Глобус

Вести од светот

Бербок повика на силна поддршка за Балканот на патот кон ЕУ

Аналена Бербок

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок повика на силна поддршка за земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон ЕУ. Со оглед на руското влијание во регионот, шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок бара решителна поддршка за земјите од Западен Балкан на нивниот пат кон Европската унија: „Земјите од Западен Балкан се нераскинлив дел …

Прочитајте повеќе »

НАТО започнува големи воени вежби во Северна Европа

Нато лого

Односите меѓу Москва и Хелсинки се влошија по целосната инвазија на Украина од Русија во 2022 година. Тоа ја натера Финска да се откаже од децениското воено неврзување и да се приклучи на западната воена алијанса НАТО во април лани НАТО започнува големи воени вежби во Северна Европа, објави „Гардијан“. …

Прочитајте повеќе »

Вонредна состојба во Хаити

Вонредна состојба во Хаити

Владата на Хаити прогласи вонредна состојба и воведе полициски час. Мерките се одговор на ослободувањето на илјадници криминалци од затворите. Неколку банди заеднички извршија напад на двата најголеми затвора во земјата. Поради ескалацијата на насилството на бандите на Хаити, владата прогласи вонредна состојба и воведе ноќен полициски час во главниот …

Прочитајте повеќе »

Три бебиња жртви на рускиот напад со дрон во Одеса, прогласен е ден на жалост

Три бебиња жртви на рускиот напад со дрон во Одеса, прогласен е ден на жалост

Андриј Костин, генерален обвинител на Украина истакна дека во близина нема воен објект, нарекувајќи го нападот намерно таргетирање на цивили Бројот на загинати во напад на рускo беспилотно летало врз станбен блок во украинскиот град Одеса се искачи на десет, откако телото на третото дете беше извлечено од урнатините, соопштија …

Прочитајте повеќе »

Турција – рај за мафијашки банди

Турција – рај за мафијашки банди

Лабави закони против перење пари, лесни услови за стекнување државјанство, недоволно кривично гонење – Турција станува сѐ поатрактивна за меѓународни криминалци. Новиот министер за внатрешни работи сега им објави војна. „Моја почитувана нацијо, денес во Аланија и Истанбул фативме тројца меѓународно барани гангстерски шефови”, објави Али Јерликаја во вторникот на …

Прочитајте повеќе »

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Газа

Во своето дневно ажурирање во четвртокот, Министерството соопшти дека во последните 24 часа биле убиени 81 луѓе, со што вкупниот број достигна 30.035 жртви Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите …

Прочитајте повеќе »

Погреб на Алексеј Навални во Москва

Погреб на Алексеј Навални во Москва

Долго време беше нејасно дали навистина ќе има јавна погребна церемонија за починатиот противник на Кремљ, Алексеј Навални. Погребот треба да се случи денеска – и покрај малтретирањето и заканата од полициско насилство. Погребот на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални ќе се одржи денеска во Москва. Со оглед на голготата низ која помина …

Прочитајте повеќе »

Илиноис му забрани на Трамп да се кандидира за републикански кандидат за претседател

Илиноис му забрани на Трамп да се кандидира за републикански кандидат за претседател

Според судијата, оваа одлука е последица на инволвираноста на Трамп во упадот во Капитол Хил во 2021 година, пренесува Би-би-си Американската држава Илиноис му забрани на Доналд Трамп да се кандидира на изборите на републиканската партија за кандидат за претседател. Според судијата, оваа одлука е последица на инволвираноста на Трамп …

Прочитајте повеќе »