Македонија

Вести и новости од Македонија.

НОВОГОДИШНО ОБРАЌАЊЕ НА ЗАМЕНИК ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ВЛАДАТА ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА БОЈАН МАРИЧИЌ

Почитувани граѓани, На прагот на Новата 2024 година да си посакаме година на верба, слога и оптимизам. Со взаемна почит да ја направиме годината што доаѓа подобра за сите. Секој наш чекор да го мериме низ благосостојба на младите и идните генерации. Нашата водечка мотивација во претстојната година ќе биде …

Прочитајте повеќе »

Продолжува периодот на стабилно време

До понеделник продолжува периодот на стабилно време со зголемена променлива облачност. По котлините и понатаму ќе има појава на магла со променлив интензитет и таму температурата преку денот ќе биде пониска. Од понеделник преку денот ќе дува слаб до повремено умерен претежно југозападен ветер. Минималната температура ќе се движи од …

Прочитајте повеќе »

Колку јас лично придонесувам за климатските промени во светот?

Горенаведеното прашање треба секој граѓанин од земјава да си го постави. Македонија се наоѓа на простор каде се судираат медитеранската и континенталната клима, а во минатото сите повозрасни се сеќаваат на обилни врнежи од снег во градови како што е Скопје. Нив денес ги нема, а помалите деца од некои …

Прочитајте повеќе »

Арсовска го разреши Зоран Глигоров, ја назначи Наталија Митовска за нов секретар

Митовска е сопруга на Александар Митовски, сопственик на порталот „Инфомакс“, речиси единствениот онлајн медиум во кој градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска редовно гостува Преку соопштение Град Скопје денеска информираше дека е разрешен секретарот на град Скопје, Зоран Глигоров, кој беше во фокусот на интересот на јавноста поради наводни пријави за …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Сите девет државни студентски домови ќе бидат реновирани, за почеток „Стив Наумов“ и „Кузман Јосифовски-Питу“ во Скопје

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, присуствуваше на  потпишувањето на договорот за реконструкцијата на двата студентски дома „Стив Наумов“ и „Кузман Јосифовски- Питу“, во Скопје. Договорот го потпиша Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и економскиот оператор кој ќе ги изведува градежните активности.  Реконструкцијата е рамки на Проектот за енергетски …

Прочитајте повеќе »

Половина нација пушачи, законот никој не го есапи

Северна Македонија е меѓу најпушачките нации во Европа, со алармантен раст на карциноми на бели дробови. Пушењето е дел од културата, но и од проблемите на здравството и економијата. Министерот за здравство најавува нови мерки за контрола, додека угостителите и пушачите се противат. „Бројот на карциноми на бели дробови нѝ …

Прочитајте повеќе »

Во Центар и Карпош 15 месеци се расипани инструментите што мерат ПМ-2,5 честички [инфографик]

Во изминативе шест месеци целосно не работи ниту мерната станица Ректорат, а во Центар и Карпош во последните пет-шест месеци е тешко да се следат и концентрациите на ПМ-10 бидејќи има прекини во мерењата кои траат по неколку дена, а некогаш и речиси по половина месец Веќе 15 месеци, од …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Покачени платите во образованието, Армијата, МВР, здравството, обезбедивме највисока просечна, минимална плата и пензии

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на седницата за пратенички прашања во Собранието на Република Северна Македонија, посочи дека денес минималната плата, просечната плата и пензиите, но и платите во клучните сектори во државата се покачени како никогаш досега. И тоа во услови кога инфлацијата е спуштена од 19 на 3 …

Прочитајте повеќе »