Македонија

Вести и новости од Македонија.

Посета на јапонскиот амбасадор на прилепска „Витаминка“

Н.Е. Амбасадорот Савада Хиронори, деновиве оствари работна посета на ПИ „Витаминка“ АД Прилеп. Во рамките на посетата, чиј домаќин беше претседателот на Одбор на директори, Симон Наумоски, како и директорите Наташа Стојковска и Владимир Трпаноски, делегацијата имаше можност да се запознае со работењето на компанијата, финансиските резултати, деловните активности, како …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски и Битиќи: Со државна поддршка, плановите за развој на компаниите се остваруваат, 300 нови работни места во ЕјџТекГруп

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со вицепремиерот за економски прашања и координација на економските политики Фатмир Битиќи ја посетија компанијата ЕјџТек Груп (HTEC), каде ќе се отворат 300 нови работни места во државата. Компанијата потпиша договор со Владата според Законот за контрола на државна помош за петгодишен инвестициски проект започнат во …

Прочитајте повеќе »

По петти пат СОУ „Ѓорче Петров“ го организираше креативниот конкурс „Јелена Крстиќ“

Оваа година СОУ „Ѓорче Петров“- Прилеп, односно професорите од Активот по текстилство и професорката по ликовна уметност, Марта Макеска, по петти пат го организираа креативниот конкурс „Јелена Крстиќ“. Соработник во организацијата и реализацијата на конкурсот беше и модното ателје „Сидор“ од Скопје со модниот креатор Дејан Сидороски, кој средношколските денови …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со предлог Буџетот за култура се грижиме за културно-историското наследство и отвораме перспективи за развој на културата

Денеска претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, го презентираа предлог Буџетот на Министерството за култура за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека со предлог Буџетот се обезбедува континуитет на реализацијата на програмите и на проектите во културните установи, на платите на вработените во …

Прочитајте повеќе »

Продолжува периодот на стабилно и сончево време

Во претпладневните часови од денешниот ден, по одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност. Преку денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северозападен правец а највисоката дневна температура ќе достигне 13 степени. Периодот на стабилно време продолжува и во следните …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски во Куманово: Инфраструктурните проекти се приоритет, се градат мостови, локални и регионални патишта

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и директорот на ЈПДП, Ејуп Рустеми извршија увид во работите на изградба на мостот во населба Проевце на Реката Кумановка, кој е во завршна фаза. Премиерот Ковачевски истакна дека пред предвидениот рок завршува реконструкцијата на мостот кај Проевце, …

Прочитајте повеќе »

Училишната лабораторија во СОУ „Ѓорче Петров“ доби лабораториска опрема од Витаминка

Средното општинско училиште „Ѓорче Петров“ Прилеп за потребите на училишната лабораторија доби донација од Витаминка, лабораториска опрема. Станува збор за нова и за користена но функционална опрема на која што учениците ќе може да учат но и да изведуваат потребни експерименти соодветно наставниот план. „Донацијата се состои од: микроскоп и …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието на Република Северна Македонија

Интегрален текст од денешното обраќање на претседателот Стево Пендаровски во Собранието на РСМ  Почитувани граѓани, почитуван претседател на Собранието, Почитуван премиер, почитувани пратеници, почитувани министри, ценети гости, ваши екселенции, претставници на медиумите, Еден поглед врз целиот период од нашата независност до денес ќе покаже дека, за жал, во овие триесет …

Прочитајте повеќе »