Глобус

Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвојот на Црвениот Крст (МКЦК) кој носи хуманитарна и медицинска помош во Мариупол е блокиран во Запорожје бидејќи сè уште не се добиени потребните безбедносни гаранции за тимот, пренесе Би-Би-Си. Тимот на Црвениот крст, исто така, се надеваше дека ќе го надгледува извлекувањето на стотици цивили од Мариупол во автобусите обезбедени …

Прочитајте повеќе »

Во рударска несреќа во Србија загинаа 8 рудари

Во рудникот „Соко“ во близина на Сокобања, Србија, рано изутрина се случи експлозија на метан од која се урна дел од јамата, после што рударите останаа заробени. Според првите информации загинати се 8 лица, а над 20 рудари се повредени. Од рудникот досега се извлечени 65 рудари. Според неофицијални информации, …

Прочитајте повеќе »

Петков- Руски агенти работат против Договорот на Бугарија со Македонија

Руски агенти работат против Договорот за добрососедство и подобрувањето на билатералните односи на Бугарија со Северна Македонија, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков, пренесува бугарската новинска агенција БГНЕС. Тој во изјавата за медиумите посочи дека доста голема „руска дијаспора сочинета од агенти“ која се формирала во Бугарија работат на различни …

Прочитајте повеќе »

Нов обид на САД за сузбивање на високите цени на нафтата

По третпат во последните 6 месеци САД би ги користеле стратешките резерви да ги „оладат“ цените на пазарот на нафта. Поради војната во Украина претседателот Бајден би одобрил испуштање на до еден милион барели дневно. Администрацијата на американскиот претседател, Џо Бајден, ја разгледува можноста пушти до 189 милиони барели нафта …

Прочитајте повеќе »

(Видео) Чернигов: Опколен и целосно разрушен

После Мариупол, Чернигов е вториот украински град според степенот на разрушеност. Видео материјалите и фотографиите покажуваат дека после повеќедневното континуирано гранатирање, градот е речиси целосно уништен. Нема информации за точниот број на загинати цивили. Сведоштвата на волонтерите и граѓаните од засолништата, зборуваат за страшните и нехумани услови во она што …

Прочитајте повеќе »

Два милиона деца побегнаа од Украина, уште 2,5 милиони се внатрешно раселени

Околу два милиона украински деца избегаа од војната во други земји, а уште 2,5 милиони се внатрешно раселени во Украина, објави Агенцијата за деца на Обединетите нации УНИЦЕФ. УНИЦЕФ наведува дека повеќе од 1,1 милион деца од Украина се во Полска и дека стотици илјади пристигнале во Романија, Молдавија, Унгарија, …

Прочитајте повеќе »

Украина: Најавени нови преговори и прекин на огнот во Мариупол

Русија за денеска најави локален прекин на огнот во завојуваниот украински град Мариупол. Властите во Киев најавата ја оценија како „манупулација“. За утре пак е најавена нова онлајн рунда на мировните преговори. Русија и Украина ќе ги продолжат мировните преговори по пат на интернет на 1 април, соопшти високиот украински претставник …

Прочитајте повеќе »

Руската агресија ја турка Финска поблиску до НАТО?

Која линија нема да ја премине Кремљ? Никој веќе не знае, дури ни во земја како Финска, која има големо искуство во препознавање на сигналите од Русија. Источната граница на Финска, која се протега на 1.300 километри, е најдолгата граница на Европската Унија со Русија. Меѓу земјите владее мир од крајот на …

Прочитајте повеќе »