Македонија

Премиерот Ковачевски на официјалното пуштање во работа на двете нови инвестиции на групацијата НИКОБ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска се обрати на настанот по повод официјалното пуштање во работа на две нови инвестиции на Групацијата НИКОБ – ПЗУ НИКОБ Медикал и НИКОБ Лаб. Премиерот Ковачевски овие инвестиции ги оцени како значајни затоа што се остваруваат во услови на сегашната економско-енергетска криза, а значат …

Прочитајте повеќе »

Претседателот Пендаровски го прими ученикот со натпросечна интелигенција Македон Димитриевски

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Македон Димитриевски, ученик во второ одделение во ОУ „Лирија“ од Тетово, кој поседува натпросечна интелигенција. Во разговорот со Македон, претседателот беше запознаен со афинитетите, интересите, досегашните успеси, вештини и знаења кои ги поседува седумгодишниот ученик, како и со неговите желби и предизвици во иднина. …

Прочитајте повеќе »

Шолц: Интеграцијата на Западен балкан во ЕУ е наш стратешки интерес

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска на пленарната седница на Бундестагот, на која присуствува и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, изјави дека пред состанокот на Европскиот совет предвиден за идниот месец ќе отпатува за Западен Балкан, за да ја пренесе пораката дека иднината на регионот е во …

Прочитајте повеќе »

Делчево: Потпишан договор за изградба на нова детска градинка

Денеска во Делчево, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчовска и градоначалникот на Општина Делчево, Горан Трајковски, го потпишаа Договорот за изградба на новата детска градинка во Делчево. Градинката ќе се гради на локација во населбата Расадник, а нејзиниот капацитет е 150 дечиња. Градоначалникот Трајковски, изрази благодарност до министерката …

Прочитајте повеќе »

Радмила Шекеринска: Русија го заостри односот кон Западот заради внатрешни причини

Радмила Шекеринска е една од оние политичарки во земјава која била на високи функции и во државата и во својата матична партија – СДСМ. Побаравме мислење за некои актуелни состојби поврзани со воената агресија на Русија врз Украина, со оглед на тоа што таа беше министер за одбрана (2017 – …

Прочитајте повеќе »

Утра со ниски температури, преку денот сончево и ветровито

сончево време

Денеска ќе се задржи сончево време, со слаб до умерен ветер од северен правец. Поради разведрувањето, утринските температури ќе бидат ниски за овој период од годината, додека дневните ќе достигнат 26 степени. Слично време ќе преовладува до сабота, кога ќе дојде до значително затоплување и пораст на утринските температури.

Прочитајте повеќе »

Ковачевски – Макрон: Франција е посветена на европската перспектива на Северна Македонија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска имаше телефонски разговор со претседателот на Република Франција Емануел Макрон на кого му ја честиташе победата на претседателските избори и му посака успешен втор мандат како шеф на државата. Премиерот Ковачевски го честиташе и изборот на премиерка на Француската Република, …

Прочитајте повеќе »

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата на Република Северна Македонија денеска одржа вонредна, 46-та седница, и донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за прием на Кралството Шведска и Република Финска за членство во НАТО.

Прочитајте повеќе »