Глобус

Вести од светот

Во Црна Гора тродневна жалост по масовното убиство на 11 луѓе во Цетиње

масовното убиство на 11 луѓе во Цетиње

Тродневна жалост прогласи вчеравечер владата на Црна Гора, по масовното убиство на 11 луѓе што се случи попладнето во Цетиње, јави Радио телевизија Црна Гора (РТЦГ). Одлуката донесена на виртуелна седница подразбира дека денеска, утре и задутре во Црна Гора се денови на жалост, откако во цетинската населба Медовина, вчера попладнето …

Прочитајте повеќе »

Семејна кавга во Цетиње завршила со крвав масакр

Неколку луѓе се убиени во Цетиње откако вооружен маж отворил оган врз неколкумина по семејна расправија. Станува збор за 34 годишен маж кој што по семејната расправија пред да дојде полицијата посегнал по пиштол и почнал да пука кон семејството и потоа кон случајни минувачи во близина на неговиот дом. …

Прочитајте повеќе »

Приказна за островот, црквата, иконата и гобленот со исто име – „Богородица од карпата“

Пишува: Зоран Милошески „Госпа од шкрпјела“, или „Богородица од карпата“ е единствениот вештачки остров во Црна Гора. Островот се наоѓа во Которскиот залив, во непосредна близина на Пераст и претставува ретка туристичка атракција во која се испреплетиле вистинските сведочења, митовите и легендите. Приказната за островот кој постојано расте, ја привлекува …

Прочитајте повеќе »

ОН бара итен прекин на борбите и пристап до нуклеарната електрана во Запорожје

нуклеарна запорожје

Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) одржа итен состанок во врска со ситуацијата во нуклеарната електрана во Запорожје, која од пролетва се наоѓа под руска окупација. Рафаел Гроси, шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за ситуацијата околу нуклеарната централа Запорожје, рече дека е екстремно критична. Откако неколку …

Прочитајте повеќе »

Вашингтон Пост: Агентите на ФБИ барале документи за нуклеарно оружје при претресот кај Трамп

доналд трамп

ФБИ се обиде да пронајде доверливи документи поврзани со нуклеарно оружје, меѓу другите предмети, кога агентите го претресоа одморалиштето Мар-а-Лаго на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во Палм Бич, Флорида, оваа недела, изјавија за Вашингтон пост луѓе запознаени со истрагата, пренесе Си-Ен-Ен. Според овој извор, не е познато дали такви документи се најдени …

Прочитајте повеќе »

Во Софија повторно протест #ГаzWithMe против намерата на техничката влада да се купува руски гас

Софија протест #ГаzWithMe

Стотици демонстранти се собраа вчеравечер пред Кабинетот на претседателот на Бугарија, во најстрогиот центар на Софија, да протестираат против намерите на техничката влада на Бугарија повторно да купува гас од руски Газпром, јави mediapool.bg. Ова е вториот протест #ГаzWithMe – првиот се случи пред една седмица. „Гасот од внатрешно-политички проблем веќе …

Прочитајте повеќе »

Уништени најмалку осум воени авиони во нападот врз руската база на Крим

руски воен авион

Најновите сателитски снимки од 10 август од руската воена база Саки на Крим покажуваат големи штети и уништени руски воени авиони по експлозиите кои се случија завчера во рамките на оваа воздухопловна база, пишува Гардијан. Во експлозиите се уништени најмалку осум воени авиони, а засега останува нејасна причината поради која настанале експлозиите. …

Прочитајте повеќе »

Во Кина нов вирус што предизвикува треска и малаксаност, најверојатно е пренесен од животно

лабораторија тестирање ковид-19

Научници во источна Кина следат нов вирус што најверојатно е пренесен од животни, а досега со него се заразени 35 лица, јави Би-Би-Си. Новиот Лангја хенипавирус (LayV) е идентификуван кај пациенти во кинеските провинции Шангдонг и Хенан. Кај значителен број од 35-те пациенти се појавиле треска, малаксаност и кашлица. Се смета …

Прочитајте повеќе »