Глобус

Пекинг: Кина е на вистинската страна на историјата во врска со војната во Украина

„Кина е на вистинската страна на историјата во врска со украинската криза, што ќе го покаже времето, а нејзината позиција е во согласност со желбите на повеќето земји“, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји. „Кина никогаш нема да прифати никаков надворешен притисок или принуда и се спротивставува на …

Прочитајте повеќе »

Зеленски ја обвини Русија за воени злосторства

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека опсадата на пристанишниот град Мариупол ќе влезе во историјата поради, како што рече, воените злосторства извршени од руските војници. „Да му се направи на овој мирен град она што го направија окупаторите е терор што ќе се памети со векови“, рече Зеленски во видео …

Прочитајте повеќе »

Лавов, Украина: 109 празни колички, за 109 убиени деца

Лавов 109 празни колички, за 109 убиени деца

На главниот плоштад во украинскиот град Лавов, денеска биле поставени 109 празни колички за 109-те убиени деца од почетокот на руската инвазија. „Празните колички ги симболизираат животите на малите ангели. Тие сега го бранат украинското небо, наместо тоа да го прават одлучните потези на светот. Ова е ужасната цена на …

Прочитајте повеќе »

Бугарија загрижена поради споредбите на нејзината политика со руската

Бугарското министерство за надворешни работи денеска изрази загриженост поради, како што тврди, потикнувањето на антибугарското расположение во Македонија со споредување на Бугарија со Русија. Во нивното соопштение објавено на веб страницата е наведено дека се загрижени за „злонамерната кампања, провокативните и злонамерни антибугарски коментари од македонски политичари. По „Тројанскиот коњ …

Прочитајте повеќе »

Озлогласениот полк „Азов“ и неговата улога во војната во Украина

Полк Азов

Пристанишниот град Мариупол во јужниот дел на Украина е едно од најголемите боишта во руската војна против Украина. Таму војува и ослогласениот полк „Азов“. Што треба да се знае за него? Кратко видео покажува екран во наводно украинско воено возило кое вози низ област, која наликува на село во близина …

Прочитајте повеќе »

Апсењето на Борисов и големата опасност за кабинетот на Петков

Борисов

Колку подолго молчи министерот за внатрешни работи, толку повеќе ќе се засилува вревата на теориите на заговор. Ако трае предолго, ќе ги замолчи пораките кои премиерот Петков се обидува да ги лансира. Апсењето на Бојко Борисов и другите високи функционери на ГЕРБ ја заостри политичката поларизација во земјата. Од една …

Прочитајте повеќе »

Ракетни напади на аеродромот во Лавов

Ракетни напади на аеродромот во Лавов

Аеродромот во западноукраинскиот град Лавов изутринава е цел на руски ракетни напади. Градоначалникот на Лавов, Андриј Садовиј, на Телеграм соопшти дека на аеродромот имало тешки експлозии. Притоа, како што се додава, не бил погоден самиот аеродром, туку работилница за поправка на авиони. Жртви, според првичните информации, нема. Садовиј ги повика жителите …

Прочитајте повеќе »

Ѓукановиќ – Владата во Подгорица продолжува да го урива угледот на Црна Гора

Ѓукановиќ

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека Владата во земјата, со прекинувањето на седницата поради кавга на премиерот Здравко Кривокапиќ и шефот на дипломатијата Ѓорѓе Радуловиќ по однос воведувањето на санкции против Русија, само продолжува да го урива меѓународниот углед на Црна Гора. Црна Гора се приклучува на санкциите на ЕУ …

Прочитајте повеќе »