Македонија

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси кај сите. Онлајн наставата и социјалната изолација влијаеја кај повеќето ученици и студенти, па сега психолозите имаат „полни раце“ работа. Но, …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Tрговците во туристичките места ќе работат во недела и на празници, двојна дневница за работниците

Министерството за економија веќе предложи до Собранието измени и дополнувања на Законот за трговија со кои се овозможува работа во недела и празници на сите трговци на мало и на големо во туристичките места, утврдени со Законот за туристичка дејност, кажа Министерот за економија Крешник Бектеши при денешната посета на …

Прочитајте повеќе »

Обраќање на премиерот Ковачевски: Успеавме, просечната плата надмина 30.000 денари

ковачевски

Премиерот Ковачевски преку видео обраќање се заблагодари на сите владини претставници во овој и минатиот мандат за трудот кој го вложиле во реализација на едно од најважните ветувања на Владата, просечна плата од над 30.000 денари. Обраќањето на Ковачевски го пренесуваме во неговата интегрална форма: „Почитувани граѓани, Владата предводена од …

Прочитајте повеќе »

Владата го утврди ребалансот на Буџетот за 2022 година

Владата на Република Северна Македонија на денешната 47 седница го усвои предлогот за изменување и дополнување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2022 година. Предлогот за ребаланс на Буџетот за 2022 година е насочен кон повеќе цели како што се ревидирање на иницијалните фискални проекции во согласност со променетиот …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерката Грковска за ТВ „Сител“: Парите што државата ги инвестира во спортот се јавни пари и за нив мора да има отчет

„Креирање на антикорупциски политики, транспарентни и ефикасни институции и дигитална трансформација на општеството се три столба на кои се темели работата на мојот Кабинет задолжен за политики за добро владеење. Навидум овие области делуваат како посебни, но тие се испреплетени и подеднакво важни за добро функционирање на системот“, порача заменичката …

Прочитајте повеќе »

Конференцијата „Справување со дезинформации во Република Северна Македонија“ ќе се одржи на 31 мај

Фондацијата „Метаморфозис“ на 31 мај 2022 година во Скопје, со почеток од 12 часот, ќе ја одржи конференцијата „Справување со дезинформации во Република Северна Македонија“, посветена на градење мулти-секторски пристап за решавање на овој важен проблем преку заеднички ангажман на државните институции, независните медиуми, граѓанските организации, академската заедница и приватниот сектор. …

Прочитајте повеќе »

Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите

Заменичката-претседател на Владата задолжена за политики за добро владеење Славица Грковска денеска го посети Државниот пазарен инспекторат каде имаше средба со директорката Анета Симеска Димоска, со која разговараа за можностите за подобрување на капацитетите и ефикасноста на инспекциските служби. Вицепремиерката Грковска оцени дека ефикасното функционирање на инспекциските служби е важен …

Прочитајте повеќе »

Изречена пресудата за случајот „ТНТ“: 9 години затвор за експремиерот Груевски, 3 за Јанакиески

9 години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски, 3 за екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, 4 за бившиот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски и 4 за тогашната градежна инспекторка Елизабета Најдовска. Тоа се казните за случајот „ТНТ“ изречени заради рушењето на објектот „Космос“ во 2011 година, кој …

Прочитајте повеќе »