Македонија

Вести и новости од Македонија.

Бектеши: Министерството за економија ќе додели над 7.000 ваучери за инвертер клими

Бектеши: Министерството за економија ќе додели над 7.000 ваучери за инвертер клими

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата информираше за мерката која ќе се спроведува од страна на Министерството за економија која предвидува доделување на потврда – ваучер за купување и вградување високоефикасни инвертер клима уреди, со цел зголемување на енергетската ефикасност во своите домови и остварување на …

Прочитајте повеќе »

Отворена истрага за Онкологија – осомничени двајца директори и тројца лекари

Клиника за онкологија

Основното јавно обвинителство Скопје ја заврши предистрагата и од денеска отвора истрага за случајот со злоупотреби на терапии и лекови на Клиниката за Онкологија. Еден од осомничените е поранешен медицински директор на Клиниката за онкологија, а друг е организациски директор. Останатите тројца осомничени се лекари-онколози. Со отворањето на истрагата, за …

Прочитајте повеќе »

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок во Вашингтон

Вицепремиерката Грковска ќе присуствува на молитвениот појадок во Вашингтон

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, од денеска е во посета на Соединетите Американски Држави, каде ќе присуствува на традиционалниот молитвен појадок што ќе се одржи на 1 февруари 2024 година во Вашингтон. Во рамки на посетата на САД, вицепремиерката Грковска ќе има …

Прочитајте повеќе »

Људмил Спасов: Не треба да стравуваме дека го губиме јазикот

Људмил Спасов: Не треба да стравуваме дека го губиме јазикот

Ова е закон кој не познава ниту власт ниту опозиција – тој обединува и штити. Во услови кога има обиди за негирање на македонскиот јазик – нема потреба да стравуваме дека го губиме јазикот, вели професорот Људмил Спасов Северна Македонија покажа општествена грижа за македонскиот јазик, воведувајќи стандарди за неговата употреба во …

Прочитајте повеќе »

Се шири истрагата за Онкологија – приведени три лица

обвинителство

Поранешен директор на Клиника за онкологија и радиотерапија и двајца вработени, од кои една медицинска сестра, се приведени во вторникот (30.01) во врска со скандалот со цитостатици на Клиниката за Онкологија. Се шири истрагата околу сомнежите за злупотреба на терапијата со цитостатици на Клиниката за онкологија во Скопје. Поранешен директор на Клиника за онкологија …

Прочитајте повеќе »

Џафери – Гир: Северна Македонија останува посветена на европскиот пат, следните избори се клучни за европската иднина на државата

Џафери - Гир: Северна Македонија останува посветена на европскиот пат, следните избори се клучни за европската иднина на државата

Премиерот Талат Џафери денеска го прими амбасадорот на Европската Унија во Република Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир. Амбасадорот Гир му го честиташе на премиерот Џафери неговото назначување за претседател на Владата, истакнувајќи ја поддршката од ЕУ и Делегацијата во Скопје во продолжување на соработката и поддршката на институциите во реализирањето …

Прочитајте повеќе »

Орден за заслуги за Оливера Николова, Ристо Вртев, Слободан Унковски и други

Орден за заслуги за Оливера Николова, Ристо Вртев, Слободан Унковски и други

Иако не беше присутна на самата церемонија, авторката Оливера Николова го прими орденот во својот дом, како што може да се види во видеото што беше испратено претседателот Претседателот Стево Пендаровски ги одликуваше актерите Бедија Беговска, Благоја Чоревски, Ѓокица Лукаревски, Рефет Абази, писателката Оливера Николова, музичарот Ристо Вртев и режисерот …

Прочитајте повеќе »

Претреси кај лица за кои постои сомневање дека се поврзани со случајот Онкологија

Претреси кај лица за кои постои сомневање дека се поврзани со случајот Онкологија

Утринава се вршат претреси кај лица за кои постои сомнеж дека се поврзани со скандалот на Клиниката за онкологија. Претресите се по наредба на јавен обвинител, а повеќе детали, надлежните институции најавуваат во текот на денот. „Се преземаат дејствија по наредба на јавен обвинител. Штом имаме повеќе информации ќе споделиме“, …

Прочитајте повеќе »