Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ковачевски: Ме напаѓа кодош, шпион и дезертер од АРМ, затоа што работам чесно и за граѓаните

Премиерот Димитар Ковачевски од собраниската говорница: И видете, кој човек говори за војска, за неспособност и за манипулации? Човек кој додека бил во АРМ кодошел, крадел документи, навредувал колешки и колеги, издавал информации, тргувал со нив со разни интерни и странски структури! Човек кој бил казнуван и санкциониран! Човек кој …

Прочитајте повеќе »

Корупцијата и судството, приоритети на новата американска амбасадорка во Македонија

Судски реформи, борба против корупцијата подобрување на владеењето на правото, зајакнување на инвестициската клима, градење отпор на малигни надворешни влијанија, вклучително и од Русија и Кина, се дел од приоритетите на новата амбасадорка во Северна Македонија, Анџела Прајс Агелер. Пред Сенатската комисија за надворешни работи на САД, таа изјави дека …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Во тек е етапната исплата на септемвриските пензии

МТСП Министерство за труд и социјална политика лого

МТСП известува дека на ден 29.09.2022 година (четврток) започнува етапната исплата на пензиите за м.септември, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за пензионерите кои не користат картички ќе се реализира во четири групи, според висината на пензијата: За пензии со висина …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Економско-енергетскиот совет донесе одлуки со кои се обезбедува топлинска и електрична енергија

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски на вонредната прес-конференција ги соопшти одлуките кои вечерва беа донесени на Економско-енергетскиот совет, а во насока на стабилно обезбедување на топлинска и електрична енергија. Во продолжение е интегралното обраќање на премиерот Димитар Ковачевски: „Почитувани граѓани, Економскиот-енергетскиот совет штотуку заврши и донесовме одлуки кои сакам да …

Прочитајте повеќе »

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под капата на градската администрација, а чии директори си дадоа оставки во изминативе десетина дена. Како што стои во соопштението од …

Прочитајте повеќе »

Средба Ковачевски – Мејер: Унапредување на соработката со САД во сајбер безбедноста

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се сретна со в.д амбасадорот на САД во земјава, Ерик Мејер. На состанокот е разговарано за можностите за унапредување на соработката помеѓу Северна Македонија и САД во областа на сајбер безбедноста. Заеднички е констатирано дека Република Северна Македонија веќе придонесува во …

Прочитајте повеќе »

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со поддршка на активностите ХелтХаб

Во канцеларијата на претседателот МладиХаб од денеска почнуваат со реализација активностите ХелтХаб (HealthHub) коишто се иницијатива на Здружението на студенти по медицина – ЗСМ, а со поддршка на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и Министерството за здравство. На отворањето на Хелтхаб се потпиша Меморандум за соработка помеѓу Миле Бошњаковски, генерален …

Прочитајте повеќе »

Грковска: Слободата на изразување, заштитата на медиумите и на новинарите се клучни области на кои ќе работиме во наредниот период

Унапредување на здравствената заштита во затворите, градење на капацитетите за борба против трговија со луѓе кај полицијата, но и во правосудниот систем, социјалните работници и трудовите инспектори, како и јакнење на капацитетите во правосудството за слобода на изразување, слобода на медиуми, заштита на новинарите, се дел од клучните области на …

Прочитајте повеќе »