Македонија

Вести и новости од Македонија.

Времето во текот на претстојната седмица – сончево и стабилно со повремен локален дожд

Денеска ќе се задржи сончево време со мала до умерена облачност, попладне претежно во планинските региони во источните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец а температурата ќе се движи од 24 до 31 степен Целзиусов. Утре, …

Прочитајте повеќе »

Влада: Зачуван е престижниот статус на Охридскиот Регион на листата на УНЕСКО

Соопштение на Владата на РСМ Охридскиот Регион, како универзална вредност, останува на листата на светско наследство на УНЕСКО. Одлуката е сооштена на 45-тата сесија на Комитетот за светско наследство на УНЕСКО, што се одржува во Ријад, Кралство Саудиска Арабија. Комитетот ја препозна грижата на Република Северна Македонија за богатото охридско …

Прочитајте повеќе »

Русија се закани со одговор на протерувањето на тројца дипломати од Македонија

Зграда на МНР

Според руското МНР, на 12 септември, македонските власти, без образложение прогласиле за „персона нон грата“ тројца дипломати од руската амбасада во Скопје „Неодговорниот и непријателски напад на властите на Северна Македонија нема да остане без одговор“. Вака портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, го коментираше наводното протерување …

Прочитајте повеќе »

Охридскиот регион останува на листата на светски наследства на УНЕСКО

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која присуствува во Ријад, изјави дека останува престижниот статус, но остануваат и препораките за негово зачувување Комитетот за светско наследство на УНЕСКО и на 45-тата сесија што ја одржа во саудискиот главен град Ријад одлучи Охридскиот регион да остане на листата на светски наследства на …

Прочитајте повеќе »

Средба Ковачевски – Хан во рамки на третиот Скопски економски и финансиски форум

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски во рамки на третиот Скопски економски и финансиски форум (СЕФФ) оствари средба со еврокомесарот за буџет и администрација, Јоханес Хан. На средбата на која присуствуваше и евроамбасадорот Дејвид Гир, во фокус на разговорите беа евро-интегративните процеси на Северна Македонија и важноста од претстојниот процес на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски на СЕФФ 2023: Местото на Северна Македонија е во ЕУ, со најдобрите и економски најразвините земји

Со воведно обраќање премиерот Димитар Ковачевски го отвори третиот Скопски економски и финансиски форум (СЕФФ), на тема „Европа – ДА, Европа – СЕГА“ во организација на Министерството за финансии. На конференцијата свои официјални обраќања имаа и министерот за финансии Фатмир Бесими како и еврокомесарот за буџет и администрација Јоханес Хан. …

Прочитајте повеќе »

Студентите да се регистрираат, за да си ги подигнат картичките за субвенциониран оброк

Студентите како следен чекор имаат обврска задолжително да се регистрираат на активната онлајн платформа на Шпаркасе Банка и да ги ажурираат своите податоци на https://netbanking.mk/studentPortal Студентите од втора година и од повисоките години на студии кои аплицирале и ги исполниле условите за субвенциониран студентски оброк, како следен чекор имаат обврска …

Прочитајте повеќе »

Државата, општините и бизнисот лани вложиле само 5,7 милиони евра за почист воздух!

Тука влегуваат сите инвестиции што ги прават сите државни институции, потоа 80 општини плус Градот Скопје, како и целиот бизнис сектор Многу зборување, малку дела. За загадувањето на воздухот во Македонија постојано се говори со години наназад, но пораст на инвестициите за зголемен квалитет на воздухот нема. И тоа не …

Прочитајте повеќе »