Глобус

Радев се жали на огромен притисок за укинување на бугарското вето

Според Радев, во моментов во Северна Македонија „беснее антибугарска кампања и се користат секакви механизми за лобирање и притисок врз Бугарија за компромиси“. Бугарскиот претседател Румен Радев денеска се пожали дека евроатлантските партнери вршат притисок врз Бугарија да го укине ветото за членството на Северна Македонија во ЕУ. На денот на одбележувањето на 119-годишнината од …

Прочитајте повеќе »

ЕУ најавува нови санкции за руската нафта, војска и државните радиодифузери

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, даде детали за шестиот пакет санкции за Русија, кои ќе бидат договорени во наредните денови. Таа спомена четири различни видови санкции: Една од целите ќе бидат високите руски воени офицери кои извршиле воени злосторства во Буча и Мариупол. „Знаеме кои сте, нема …

Прочитајте повеќе »

Руските сили ја интензивираат офанзивата во источна Украина

Русија ја засили својата офанзива во источна Украина и започна голем напад врз последното упориште во разурнатиот пристанишен град Мариупол. Во соседна Белорусија, вооружените сили започнаа ненадејни големи вежби на 4 мај за да ја тестираат нивната борбена готовност, соопшти украинското Министерство за одбрана. Москва распореди 22 баталјона во близина …

Прочитајте повеќе »

Вучиќ и Курти во Берлин на средби со Шолц и Лајчак

Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти денеска во Берлин ќе имаат одвоени разговори со германскиот канцелар Олаф Шолц, по што ќе следи заедничка средба со специјалниот претставник на ЕУ, Мирослав Лајчак, кој исто така доаѓа во Берлин по покана од германскиот канцелар. Како што претходно беше објавено …

Прочитајте повеќе »

Германски план за независност од руската нафта

Прво јаглен, а сега нафта? Германија даде „зелено светло“ за воведување ембарго на руската нафта во Европската Унија. Уделот на руската нафта на германскиот пазар падна од 35 на 12 отсто. За украинскиот претседател Володимир Зеленски, работата е јасна: „Ембаргото на руската нафта е неизбежно“. Секој нов пакет санкции што не содржи …

Прочитајте повеќе »

Во опколениот Мариупол и натаму се наоѓаат 100.000 луѓе

Градоначалникот на опколениот Мариупол изјави дека 100.000 луѓе останале во градот, додека украинските власти го чекаат доаѓањето на првата група кои можеле да ја напуштат фабриката за челик. Градоначалникот Вадим Бојченко рече дека меѓу оние кои сè уште се во градот има и цивили заробени во бункерите и тунелите под …

Прочитајте повеќе »

САД: Русија ја подготвува следната анексија

Русија, според проценките на САД, планира наскоро да ги анектира самонаречените „Народни републики“ Доњецк и Луганск во источна Украина. Русија има намера, најверојатно во средината на мај, да организира манипулирани референдуми за приспојување на двата сепаратистички региони во  Донбас,  изјави вчера американскиот амбасадор во Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ), …

Прочитајте повеќе »

Украинските цивили евакуирани од Мариупол се очекува да пристигнат во Запорожје

Околу 100 украински цивили евакуирани од Мариупол се очекува да пристигнат во југоисточниот град Запорожје на 2 мај, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, но стотици се уште остануваат во бункери под фабриката за челик Азовстал во опколениот пристанишен град на Азовско Море. Зеленски ја поздрави успешната евакуација во порака на …

Прочитајте повеќе »