Македонија

Вести и новости од Македонија.

Дизелот од ноќеска по нови цени, поскапува втор пат неделава

Дизелот од ноќеска поскапува за 2 денара за литар, а цената на екстра-лесното масло за домаќинства ќе се зголеми за 2,5 денара. Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕВУ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,99 отсто. Со најновото …

Прочитајте повеќе »

Одржан Економски совет во проширен состав: Време е за одговорно однесување со енергенсите, солидарност и поддршка за ранливите категории граѓани

Денес во Владата се одржа Економскиот совет на кој присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, првиот заменик-претседател на Владата, Артан Груби, вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за финасии Фатмир Бесими, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска, претставници …

Прочитајте повеќе »

Премиерот Ковачевски ќе присуствува на првиот состанок на Европската политичка заедница во Прага посветен на енергетската и економската криза

На покана на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел и чешкиот премиер Петр Фиала, на 06.10.2022 година (четврток) премиерот Димитар Ковачевски во Прага ќе учествува на првиот состанок на Европската политичка заедница заедно со лидерите од вкупно 44 земји, од кои 27 земји-членки на Европската Унија, земји од Западен Балкан, …

Прочитајте повеќе »

Жан Митрев искеширал 1 милион евра како гаранција дека нема да бега

Докторот и сопственик на приватна болница Жан Митрев дал гаранција од 1 милион евра во кеш во Основниот Кривичен суд во Скопје дека нема да избега од државата, соопшти денеска на брифинг со новинарите, шефот на скопското обвинителство Гаврил Бубевски. Против Митрев е отворена истрага под сомнение за измама на …

Прочитајте повеќе »

Конститутивна седница на советодавното дело за давање мислење за употреба на име на историска и друга личност во името на здружение

Во Владата се  одржа првата конститутивна седница на советодавното тело за давање мислење за употреба на име на историска и друга позната личност во името на здружение и друго правно лице. За претседавач на телото, членовите едногласно го избраа Бобан Петровски од Институтот за историја при Филозофскиот факултет, а за …

Прочитајте повеќе »

Грковска-Јашари: Граѓанскиот сектор има суштинска улога во креирањето на квалитетни политики за добро владеење

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше средба со претставници од Фондацијата „Метаморфозис“, предводени од извршниот директор Бардил Јашари, со кого разговараа за важноста на процесот на дигитална трансформација на општеството. Вицепремиерката Грковска ја изрази важноста на вклученоста на граѓанскиот сектор во …

Прочитајте повеќе »

Скрининг – почеток на почетокот

Меѓу многубројните странски зборови кои се користат во евроинтегративниот процес, најактуелен е „скрининг“. Во случајов на преговорите со ЕУ означува процес кој треба да овозможи оценка на состојбата на усогласеност на земјата со барањата на обврските на една држава членка на ЕУ. Автор: Малинка Ристевска – Јорданова Ќе се осврнеме …

Прочитајте повеќе »

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

мтсп Во тек е исплатата на правата од социјална и детска заштита

Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита за месец септември 2022 година. Корисниците на парични права коишто поседуваат дебитна картичка ќе можат да подигнат готовина на банкоматите на банките, да ги користат средствата за безготовински плаќања во продажната …

Прочитајте повеќе »