Македонија

Вести и новости од Македонија.

УСС-УКИМ најави протест пред МОН во понеделник

УКИМ

Студентите се револтирани, меѓу другото, од неисплаќањето на стипендиите Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УСС-УКИМ) вчеравечер на социјалните мрежи најави студентски протест во понеделник (05.02) во 14 часот пред Министерството за образование (МОН). Тие велат оти протестираат против неправдите врз студентите и против неефикасното …

Прочитајте повеќе »

„Превентивата е прв чекор во борба со ракот” – трибина по повод Светскиот ден за борба против ракот и Меѓународниот ден на децата болни од рак

„Превентивата е прв чекор во борба со ракот” - трибина по повод Светскиот ден за борба против ракот и Меѓународниот ден на децата болни од рак

По повод 4 февруари, Светски ден за борба против ракот и 15 февруари, Меѓународен ден на децата болни од рак, во организација на Здружението за унапредување на здравјето ФИЛИП ЛУКАРОСКИ денеска во Струга се одржа трибина со наслов „Превентивата е прв чекор во борба со ракот”. Покрај претседателка на здружението …

Прочитајте повеќе »

Средба Џафери-Ќучук: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Северна Македонија

Средба Џафери-Ќучук: Членството во ЕУ останува стратешка цел на Северна Македонија

Премиерот Талат Џафери денеска оствари средба со европратеникот Илхан Ќучук, известител во Европскиот парламент за Република Северна Македонија. Изразувајќи благодарност за досегашната блиска и активна соработка со европратеникот Ќучук во изминатите четири години, премиерот Џафери го нагласи задоволството од поддршката на Ќучук во промоцијата на европското досие на Северна Македонија …

Прочитајте повеќе »

Налепниците НМК за регистарски таблички ќе чинат најмногу 50 денари

Налепниците НМК за регистарски таблички ќе чинат најмногу 50 денари

Налепниците со новата ознака за возилата во државата „НМК“, ќе чинат најмногу 50 денари, информираат од Министерството за внатрешни работи, пренесе МИА. Како што појаснуваат, согласно Рамковната спогодба за набавка на регистарски таблици, склучен бил договор за нарачка со избраниот економски оператор, за што течат законските рокови за испорака на …

Прочитајте повеќе »

Денеска променливо облачно време, од утре значително затоплување со температури до 20 степени

Денеска променливо облачно време, од утре значително затоплување со температури до 20 степени

Денеска ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди почести во попладневните часови. Од претпладне ќе започне да дува умерен, а долж Повардарието и во источните делови засилен ветер од северен правец со брзина од над 60 km/h. Од утре ќе следува период на стабилно и суво време со пораст …

Прочитајте повеќе »

Факултети на УКЛО ги зголемија трошоците за летна работа за студентите – 1.000 денари за заверка на документ

Факултети на УКЛО ги зголемија трошоците за летна работа за студентите – 1.000 денари за заверка на документ

Студентите што се обратија до нас велат дека ова не било случај до лани, а според информациите што ги добивале во службите за студентски прашања, некои факултети донеле одлука за да ги наплаќаат потписот и печатот што ги ставаат на документите потребни за сезонска студентска работа во Германија Неколку факултети …

Прочитајте повеќе »

Битиќи: За претстојниот тригодишен период, ЕУ на Македонија и’ става на располагање 874 милиони евра

Фатмир Битиќи

Потпретседателот на СДСМ и заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, за ТВ 24 истакна дека планот за раст кој што Европската комисија го обзнани е показател дека Западен Балкан е важен за ЕУ и сака од два …

Прочитајте повеќе »

ЈО: На Онкологија биле издавани скапи лекови на ден пред смртта на пациентите

ЈО: На Онкологија биле издавани скапи лекови на ден пред смртта на пациентите

Терапијата тогаш била издавана, но не и аплицирана, информираше обвинителката Ана Гоговска Јакимовска На пациентите кои се лечеле од рак на Клиниката за онкологија и радиотерапија им се препишувале и издавале скапи имунотерапевтски лекови еден ден пред да починат, кога веќе било очигледно дека нема да имаат бенефит од таквата …

Прочитајте повеќе »