Глобус

Вести од светот

Шведска станува членка на НАТО, Русија најави контрамерки

Шведска станува членка на НАТО, Русија најави контрамерки

Сино-жолтото шведско знаме во понеделник треба да биде подигнато пред седиштето на НАТО во Брисел. Минатата недела Русија вети дека ќе преземе „контрамерки“ како одговор на пристапувањето на Стокхолм во алијансата, што ќе зависи „од условите и степенот на интеграција на Шведска во НАТО“ Шведска и официјално ќе се приклучи …

Прочитајте повеќе »

Руски разорни дезинформации ја потпалуваат американската политичка сцена

Руски разорни дезинформации ја потпалуваат американската политичка сцена

Без разлика на тоа што уште од самиот почетокот на војната во Украина, Раша Тудеј и Спутник ги затворија своите канцеларии во многу држави низ Европа и САД – заради санкциите кон Русија, дезинформациските наративи што ги градеа со години дадоа плод Kлучниот сведок во истрагата за импичмент на претседателот Џо …

Прочитајте повеќе »

Ана Брнабиќ повеќе нема да биде премиерка, туку кандидат за претседателка на српското собрание

Ана Брнабиќ повеќе нема да биде премиерка, туку кандидат за претседателка на српското собрание

Ова сега е сосема друга работа и почнувам да учам уште од вечерва, изјави Брнабиќ Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека досегашната премиерка Ана Брнабиќ ќе биде кандидатка за претседателка на Собранието на Србија. Одлуката е донесена по состанокот на претседателството на владејачката Српска напредна партија (СНС). Таа истакна дека …

Прочитајте повеќе »

Забрана за тргување на сè што е производено со принудна работа, одлучи ЕУ

Забрана за тргување на сè што е производено со принудна работа, одлучи ЕУ

Производите за кои ќе се утврди дека се направени со принудна работа, според договорот, ќе бидат запленети и „донирани, рециклирани или уништени“, соопшти Европскиот парламент Без разлика дали станува збор за шраф, зрно какао, метла или автомобил – во иднина ништо што е произведено со принудна работа нема да може …

Прочитајте повеќе »

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Руски дезинформации сејат магла и антизападно расположение во С. Македонија

Анализата на пет најчести дезинформациски наративи, како и разговорите со безбедносни експерти и политички фактори, укажуваат на тоа дека руските дезинформации не доминираат во јавниот простор, но многу лесно продираат преку медиуми, социјални мрежи и пренесени изјави на  експонирани политички фигури Бројни дезинформациски наративи се истурија во земјава преку странски …

Прочитајте повеќе »

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Од денеска, граѓаните на Северна Македонија, Србија и Албанија можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан”. Мерката произлегува од меѓународните договори потпишани меѓу трите државни членки на иницијативата Отворен Балкан и тоа Договорот за услови за слободен пристап до пазарот на …

Прочитајте повеќе »

Франција го внесе правото на абортус во Уставот

Франција го внесе правото на абортус во Уставот

Историска одлука во Франција – пратениците во двата дома на парламентот се изјаснија за внесување на правото на абортус во Уставот. На Ајфеловата кула беше проектирано: „Мое тело, моја одлука“. Франција е прва земја во светот која го внесе правото на абортус во Уставот. Пратениците во двата дома на францускиот …

Прочитајте повеќе »

Трамп влегува со победа во „Супер вторникот“

Трамп влегува со победа во „Супер вторникот“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп победи на прелиминарните избори кај Републиканците во американската сојузна држава Северна Дакота. Со тоа добива ветер во грбот пред денешниот „Супер вторник“. Доналд Трамп постигна уште една победа во трката за републиканска номинација за претседателските избори во САД. Тој вчеравечер (4.03) ја победи својата внатрепартиска …

Прочитајте повеќе »