот систем Ветувањето на Мицкоски има елементи на спин зошто нема ниту основно образложение како и од каде ќе се успее да се зголемат основиците на пензиите за 330 милиони евра за …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа прес-конференција на која што го презентираше деветтиот пакет антикризни мерки, кој е во вредност од 662 милиони евра. Во продолжение ја пренесуваме интегралната изјава на премиерот Ковачевски: Почитувани граѓани, Како што во неколку наврати најавивме, така и направивме, на крајот на ноември на …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ бара одговорност, СДСМ бара оставка од Мизрахи

Пратениците од СДСМ побараа оставка од претседателката на Комисијата, Рашела Мизрахи, која ја лоцираше политичката одговорност кај ексминистерот Венко Филипче Членовите на Анкетната комисија за Онкологија не можат да се усогласат за заклучоците од досегашната работа за утврдување на политичка одговорност околу случувањата на Клиниката за онкологија и наводите за можна злоупотреба на …

Прочитајте повеќе »

Ни трага ни глас од исчезнатото 14-годишно девојче, лоциран е само последниот сигнал од телефонот

Исчезнато девојче

Последен сигнал од телефонот е околу 7.30 на булеварот „Партизански одреди“, односно кај ресторанот „Фитнес Хаус“ и кај кафулето „Броз Кафе“. Камерите од ближните продавници и ресторани немале широк опсег, па оттаму невозможно било да се утврди точната рута на движење на девојчето Цела вечер родителите на 14-годишната Вања, која …

Прочитајте повеќе »

Бугарија го отвори воздушниот простор – Лавров доаѓа на министерскиот самит во Скопје

Ова ќе биде прва посета на Лавров во земја членка на НАТО откако Русија ја нападна Украина Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија ќе дојде на министерскиот состанок на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во Скопје. Бугарија го отвори воздушниот простор за летот на Лавров …

Прочитајте повеќе »