Глобус

Авиокомпаниите ги прекинуваат летовите над Белорусија, ЕУ го затвора небото за белоруски авиони

Европските лидери, покрај вчерашната одлука за нови санкции за Белорусија, ја повикаа авиоиндустријата да го избегнува воздушниот простор за авионите над таа земја и истовремено ги забранија летовите на белоруските авиокомпании над воздушниот простор на ЕУ. Потегот на ЕУ е одговор на присилното слетување на летот на „Рајанер“, од Атина …

Прочитајте повеќе »

ЕУ планира нови санкции против Белорусија

Како одговор на „загрозувањето на воздушниот сообраќај“ од страна на властите во Минск, ЕУ ќе ги заостри санкциите против Белорусија. Допрва треба да се провери колку остри ќе бидат новите санкции. Сите мобилни телефони да се предадат или барем да се исклучат! Ова беше упатството до шефовите на држави или …

Прочитајте повеќе »

Најмалку 21 загинат на ултрамаратон во Кина

Планинскиот ултрамаратон со должина од 100 километри, кој се одржувал во северозападната кинеска провинција, Гансу завршил трагично. Во текот на вчерашниот дел кога тркачите поминале триесетина километри и стигнале до месноста наречена Камена гора, по течението на реката Хуангхо, ги зафатило бура, проследена со град, замрзнат дожд и силен ветар. …

Прочитајте повеќе »

Голем пожар во Грција, евакуирани се населени места, ангажирани се авиони и хеликоптери

Големиот шумски пожар што изби во среда во грчката област Коринт повторно се распламте утрово, а досега се уништени 55 квадратни километри во оваа област на полуостровот Атика. Досега се евакуирани шест села и два манастира, а има изгорени куќи. Во гаснењето на пожарот кој дивее на околу 80 километри …

Прочитајте повеќе »

Бугарски „Медиапул“ го раскринкува лицемерието на новата патриотска коалиција на Каракачанов

Tри бугарски националистички политички партии, меѓу кои и ВМРО-БНД на Каракачанов, кои не освоија пратеници на последните парламентарни избори на 4 април, решија на следните избори на 11 јули, да настапат заеднички, во патриотска коалиција. Бугарскиот онлајн-медиум „Медиапул“ ја коментира непринципиелноста на нивната одлука и крајното лицемерие на овие политичари, …

Прочитајте повеќе »

Секој од лидерите на Западен Балкан со свој став по заедничката вечера со шефот на европската дипломатија

По вчерашната заедничка вечера со шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел, секој од шесте лидери на земјите од Западен Балкан излезе со сопствен став. Премиерот Зоран Заев пред средбата со потпретседателот на Европската комисија Борел изјави дека Северна Македонија го очекува она што ѝ е ветено, а тоа е …

Прочитајте повеќе »

Израелските сили со најобемни бомбардирања на Појасот Газа досега

Израелските сили утринава спроведоа жестока кампања на напади, со огромен број бомбардирања на Појасот Газа од почетокот на новите воени судири пред една седмица. Палестинските сили возвратија со ракетни напади врз населени места на југот на Израел, јави Би-би-си. Израел порача дека гаѓал цели на милитантната палестински организација Хамас и домови …

Прочитајте повеќе »

Локалните избори во Хрватска ги донесоа новите политички опции како победници

Владејачката Хрватска демократска заедница (ХДЗ) и опозициската Социјалдемократска партија на вчерашните локални избори во Хрватска доживеаја пораз во неколку поголеми градови низ земјата. Во Загреб, победник на изборите со освоени 45,15 отсто од гласовите е Томислав Томашевиќ од зелено-левата коалиција предводена од платформата „Можеме!“. Во вториот круг од изборите, тој …

Прочитајте повеќе »