Глобус

Силен земјотрес во Јапонија, предупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала денеска го потресе североисточниот брег на Јапонија. Јапонските власти по земјотресот издадоа предупредување за цунами. Епицентарот бил источно од јапонскиот остров Хоншу. Земјотресот потресе големи делови од источна Јапонија, вклучително и главниот град Токио каде силно се тресеа згради. Ројтерс …

Прочитајте повеќе »

НАТО: Што ако Русија употреби оружје за масовно уништување во Украина?

Никој не знае колку Кремљ може да e блиску до употреба на хемиско или нуклеарно оружје во инвазијата врз Украина. Такви напади би можеле да ги заматат границите. Дали перцепцијата за безбедност на НАТО се менува? Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров бара меѓународна „истрага“ за наводите на неговата …

Прочитајте повеќе »

Американскиот Сенат едногласно го прогласи Путин за воен злосторник

Путин

Сенатот на САД едногласно усвои резолуција со која се осудува рускиот претседател Владимир Путин како воен злосторник. Резолуцијата беше претставена од републиканскиот сенатор Линдзи Греам и поддржана од сенаторите на двете страни. „Сите ние се здруживме, демократите и републиканците, за да кажеме дека Владимир Путин не може да ја избегне …

Прочитајте повеќе »

Столтенберг: Дронот не бил вооружен, останал без гориво и се урнал надвор од Загреб

Столтенберг

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција беше прашан за падот на дронот во Загреб.   🔴 LIVE SOON (15:00 CET) Pre-ministerial press conference ahead of #NATO #DefMin 📍 @NATO HQ, Brussels https://t.co/t9v9SGOD2b — Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) March 15, 2022 „Разговарав со Пленковиќ во неделата, соработуваме за да ги утврдиме …

Прочитајте повеќе »

Новинарката која ја разоткри руската пропаганда среде вести на државната руска телевизија, е пријавена за исчезната

Марина Овсинјакова, новинарката и уредничка на руската државна телевизија „Канал 1“ која вчера протестираше против војната во Украина и пропагандата на Кремљ, е пријавена за исчезната, јави Бибиси. Вчера, среде вестите во живо на државната телевизија, таа се појави зад водителката и извика „Запрете ја војната“  држејќи транспарент на кој пишуваше: …

Прочитајте повеќе »

Речиси сите полицајци од граничен премин во Косово уапсени во истрага за корупција

граничен премин во Косово

Со лисици на рацете и на распит завршија 48 гранични полицајци и двајца цариници, по истрагата на косовскиот Полициски инспекторат во координација со Специјалното обвинителство која траеше 10 месеци. Според порталот KALLXO.com, уапсени се речиси сите припадници на граничната полициска станица Ѓаковица. Полицискиот инспекторат соопшти дека постои основано сомнение оти уапсените …

Прочитајте повеќе »

Уште еден животен сон згасна – во Украина убиена 21-годишна учесничка на олимпијади и натпревари

Јулија Здановска е 21 годишна Украинка која трагично го загуби животот минатата недела, за време на воздушните напади од страна на руската војска на вториот по големина украински град Харкив, во кој во периодот од 8 до 9 март беа извршени повеќе од 50 воздушни и артилериски напади. Таа во моментот се …

Прочитајте повеќе »

Премиерите на Чешка, Полска и Словенија со воз во Киев

Тројцата премиери се првите странски лидери кои го посетуваат украинскиот главен град од почетокот на војната. Целта е да ѝ дадат поддршка на земјата од името на ЕУ. Во 8 часот изутринава, премиерите на Полска, Чешка и Словачка ја преминале полско-украинската граница и се приближуваат до украинскиот главен град Киев, …

Прочитајте повеќе »