Избори во Србија: За или против „системот Вучиќ“?

На утрешните (17 декември, 2023) парламентарни избори, српскиот претседател Вучиќ може да смета на повторна победа на неговата партија – СНС. Шансите на опозицијата се мали – освен во главниот град Белград.

Прочитајте повеќе

Две години од почетокот на руската инвазија на Украина

Украина денеска одбележува две години од почетокот на целосната руска инвазија на земјата. Се очекува …