Македонија

Вести и новости од Македонија.

Земјава од четврток влегува во портокалова фаза на високи температури

Земјава од четврток влегува во портокалова фаза на високи температури

Од утре дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а на места ќе достигнуваат и 40 степени Целзиусови Од утре до недела, нашето подрачје ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината, …

Прочитајте повеќе »

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

Почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието по осамостојувањето

На првите повеќепартиски избори во 1990 година е избран за собраниски пратеник. Претседател на Собранието бил во три мандати, а по атентатот на поранешниот претседател Киро Глигоров во 1995 година, извесен период ја врши и функцијата претседател На 89 годишна возраст, почина Стојан Андов, првиот претседател на Собранието на самостојна …

Прочитајте повеќе »

Влада на Мицкоски – само три жени министерки, вицепремиер близок до Москва

Влада на Мицкоски – само три жени министерки, вицепремиер близок до Москва

Веќе од наредната недела се очекува новите владини членови да ги преземат функциите. Владата ќе има прв вицепремиер и уште четворица други заменик-премиери. Еден од нив, важи за политичар кој одржува врски со Русија. Повеќето од идните министри веќе имаат искуство во извршување на функции во извршната, законодавната или локалната …

Прочитајте повеќе »

Цела армија административци ќе се селат од едно во друго министерство во следните пет месеци

Цела армија административци ќе се селат од едно во друго министерство во следните пет месеци

Со четирите нови министерства и реорганизацијата на останатите, допрва треба да се дели просторот, опремата, инвентарот, архивата, документацијата, средствата за работа и на дел од вработените, кои ќе треба да преминат од едно министерство во друго Со реорганизација на министерствата, односно со новите четири министерства и со трансформацијата на дел …

Прочитајте повеќе »

И по шест години Преспанскиот договор ја бранува јавноста

И по шест години Преспанскиот договор ја бранува јавноста

Шест години по потпишувањето на договорот со кој се затвори долгогодишниот спор за името, остануваат да се имплементираат уште неколку обврски. Но, договорот и натаму предизвикува тензии меѓу двете земји. Шест години по потпишувањето на Преспанскиот договор, тој сè уште ја бранува јавноста и во Северна Македонија и во Грција. Темата стана особено …

Прочитајте повеќе »

Мицкоски го објави составот на новата Влада, ќе има четири вицепремиери

Мицкоски го објави составот на новата Влада, ќе има четири вицепремиери

Мандатарот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски го објави идниот состав на новата Влада. Вечерва по одржувањето на Извршниот комитет на партијата каде биле утврдени предлозите за кандидати за владиниот кабинет изјави дека и на Централниот комитет едногласно ги потврдиле предлозите. Тој објави дека ќе има три вицепремиери од неговата …

Прочитајте повеќе »

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

За една година – 234 претставки за хакирани профили или уцени преку социјални мрежи

Агенцијата за заштита на лични податоци лани примила претставки од граѓани кои се однесуваат на лажни профили, за хакирани профили, неовластено објавување на туѓи фотографии и видео снимки на туѓи профили на социјални медиуми, како и претставки кои што се однесуваат за навреда, клевета и уцени Во 2023 година, Агенцијата …

Прочитајте повеќе »

Сончево и многу топло време, во ноќните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

Сончево и многу топло време, во ноќните часови нестабилно со пороен дожд и грмежи

Денеска ќе се задржи сончево и многу топло време со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од западен правец. Во ноќните часови и утре на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со интензивен …

Прочитајте повеќе »