Глобус

Вести од светот

По тешкиот земјотрес во Јапонија, следуваше цунами

По тешкиот земјотрес во Јапонија, следуваше цунами

По тешкиот земјотрес во Јапонија, земјата ја погоди првиот цунами-бран, соопштија јапонските метеоролози. Јапонската метеоролошка служба јави дека Јапонија е погодена од цунами по тешкиот земјотрес од 7,6 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случи во централна Јапонија, а информации за жртви и штети засега нема. Предупредување од цунами беше …

Прочитајте повеќе »

Светот ја поздрави Новата 2024 година

Светот ја поздрави Новата 2024 година

Од Кирибати преку Австралија до Лондон – светот ѝ посака добредојде на Новата 2024 година со големи прослави и огномети. Луѓето на коралскиот остров Киритимати први ѝ посакаа добредојде на Новата година. Околу 7.300 жители на островот во 2024 година влегоа уште вчера во 11 часот по средноевропско време. Еден …

Прочитајте повеќе »

Нетанјаху: Војната против Хамас ќе продолжи уште многу месеци

Нетанјаху: Војната против Хамас ќе продолжи уште многу месеци

Израел тврди дека завршувањето на војната сега би значело победа за Хамас, став што го дели и администрацијата на Бајден, која во исто време го повика Израел да ги вложи сите напори за да се избегне штета по палестинските цивили Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вели дека израелската војна против Хамас …

Прочитајте повеќе »

Русија со нов бран воздушни напади во Украина

Русија со нов бран воздушни напади во Украина

Украинското Министерство за внатрешни работи извести дека се направени штети на 12 станбени блокови, 13 домови, болници, хотелска зграда, градинка, комерцијални простории, гасовод и автомобили Украина повторно е нападната од руски воздушни напади, изјавија властите, по два дена интензивни воздушни напади од двете страни, пренесува Би-би-си. Повеќето од нападите беа концентрирани …

Прочитајте повеќе »

Русија убила 513 деца од почетокот на инвазијата на Украина

Русија убила 513 деца од почетокот на инвазијата на Украина

Како што јавува украинската државна новинска агенција Укринформ, ноќеска руските инвазиски сили лансирале осум дронови од иранско производство Шахид, при што седум од нив биле пресретнати над регионите Днипропетровск, Кировхрад и Запорижја Како резултат на руската инвазија на Украина што почна на 24 февруари 2022 година, досега 513 деца во …

Прочитајте повеќе »

„Компетитивната авторитарност“ на Александар Вучиќ

„Компетитивната авторитарност“ на Александар Вучиќ

„Натпреварот е додуша дозволен, но победникот однапред се знае“, ја опишува ситуацијата во Србија „Ноје цирхер цајтунг“. Австриски „Стандард“ пишува за „поддршката од Унгарија, Русија, но и САД на режимот во Белград.“ Швајцарскиот весник од Цирих, „Ноје цирхер цајтунг“ донесува текст на еден од најдобрите познавачи на приликите во Србија, …

Прочитајте повеќе »

Српската опозициска лидерка Мариника Тепиќ десетти ден штрајкува со глад

Српската опозициска лидерка Мариника Тепиќ десетти ден штрајкува со глад

Тепиќ во изјава за телевизијата Н1 вели дека нејзината одлука да штрајкува не е насочена кон домашните институции, туку кон меѓународната заедница Српската пратеничка и една од лидерките на опозицијата, Мариника Тепиќ веќе десетти ден штрајкува со глад поради изборните измами што се случија во Србија на 17 декември. Тепиќ во …

Прочитајте повеќе »

САД: Одобрена нова помош за Украина. Дали е и последна?

САД: Одобрена нова помош за Украина. Дали е и последна?

САД ѝ ставија на располагање на Украина 250 милиони долари воена помош, што е последната транша претходно одобрена и од Конгресот. Таму, републиканците ја блокираат планираната натамошна помош за Киев. Соединетите Американски Држави синоќа соопштија дека ѝ одобриле на Украина 250 милиони долари помош за одбрана од руската агресија. Тоа е последната …

Прочитајте повеќе »