Глобус

По САД и Британија го повлекува персоналот од амбасадата во Украина

По САД и Велика Британија најави заминување на дел од персоналот во амбасадата и зависни лица од Украина, во потег што Киев го нарече „предвремен“ по неколку рунди неубедливи дипломатски разговори меѓу Вашингтон и Москва, поттикнати од трупањето на десетици илјади војници од страна на Русија во близина на границата …

Прочитајте повеќе »

Крај на пандемијата по бранот на Омикрон?

Сигнали на надеж од Светската здравствена организација: Таму сметаат дека скорешен крај на долгата пандемија на коронавирусот во Европа е „веродостоен“. Две години по почетокот на пандемијата на коронавирусот, и среде актуелниот бран на сојот Омикрон, се зголемува надежта дека коронавирусот ќе се развие од пандемија во ендемична инфекција, која, исто …

Прочитајте повеќе »

Москва ги отфрли тврдењата на Лондон дека се обидува да ја урне украинската влада

Руското Министерство за надворешни работи ги отфрли тврдењата на Велика Британија дека Русија се обидува да ја замени украинската влада со про-московска администрација и дека за потенцијален кандидат го разгледува поранешниот украински пратеник Евгениј Мураев. „Дезинформациите објавени од британското Министерство за надворешни работи се доказ дека членките на НАТО се …

Прочитајте повеќе »

КРИК: Телефоните на Беливук полицијата една година ги чувала во фиока

Во серија написи, српската новинарска организација за истражување на криминал и корупција, КРИК, открива детали од обвинението против поранешната државна секретарка на српското Министерство за внатрешни работи, Дијана Хркаловиќ и нејзината поврзаност со криминалните структури. Така, на 21 јануари, КРИК објави сторија со детали од сведочења на полицајци, кои се поместени во …

Прочитајте повеќе »

По Источна Европа, Русија бара повлекување на силите на НАТО од Бугарија и Романија

Знаме НАТО

Не само за земјите од Централна и Источна Европа, туку барањето на Русија за повлекување на силите на НАТО (странски војници, оружје и опрема) е за сите земји коишто не биле членки на НАТО во периодот пред 1997 година. Безбедносните гаранции што Русија ги бара од НАТО важат и за …

Прочитајте повеќе »

На Русија може да ѝ се случи втор Авганистан доколку ја нападне Украина, предупредува Лиз Трас

Руски хеликоптери

Британската министерка за надворешни работи Лиз Трас ја предупреди Русија дека инвазијата на Украина ќе доведе до загуба на животи од размерите на советско-авганистанската војна, јавува Гардијан. Говорејќи на Институтот Лови во Австралија, министерката Трас го повика Владимир Путин да се откаже и да се повлече од Украина пред да направи …

Прочитајте повеќе »

Ескобар ја потврди поддршката на САД за актуелната црногорска влада

Ескобар

САД ја поддржуваат актуелната црногорска влада сѐ додека е посветена на евроатлантскиот пат и бескомпромисната борба против криминалот и корупцијата и економската благосостојба на граѓаните, изјави американскиот специјален пратеник за Западен Балкан Габриел Ескобар по средбата со црногорскиот министер за финансии Милојко Спајиќ. „Секоја влада што е на тој пат …

Прочитајте повеќе »

НАТО ја почна надградбата на воздухопловната база во Албанија

НАТО ја започна реконструкцијата на албанската воздухопловна база Кучова од времето на комунизмот, што ќе ѝ овозможи за операции на Алијансата. Надградбата на базата од 45,8 милиони евра вклучува обнова на пистите, патишта и магацини. Базата во Кучова, 80 километри јужно од главниот град Тирана, ќе ѝ служи на Албанија …

Прочитајте повеќе »