Македонија

Вести и новости од Македонија.

Ковачевски: Социјално-енергетската трансформација треба да се базира на солидарност, соработка и инвестиции

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се обрати на панел дискусија „Социјално-праведна енергетска трансформација на Европа” на која учествуваа Мартин Шулц, претседател на Friedrich-Ebert-Stiftung и поранешен претседател на Европскиот парламент, премиерот на Косово Албин Курти, министерката за надворешни работи на Шведска, Ан Линде, и Христина Спасевска проректорка на Универзитетот „Св. Кирил и …

Прочитајте повеќе »

Битиќи на „Реди самитот“: Градиме солидарно едно општество за сите и ќе овозможиме целосна социјална инклузија на Ромите

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските сектори и инвестиции, Фатмир Битиќи, денеска се обрати на отворањето на второто издание на меѓународниот „Реди самит“, во организација на здружението „Иницијатива за Економски Развој на Ромите – РЕДИ“. Во продолжение ви го праќаме неговото интегрално обраќање. „Денеска е Ден …

Прочитајте повеќе »

Бектеши: Продолжува трендот на намалување на потрошувачката на електрична енергија кај државните институции, во октомври остварена заштеда на струја од 33%

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата ја презентираше анализата за заштеда на електрична енергија во септември споредено со истиот месец минатата година од страна на сите органи на државната управа, државни институции и јавни претпријатија. Според анализата остварена е вкупна заштеда од 24% на потрошувачката на …

Прочитајте повеќе »

Димовски на владина седница треба да реферира за пасошот на Онишченко

Директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) Виктор Димовски на денешна затворена владина седница се очекува да даде извештај за случајот со давањето на македонско државјанство на контроверзниот Укранинец Олександер Онишченко. Премиерот Димитар Ковачевски претходно рече дека дека мора да се утврди одговорност за случајот со давањето на македонско државјанство …

Прочитајте повеќе »

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на албанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани Албанци, Нека е честит 22 Ноември, Денот на албанската азбука. На овој празник се потсетуваме на еден од најважните моменти од развојот на …

Прочитајте повеќе »

Се „крчка“ проширувањето на владиното мнозинство

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека продолжуваат разговорите со Алијанса за Албанците со цел да се спроведе европската агенда. Премиерот Димитар Ковачевски во понеделникот потврди дека продолжуваат разговорите со Алијанса за Албанците (АА) во контекст на европската иднина на земјата и доколку се усогласат по клучните принципи може да се случи проширување на владиното …

Прочитајте повеќе »

Ковачевски: Со новите градинки на децата им обезбедуваме среќно детство, заложба ни е да им обезбедиме европска иднина

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, денеска во Општината Чучер Сандево во придружба на министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска и градоначалникот на Општината Чучер Сандево, Сашко Комненовиќ ја посетија и официјално ја отворија градинката „Мило мое” во Општината Чучер Сандево. Оваа Општина за прв пат добива градинка за …

Прочитајте повеќе »

Битиќи – Агелер: Северна Македонија како полноправна членка на НАТО е сигурен партнер за инвеститорите во земјава

Заменикот на Претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, оствари средба со новоназначената амбасадорка на Соединетите Американски Држави во земјава, Н.Е. Анџела П. Агелер. Вицепремиерот Битиќи ѝ посака добредојде и успешен мандат на амбасадорката Агелер во Северна Македонија и изрази благодарност за …

Прочитајте повеќе »