Глобус

Вести од светот

Србија: Проевропската опозиција пред договор за една листа

Србија: Проевропската опозиција пред договор за една листа

Проевропската опозиција во Србија е блиску до договор за единствена листа за изборите на 17 декември, дознава ДВ. Сè уште има некои несогласувања, но се со оптимизам дека Српската напредна странка може да биде поразена. „Ние сме посветени на една листа“, грмеше во саботата Срѓан Миливојевиќ, пратеник на Демократската партија, …

Прочитајте повеќе »

Израел ја осуди резолуцијата на ОН, Хамас ја пофали

Израел ја осуди резолуцијата на ОН, Хамас ја пофали

Генералното собрание на ОН со мнозинство повика на „итен хуманитарен прекин на огнот“ во Газа. Резолуцијата не го споменува јасно теророт на Хамас, во Израел е остро критикувана. Германија беше воздржана при гласањето. Генералното собрание на ОН три недели по големиот напад на терористите на Хамас на Израел, на вонредна …

Прочитајте повеќе »

Колку е силна израелската „Железна Купола“?

Колку е силна израелската „Железна Купола“?

Железната купола, израелскиот систем за противракетна одбрана, има речиси митски статус меѓу Израелците. Тековната војна меѓу Хамас и Израел може да биде најголемиот тест досега за „Железната купола“. Железната купола, израелскиот систем за противракетна одбрана,се соочува со тест на силата доколку Израел се најде под невиден оган од милитантите од …

Прочитајте повеќе »

Осомничениот за масовното пукање во Мејн пронајден мртов

Осомничениот за масовното пукање во Мејн пронајден мртов

Осомничениот за пукањето во Мејн во кое беа убиени 18 лица беше пронајден мртов по тридневна потрага Роберт Кард, осомничениот за масовното пукање во Мејн во среда, беше пронајден мртов по тридневна потрага. Кард се самоубил со истрел од пушка, известува Би-би-си. Во пукањето беа убиени 18 луѓе, од 14-годишна до …

Прочитајте повеќе »

Обединетите нации не ја декриминализираат педофилијата

Обединетите нации не ја декриминализираат педофилијата

Стефан Дујарик, портпарол на генералниот секретар на ОН, за странски проверувачи на факти изјавил дека ОН не бараат декриминализација на сексот со деца, ниту пак, повикуваат на укинување на возраста за согласност Во објавата е споделен текст што изобилува со невистини, манипулации и цитати намерно извадени од контекст. Стефан Дујарик, портпарол на …

Прочитајте повеќе »

ЕУ бара хуманитарни паузи и коридори во Газа

ЕУ бара хуманитарни паузи и коридори во Газа

По долги дебати, членките на ЕУ во заедничко соопштение упатија повик за хуманитарни паузи и коридори, за помошта да може да стигне до Газа. Делата на Хамас се остро осудени. Земјите членки на ЕУ упатија повик за хуманитарни паузи и заштитени коридори за безбеден дотур на помош за цивилното население …

Прочитајте повеќе »

Борел: Разговорите меѓу Србија и Косово во „ќорсокак“

Борел: Разговорите меѓу Србија и Косово во „ќорсокак“

И покрај новите обиди за посредување на ЕУ, сè уште нема приближување меѓу Србија и Косово. Разговорите за нормализација на односите се во „ќорсокак“, истакна првиот дипломат на ЕУ, Жозеп Борел. . „Изнесовме европски, сериозен и избалансиран предлог“ за формирање на Заедници на општини со српско мнозинство (ЗСО) во северно Косово и …

Прочитајте повеќе »

Израел-Хамас: Речиси секој преживеан бил сведок како умира некој друг, пред самиот да биде повреден

израел хамас газа

При посетата на болницата во јужниот израелски град Ашкелон, каде што се лекуваат голем број од вкупно 4.600 повредени во нападите, д-р Тиерен од здравствената агенција на ОН во Израел рече дека „речиси секој од тие преживеани видел како некој друг умира, пред самите тие да бидат повредени“ По предупредувањето …

Прочитајте повеќе »