Глобус

Уредничката на БиБиСи Украина: Веќе нема безбедно место

Марта Шокало

Бев уште будна кога среде ноќ добив порака од еден колега за говорот на Владимир Путин во кој ја најави инвазијата. Веднаш потоа почнаа експлозиите. Можев да ги слушнам од мојот дом, а луѓето од различни делови на градот почнаа да испраќаат пораки во нашата WhatsApp група за експлозии што …

Прочитајте повеќе »

ЕУ со жестоки санкции кон Русија, НАТО не планира да праќа војници во Украина

Јенс Столтенберг

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Алијансата ќе ја брани секоја една педа од својата територија по средбата со сите амбасадори на земјите-членки на НАТО во Брисел. „Мора да одговориме со обновена одлучност и со уште поцврство единство“, изјави Столтенберг. Столтенберг додаде дека на состанокот било одлучено …

Прочитајте повеќе »

Жестоки борби во Харкив, украинската власт почнува да раздава оружје на заинтересираните граѓани

Автоматска пушка

Руски тенкови се веќе влезени во Харкив, најголемиот град во североисточна Украина и втор по големина во Украина по Киев, јавува Би-Би-Си од Киев, повикувајќи се на извори од теренот. Таму веќе се водат и копнени борби, а непријателот трпи загуби во жива сила, соопшти украинскиот генералштаб. Според Укринформ, украинските сили уништиле 6 …

Прочитајте повеќе »

Лидерите од Западен Балкан го осудија нападот на Русија врз Украина

Украина

По веста дека Русија денеска започна воена операција против Украина, осуди за потезите на рускиот претседател Владимир Путин доаѓаат и од политичките лидери од Западен Балкан. Босна и Херцеговина се приклучи кон изјавата на земјите членки на Европската унија за ситуацијата во Украина, наведувајќи дека во согласност со нивните можности …

Прочитајте повеќе »

Русија навлезе од четири правци во Украина, загинаа најмалку тројца украински граничари

Украина

Најмалку тројца украински граничари се загинати во рускиот напад над Украина утрово, соопшти Украинската амбасада во Скопје. По ракетирањето и гранатирањето на цели во Украина, руски војници масовно навлегуваат во земјата од четири места, вклучувајќи го и Крим на југот. Во битките се вклучени и авијациите на двете земји. Во …

Прочитајте повеќе »

Русија тврди дека ги уништила украинските воздухопловни бази

украинските воздухопловни бази

Воената инфраструктура на украинските воздухопловни бази е уништена, јави агенцијата Интерфакс повикувајќи се на извори од руското Министерство за одбрана. „Воената инфраструктура, објектите за противвоздушна одбрана, воените аеродроми и воената авијација на украинските безбедносни сили се онеспособени со многу прецизно оружје“, цитира руската агенција Тас извори во руското Министерство за …

Прочитајте повеќе »

Русија ја нападна Украина

Украина

Руските трупи ја напаѓаат Украина од Русија и Белорусија, јави украинската гранична служба. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба зборува за „војна од големи размери“. Украинските граничари и контролните пунктови се гаѓани од страна на руските трупи со артилерија и тешко вооружување, јавува украинската погранична служба. Украинското министерство за …

Прочитајте повеќе »

Украинска криза: Србија помеѓу чекан и наковална

Украинска криза

На Србија и на Вучиќ ќе им биде тешко да минат низ украинската криза без гребнатини, велат аналитичарите. Според нив, кризата е меч со две острици за власта пред избори. „Путин ја матираше Украина“, е ударната порака на денешната насловна страница на таблоидот Информер. Нешто подолу е насловот посветен на проценката на …

Прочитајте повеќе »