Македонија

Премиерот Ковачевски и владина делегација положи цвеќе на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на УКИМ

Премиерот Димитар Ковачевски ја предводеше делегацијата на Владата на Република Северна Македонија во чиј состав беа заменик-претседателот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, министерот за правда Никола Тупанчевски и заменик-министерот за одбрана Башким Хасани кои положија венец со цвеќе пред споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј во кампусот на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со 49,7 милиони евра од ТАВ програмата реализираме инфраструктурни проекти за реалните потреби на граѓаните

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со првиот вицепремиер Артан Груби ја посетија Општина Сарај, по повод реконструкцијата на патот Буковиќ-Раовиќ, кој претставува еден од вкупно 94-те инфраструктурни проекти од ТАВ програмата во износ од 49,7 милиони евра. Патот Буковиќ-Раовиќ е во завршна фаза на реализација, долг е шест километри и ги …

Прочитајте повеќе »

Од билтенот на МВР: Нова тепачка меѓу вработени во прилепски „Комуналец“

Од Секторот за внатрешни работи Битола, јавуваат за нов инцидент, односно физичка пресметка на вработени во ЈКП „Комуналец“ – Прилеп. „На 19.05.2022 во ОВР Прилеп, В.А.(41) од Прилеп пријавил дека во кругот на Јавно претпријатие во Прилеп, по кратка вербална расправија со неговата колешка Г.А., бил физички нападнат од неа …

Прочитајте повеќе »

Средба на претседателот Пендаровски со Мајк Зафировски и претставници на „Македонија 2025“

Претседателот Пендаровски денеска го прими Мајк Зафировски, ко-основач на „Македонија 2025“, заедно со претставници на организацијата. На средбата се разговараше за заклучоците и за првичните реакции од 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот беа забрзаната дигитална трансформација, регионалната соработка и иновациите. Претседателот Пендаровски му …

Прочитајте повеќе »

Нобеловецот Пол Кругман на крајот од мај доаѓа во Скопје на Економскиот и финансиски форум

Американскиот професор, економист и автор Пол Кругман, лауреат на Нобеловата награда, доаѓа во Скопје на годинешната конференција на Економскиот и финансискиот форум што ќе се одржи на 30 и 31 мај. Кругман ќе има свое 30-минутно обраќање на отворањето на годинешната платформа за дијалог на економски и финансиски теми, која …

Прочитајте повеќе »

Битиќи од Кралството Данска: Јакнењето на вредносните ланци во регионот носи зголемена предвидливост и стабилност за инвеститорите

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи е во дводневна посета на Копенхаген, Кралството Данска со цел промоција на инвестициските поволности во нашата земја, како и средби со нашата бизнис дијаспора во Данска, која може да биде вистински економски поттик за …

Прочитајте повеќе »

По заедничката богослужба со поглаварот на СПЦ, г.г. Стефан очекува и признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА

На Литургијата на помирување, која денеска се одржа во храмот „Свети Сава“ во Белград, архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан рече дека раната која болеше цели 55 години е излекувана и изрази надеж дека деновиве ќе се случи и признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. „Благодариме на Бога што наидовме на …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Историско зголемување на платите во образованието преку отворен дијалог

Премиерот Ковачевски оцени дека иако СОНК донесе одлука да оди во штрајк тој дијалог не беше прекинат и се потврди дека нашата држава има институции и законски решенија кои овозможуваат и без штрајк, со посредство на законот за посредување, и со вклученост на Премиерот и Министерството за образование и наука …

Прочитајте повеќе »