Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ескобар: Северна Македонија e пример во регионот, таа стори сѐ за пристапни преговори со ЕУ

Северна Македонија стори сѐ за да се отвори првата врата од пристапните преговори со Европската Унија, изјави Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан во интервју за Атлантскиот совет дадено на почетокот од месецот. Тој кажа дека верува оти оваа Влада има волја и дека луѓето …

Прочитајте повеќе »

Попис 2021: Во земјава има 205 села без жители, скопски Аеродром со најголем број домаќинства

Дури 205 села во земјава се ненаселени без ниту еден жител којшто бил регистриран лани за време на пописот. Бројката на ненаселени места расте, но се зголемува и бројот на жители и домаќинства кои ги има Скопје, и особено, скопската општина Аеродром, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Премиерот Ковачевски на театарска претстава во изведба на деца од семејства од социјално ранливи категории

Денеска во Театарот за деца и младинци во Скопје, премиерот Димитар Ковачевски заедно со министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, министерката за култура, Бисера Костадиновска Стојчевска и претставничка од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија присуствуваа на претставата „Писмо за Дедо Мраз” во изведба на детското драмско …

Прочитајте повеќе »

МВР: Запленети 2.600 парчиња пиротехнички средства во Прилеп

Денеска (21.12.2022) од страна на полициски службеници од СВР Битола- Полициска станица од општа надлежност Прилеп, на ул.„Методија Шаторов – Шарло”, во близина на пазарот во Прилеп, при преглед кај З.М.(37) од Прилеп пронајдени се 2.600 парчиња различни видови пиротехнички средства. Предметите од страна на полициските службеници се одземени, а …

Прочитајте повеќе »

Наплаќале „билет“ помеѓу 600 и 800 евра – разбиена мрежа шверцери на илегални мигранти

Во координирана акција што денеска ја спровело МВР под водство на обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), полицијата уапси голем дел од 13-члена криминална група која криумчарела мигранти. Еден од уапсените е полицаец, а двајца од групата веќе лежат затвор за криумчарење мигранти. Денешните …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на завршната конференција на ОН, „Поглед подалеку“: Промените кои мораме да ги направиме бараат промена на свеста и размислувањето

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска се обрати на завршната годишна конференција „Поглед подалеку“ на Обединетите Нации. Вицепремиерот Битиќи се обрати на панел на кој се зборуваше за кризата низ која минуваме како и оние со кои Владата се справува …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Ковачевски: Влогот во Буџетот за одбрана за 2023 е влог во мирот, стабилноста и безбедноста на граѓаните

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски денеска на заедничка прес-конференција со министерката за одбрана Славјанка Петровска, го презентираа предлог Буџетот за 2023 година. Премиерот Ковачевски посочи дека со предложениот буџет за одбрана се зајакнува и модернизира Армијата и се вложува во безбедноста и сигурноста на граѓаните. Во продолжение е интегралното обраќање …

Прочитајте повеќе »

Во вторник започнува исплатата на декемвриските пензии

пари пензии плати

На предлог на Министерството за труд и социјална политика, Владата ја усвои Информацијата за исплата на пензиите за месец декември 2022 година и го задолжи Фондот за пензиското и инвалидското осигурување, најдоцна до 26.12.2022 година, да ги достави податоците за пензиите до деловните банки. Готовинската исплата на пензиите ќе се …

Прочитајте повеќе »