Македонија

Вести и новости од Македонија.

МТВ: Инвестициите во патната инфраструктура изнесуваат две милијарди евра

Реакција на Министерството за транспорт и врски на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ Очигледна е нервозата во политичката партија ВМРО-ДМПНЕ штом се обидуваат  да манипулираат со граѓаните. Исплашени се од фактот дека оваа Влада изгради и рехабилитира преку 1500 километри вкупно патна мрежа низ државата. Ги започна и ги изгради двата експресни …

Прочитајте повеќе »

На Конгрес Села го разреши Таравари, откако Таравари го разреши Села

На четвртиот конгрес на крилото на Алијансата за Албанците, предводено од поранешниот лидер на партијата Зијадин Села, е донесена одлука со која се разрешува актуелниот претседател на партијата Арбен Таравари и на негово место е избран Села. Ова се случува на само два дена откако на вонреден конгрес на крилото …

Прочитајте повеќе »

Османи става во функција дополнителен пункт за патни исправи и во Берн

Османи во Берн

Во продолжение на серијата посети на дипломатско-конзуларни претставништва на Република Северна Македонија со значително зголемен обем на конзуларна работа, денеска, министерот за надворешни работи Бујар Османи престојува во Амбасадата во Берн, Швајцарија. Во оваа Амбасада покрај другите конзуларни услуги за нашите државјани, преку базната станица се врши фотографирање и земање …

Прочитајте повеќе »

Министерството за правда уште во декември испрати барање за екстрадиција на Палeвски

На 29 декември 2023 година Министерството за правда информираше и дека добиле допис од Турција со кој се известени дека Палевски е во привремен затвор во Баликесир додека се чека екстрадицијата Објава дезинформира дека Министерството за правда не испратило барање за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо од Турција и покрај тоа …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски испрати двојна порака за „црните листи“

Не е прв пат Мицкоски или ВМРО-ДПМНЕ да има, додуша секогаш имплицитно, двоен став околу „црните листи“ Мицкоски во интервјуто за Клик плус на ТВ 21 (15.01) испрати двосмислена порака кон јавноста околу „црните листи“ на САД и на Велика Британија. Тој на два-три пати изјави „остајте ги црните листи, …

Прочитајте повеќе »

Митревски и Бочварски од струшко Мороишта: Инвестираме во подобрување на локалната патна инфраструктура во сите општини

Претседателот на Собранието, Јован Митревски и министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски денеска беа во работна посета на општина Струга, каде извршија увид во реконструкција на локалниот пат во н.м. Мороишта. Реконструкцијата на овој локален пат е дел од „Проектот за поврзување со локални улици и патишта”, кој се …

Прочитајте повеќе »

Досега се доставени 4.355 лични карти на домашна адреса на граѓаните

Само 5% од граѓаните не биле најдени на домашна адреса за достава, извести дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев Од 17 јануари досега, 4.355 лични карти се доставени на домашна адреса на граѓаните, извести дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев, кој денеска заедно со државната секретарка …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Џафери на 60. Минхенска конференција за безбедност

Претседателот на Владата, Талат Џафери, од денеска престојува во Минхен, каде ќе учествува на безбедносната конференција која се одржува од 16 до 18 февруари 2024 година. За време на тридневната конференција, премиерот Џафери ќе присуствува на повеќе централни и придружни настани, а ќе оствари и повеќе билатерални средби. Фокусот на …

Прочитајте повеќе »