Македонија

Еве зошто видеото на Мицкоски нема подолг кадар од 3 секунди, го крие дебаклот на митингот

Еве зошто видеото кое што Христијан Мицкоски го објави нема подолг кадар од 3 секунди. Очајно се обидува да го сокрие дебаклот на митингот на ВМРО-ДПМНЕ што му се случи синоќа. Наместо да ја прифати реалноста и да ја прими порака од граѓаните Мицкоски глуми невешт режисер, крати секвенци, од …

Прочитајте повеќе »

Оваа учебна година имаме рекорден број на повторувачи во средните училишта

Минатата учебна година евидентирани се 118 ученици кои ја повторувале годината, а во учебната 2021/2022 година, оваа бројка изнесува 261. Зошто учениците „паѓаат“ година, односно на што се должи ова зголемување? Дали професорите се непопустливи при формирање на оценките или пак, учениците не се заинтереирани да научат доволно за да …

Прочитајте повеќе »

АA-БЕСА: Ако се отвори Уставот за Бугарите, да се смени и погрдната формулација за албанскиот јазик

Албанските опозициски партии во РСМ, Алијансата за Албанците и Движењето БЕСА го поддржуваат брзото деблокирање на процесот за почеток на преговори со Европската Унија и доколку се отвори Уставот да се отвори и прашањето за формулацијата на албанскиот јазик која во Уставот на Северна Македонија гласи „јазик што го зборуваат над 20 …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на средба со коалициските партнери

ковачевски

Средба на коалициските партнери е најавена денеска попладне во Владата каде според најавите на премиерот Димитар Ковачевски треба да се реафирмира ставот за одржување редовни парламентарни избори во 2024 година, заедно со претседателските, но и да се види што е направено изминатите месеци од формирањето на новата Влада. Теми на …

Прочитајте повеќе »

Студенти јавно обвинија професорка дека бара да ја купат нејзината книга ако сакаат потпис за редовност

Дел од студентите на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер (ФДТМЕ) на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ја обвинија својата професорка дека бара од нив да ја купат нејзината книга за да добијат потпис за редовност и да можат да полагаат испит. Студентите за Мета.мк велат дека …

Прочитајте повеќе »

ВМРО-ДПМНЕ на протест за промени, власта бара поддршка за менаџирање на кризата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ за денеска најавува масовен протест во Скопје со цел „обединување против владата“ и отворање на патот за предвремени избори. Од владејачката коалиција сметаат дека сега не е време за избори. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ в сабота излегува на протест најавувајќи „борба за промени“, а владините коалициони партнери в недела ќе седнат на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски-Ескобар: Стратешкиот дијалог со САД отвора перспективи за нови проекти и иницијативи од интерес на граѓаните

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски оствари средба со заменик-помошникот на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, кој учествува на годинешното издание на Преспа форумот за дијалог во Охрид. На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот во Владата …

Прочитајте повеќе »

Поради утрешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ, булевар „Илинден“ пред Владата од денеска ќе биде затворен за сообраќај

Поради протестот што утре (сабота 18.06.2022 г.) ќе го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ, почнувајќи од денеска (петок 17.06) од 17:00 часот па сè до завршувањето на настанот, делот од булеварот „Илинден“ пред зградата на Владата ќе биде затворен за сообраќај. Поточно, сообраќајот нема да се одвива од крстосницата на булевар „Гоце …

Прочитајте повеќе »