Македонија

Вести и новости од Македонија.

Пендаровски: Штајнмајер е голем политички авторитет

Иако тој сигурно не би сакал за тоа да се зборува, морам да кажам дека претседателот Штајнмајер имаше значајна улога во напорите да ја надминеме бугарската блокада на нашите евроинтеграции, вели македонскиот претседател. „Посетата на еден германски претседател е секогаш важен настан, дури и кога се во прашање најголемите држави …

Прочитајте повеќе »

(Видео и галерија) Ковачевски: Инвестирајќи во патната инфраструктура, инвестираме во развој на економијата во Северна Македонија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и заменик- директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Благојче Трпевски беа на увид на делницата Дреново-Фариш и пробивање на тунел на експресниот пат Дреново-Фариш. Втората делница од овој експресен пат е половина завршена и досега …

Прочитајте повеќе »

Ѓоргиевска: Родовата еднаквост и економското зајакнување на жените – клучни предуслови за одржлив и инклузивен развој на македонското општество и инклузија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса  „Женското претприемништво во Република Северна Македонија и неговата улога во даночниот систем“, во организација на Управата за јавни приходи. Настанот се одржува во рамки на одбележувањето на Денот на даночниците – 29-ти Ноември и годинава е посветен на улогата на женското …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ создаде хаос и во Скопје и во другите општини

Одговор на новинарско прашање на претседателот на Владата, Димитар Ковачевски при денешната посета на откупниот пункт за тутун во Тутунски Комбинат – Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ пред точно една година победи на локалните избори во државата. Тие освоија 50 општини во државата, тие освоија локална власт во главниот град во државата. Она …

Прочитајте повеќе »

(ВИДЕО) Ковачевски: Расте цената на тутунот, откупот стартува со над 30% повисока цена, владините мерки даваат позитивни резултати

Претседателот на Владата, Димитар Ковачески, заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во Прилеп имаа средба со дел од земјоделците производители на тутун и го посетија откупниот пункт за тутун во рамки на Тутунскиот комбинат во Прилеп. Согласно податоците од Државниот инспекторат за земјоделство, оваа година …

Прочитајте повеќе »

Бензините поевтинуваат за два денара, а дизелот за денар и половина

Малопродажните цени на бензините еуросупер БС-95 и еуросупер БС-98 се намалуваат за 2 денара по литар, а малопродажната цена на еуродизелот се намалува за 1,50 денари по литар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Исто така, за еден денар се намалува и цената на екстра лесното масло за домаќинство. Од вечерва …

Прочитајте повеќе »

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени, но имаме уште многу работа во неговото превенирање

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски по повод 16 дена активизам против родово базирано насилство денеска се обрати на трибината „Мултисекторски пристап за ефикасна заштита на жени и девојчиња изложени на насилство“, во организација на Македонскиот полициски синдикат и невладината организација ЕХО што се одржа во салата на Општина Прилеп. …

Прочитајте повеќе »

Скопје утрово во сообраќаен колапс поради блокадата на „Слобода превоз“

Речиси сите пристапи кон центарот на градот утрово беа блокирани поради штрајкот на превозниците на крстосницата кај трговскиот центар „Мавровка“. Поради блокадата на една од најфрекфентните крстосници, стотици возила беа заглавени и чекаа во колони, па возачите не можеа на време да стасаат на своите работни места. „Живеам во Чаир. …

Прочитајте повеќе »