Македонија

Вести и новости од Македонија.

Георгиева од ЗЛС: Во мандатот на Филипче освен плата, приватните специјализанти добија и платени дежурства (ВИДЕО)

Георгиева од ЗЛС

Пред 2018 година не постоеше никаков надоместок за приватните специјализанти, значи таа категорија на лекари беа социјални случаи, вели д-р Александра Георгиева oд Здружението на лекари специјализанти (ЗЛС), во емисијата „Студио 10“ на Телевизија 24. Ситуацијата на најзагрозените лекари во државата за прв пат во историјата на државата ја смени …

Прочитајте повеќе »

Османи: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјални амбиции, Украина е само прва станица

Османи: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјални амбиции, Украина е само прва станица

Османи нагласи дека интеграцијата во НАТО и ЕУ е најдобар одговор на руските империјални амбиции, истакнувајќи дека Украина е само прва станица, а една од следните ќе биде Западен Балкан Членството на Северна Македонија во НАТО се реализираше во многу соодветен момент, пред почетокот на руската агресија во Украина. Земјава …

Прочитајте повеќе »

Пендаровски: На изборите мора да демонстрираме професионалност, политичка коректност и зрелост

Пендаровски: На изборите мора да демонстрираме професионалност, политичка коректност и зрелост

Делегацијата од ад-хок комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа информирaла за целите на нивната предизборна мисија, како и за нивните активности, очекувања и улога во изборниот процес Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими делегацијата на ад-хок комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа за набљудување на претседателските …

Прочитајте повеќе »

Заради извршување градежни активности, патот Прилеп – Битола денеска затворен за сообраќај

Заради извршување градежни активности, патот Прилеп - Битола денеска затворен за сообраќај

Денеска, среда 27 март, патот Прилеп-Битола ќе биде затворен за сообраќај заради изведување на градежни активности кај мостот на реката Шемница. Во известувањето од АМСМ се вели: „Времена измена на режим на сообраќај на државен пат Р1101 делница Прилеп – Битола заради интензивирање на градежни активности во врска со проект …

Прочитајте повеќе »

Не постои цена за Искра да земе здив!

Искра

Искра е 17 месечно детенце кое е родено со спинална мускулна атрофија – Тип 1. Искра не знае што значи да дишеш слободно, со полни гради бидејќи е на респиратор од раѓање и не може да живее без него. Искра никогаш во животот нема вкусено храна, бидејќи се храни со …

Прочитајте повеќе »

Влада: Светската безбедносна слика е доказ за исправноста на одлуките поради кои денес сме ценета членка на Алијансата (ВИДЕО)

Влада: Светската безбедносна слика е доказ за исправноста на одлуките поради кои денес сме ценета членка на Алијансата (ВИДЕО)

Владата на Република Северна Македонија денеска на свечена седница ја одбележа четвртата годишнина од членството на земјата во НАТО. Со седницата на која учествуваа членовите  на Владата, претседаваше претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, а збор зедоа и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, министерката за одбрана, …

Прочитајте повеќе »

Чешко-македонски бизнис форум во Битола: Северна Македонија е стабилен и доверлив партнер за инвеститорите

Чешко-македонски бизнис форум во Битола: Северна Македонија е стабилен и доверлив партнер за инвеститорите

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денес се обрати на чешко-македонскиот бизнис форум во Битола, на кој учествуваа претставници на Сојузот на индустријата и транспортот на Чешка и претставници на регионалната Стопанска комора. Форумот се организира во рамки на официјалната посета …

Прочитајте повеќе »

Утринава во Прилеп опожарено уште едно возило

запалено возило

Соопштение од СВР Битола На 25.03.2024 околу 04 часот во ОВР Прилеп, Б.Н.(30) од Прилеп пријавил дека било опожарено неговото патничко моторно возило „ренџ ровер” со прилепски регистарски ознаки, паркирано пред неговата куќа во Прилеп. Пожарот е изгаснат од страна на Територијалната против пожарна единица Прилеп. Повредени лица нема. Се …

Прочитајте повеќе »