Глобус

Вести од светот

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Противвоздушната одбрана на украинските воздухопловни сили и одбранбените сили уништиле 10 борбени беспилотни летала марка „Шахед“, велат од украинскиот Генералштаб Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана ракета …

Прочитајте повеќе »

Еден убиен, двајца повредени во напад во Париз

Еден убиен, двајца повредени во напад во Париз

Еден германски државјанин загина, а двајца се повредени во напад на маж во близина на Ајфеловата кула во центарот на Париз, изјави францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин, додавајќи дека осомничениот за нападот извикувал „Алаху Акбар“. Нападот бил извршен синоќа, кога дваесет и шестгодишен маж, државјанин на Франција, со …

Прочитајте повеќе »

Палестинците на Блискиот Исток: каде и како живеат?

Палестинците на Блискиот Исток: каде и како живеат?

Милиони Палестинци се водат како бегалци и живеат од Египет до Сирија, многумина во сиромаштија, често се обесправени. Бараат враќање во областите од каде тие и нивните предци се протерани во 1948 година. Палестинците на Блискиот Исток сочинуваат население од проценети седум милиони лица со различен правен статус и тие …

Прочитајте повеќе »

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Лавров направи театар во Скопје: Наместо одговори, се расправаше со новинари

Наместо да биде присутен на пленарната сесија на Министерскиот совет на ОБСЕ, Русија во Скопје организираше прес-конференција во форма на пропаганден театар за да го одвлече вниманието од клучните безбедносни прашања што ја засегаат цела Европа Русија од пресот на Сергеј Лавров денеска направи пропаганден театар во срцето на Скопје, …

Прочитајте повеќе »

Судот ја обврза германската влада да преземе итни мерки против штетните гасови

Судот ја обврза германската влада да преземе итни мерки против штетните гасови

Климатскиот закон предвидува министерствата итно да реагираат доколку се надмине годишното дозволено количество на емисии на штетни гасови во одреден сектор Германската влада мора да преземе дополнителни итни мерки против емисијата на штетни гасови од возилата и зградите, одлучи германскиот Вишиот управен суд Берлин-Бранденбург, пренесува германската новинска агенција ДПА. Судот ја донесе …

Прочитајте повеќе »

ЛГБТ активизмот во Русија прогласен за екстремистички – одлука на Врховниот суд

лгбт знаме прајд

Шефот за човекови права на Обединетите нации, Волкер Турк, ги повика руските власти „веднаш да ги укинат законите кои поставуваат несоодветни ограничувања на активистите за човековите права или на ограничувања кои ги дискриминираат припадниците на ЛГБТ заедницата“ Рускиот Врховен суд вчера пресуди дека ЛГБТ активистите треба да бидат означени како …

Прочитајте повеќе »

Почина американскиот дипломат Кисинџер

Почина американскиот дипломат Кисинџер

Познатиот американски дипломат и научник Хенри Кисинџер, кој остави неизбришлива трага во надворешната политика на САД, почина синоќа на 100-годишна возраст во својот дом во Конектикат, соопшти консултантската компанија „Кисинџер асосиејтс“. Кисинџер беше дипломат, политиколог, геополитички консултант и политичар кој работеше како државен секретар и советник за национална безбедност во …

Прочитајте повеќе »

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас продолжен за еден ден

Прекинот на огнот меѓу Израел и Хамас продолжен за еден ден

Неколку минути пред истекот на рокот, Израел и терористичката организација Хамас договориле продолжување на прекинот на огнот кој засега важи за уште еден ден. Непосредно пред истекот на крајниот рок за прекин на огнот, Израел добил листа со имиња на други заложници кои Хамас може да ги ослободи денеска. Предаден …

Прочитајте повеќе »