Глобус

Вести од светот

Белорусија одржува општи избори, опозицијата повикува на бојкот

Белорусија одржува општи избори, опозицијата повикува на бојкот

Белорусија одржува строго контролирани парламентарни избори под силно обезбедување на избирачките места и во услови на повици за бојкот на опколената опозиција во земјата. Изборите на 25 февруари се очекува да ја зацврстат позицијата на авторитарниот лидер во земјата, Александар Лукашенко. Само четири партии, од кои сите ја поддржуваат политиката …

Прочитајте повеќе »

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

Со денови Германија дебатира за основањето на нова партија. Се вика ДАВА. Критичарите забележуваат дека е продолжена рака на турскиот претседател Ердоган. Кој стои зад ДАВА и што има таа за цел? Основањето на новата партија ДАВА, „Демократска алијанса за разноликост и развој“, со денови предизвикува жестоки дебати во Германија. …

Прочитајте повеќе »

Две години од почетокот на руската инвазија на Украина

Две години од почетокот на руската инвазија на Украина

Украина денеска одбележува две години од почетокот на целосната руска инвазија на земјата. Се очекува голем број странски државници и официјални лица да го посетат главниот град Киев во знак на солидарност, додека на украинските сили им снемува муниција и оружје, а Западната помош виси на конец. Пред годишнината украинскиот …

Прочитајте повеќе »

Повредени четворица ученици во напад со нож во германско училиште

Напад со нож Германија

Првичните сознанија се дека осомничениот напаѓач, кој сега е во притвор, е 17-годишен ученик во училиштето, изјави Херберт Реул, покраинскиот министер за внатрешни работи на Северна Рајна Вестфалија Четворица ученици се повредени, од кои двајца потешко, во вчерашниот напад во училиште во Вупертал, западна Германија, соопштија полицијата и официјалните лица, …

Прочитајте повеќе »

Јулија Навалнаја: новото лице на руската опозиција?

Јулија Навалнаја: новото лице на руската опозиција?

Јулија Навалнаја сака да ја продолжи борбата на нејзиниот покоен сопруг, Алексеј Навални. Која е таа? Какви шанси има против режимот на Путин во Русија? Три дена по смртта на Алексеј Навални, неговата сопруга Јулија јавно објави дека ќе го преземе управувањето со фондацијата на нејзиниот сопруг, посветена на борбата против корупцијата. Таа инсистира …

Прочитајте повеќе »

Соединетите Американски Држави воведуваат санкции против Русија

Соединетите Американски Држави воведуваат санкции против Русија

Соединетите Држави (САД) денеска воведуваат нови санкции против Русија пред втората годишнина од руската инвазија на Украина, изјави за Ројтерс заменик-секретарот за финансии на САД, Воли Адејемо. Адејемо изјави дека оваа акција ќе таргетира 500 цели, кои треба да бидат предмет на санкции. „Акцијата, преземена во партнерство со други земји, …

Прочитајте повеќе »

Војната во Украина веројатно нема за заврши оваа година, но би можела да биде решавачка за крајниот исход

Војната во Украина веројатно нема за заврши оваа година, но би можела да биде решавачка за крајниот исход

На 21 февруари 2022 година, рускиот претседател Владимир Путин одржа мрачен, огорчен говор кој го промени мислењето на многумина кои до тогаш веруваа дека Русија нема да започне нова голема инвазија на Украина. Помалку од 72 часа подоцна, руски проектили паднаа низ целата земја, а руските сили ја преминаа границата, …

Прочитајте повеќе »

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Во меѓувреме, шефовите на хуманитарните ентитети на ОН и глобалните невладини организации ги замолија светските лидери да помогнат да се спречи натамошното влошување на кризата во Газа Пет лица се убиени кога дом во Рафах бил мета за време на „интензивно бомбардирање низ градот Рафах“, јави новинарот на Ал Џезира, …

Прочитајте повеќе »