Глобус

Навални осуден на 9 години затворска казна

Навални

Судот во Русија го прогласи опозицискиот политичар Алексеј Навални за виновен за обвиненијата за проневера и непочитување и му изрече од 9 години затворска казна. Тој пресудата ја слушна во казнената колонија надвор од Москва каде што веќе одлежува една затворска казна за друго дело. Навални дополнително е казнет парично …

Прочитајте повеќе »

Се очекува пресуда за Навални во судскиот процес за корупција

Навални

Денеска се очекува да биде донесена пресуда во слујаот за корупција на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални. Руските обвинители бараат затворениот критичар на Кремљ да одлежи 13 години затвор поради нови обвиненија за измама. Навални, најгласниот домашен критичар на претседателот Путин, беше затворен во минатата година откако преживеа напад со …

Прочитајте повеќе »

Зеленски: Не прифаќаме руски ултиматуми

Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски нема намера да попушти пред Русија, и покрај продолжувањето на нападите и влошувањето на хуманитарната ситуација. Тој ги повика сонародниците да продолжат да ја бранат земјата. Украина нема да прифати руски ултиматуми за запирање на војната, изјави украинскиот претседател. Русија ја следи шемата: „Ние поставуваме ултиматум, …

Прочитајте повеќе »

Бугарија: МВР достави предлози до Обвинителството за гонење на Борисов и соработниците

Борисов

Бугарското Министерство за внатрешни работи до Обвинителството достави предлог за гонење на поранешниот премиер Бојко Борисов, неговата портпаролка Севделина Арнаудова и поранешниот министер за финансии Владислав Горанов, соопшти прес-центарот на бугарското МВР. Од МВР потенцираат дека предлозите за гонење на тројцата се поднесуваат по втор пат, иако обвинителството демантира. Тие …

Прочитајте повеќе »

Украинска докторка го презема Инстаграм профилот на Дејвид Бекам

Бекам

Поранешниот фудбалер Дејвид Бекам ѝ ја предаде контролата на својот Инстаграм профил на украинска лекарка која работи во градот Харков. Во текот на вчерашниот ден, неговите „Стори“ содржини беа преплавени со видеа и фотографии кои ја следеа Ирина, детски анестезиолог и раководител на Регионалниот перинатален центар и ја следеа нејзината работа во …

Прочитајте повеќе »

Во Кина се урна патнички авион со 133 луѓе

патнички авион

Кинески патнички авион на компанијата „China Airlines“ Боинг 737 се урна во јужниот дел на Кина, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на тамошната државна телевизија. Засега не е јасно дали има преживеани. Се прецизира дека во авионот имало 133 лица. Според информациите, на местото на несреќата настанал шумски пожар. Авионот бил …

Прочитајте повеќе »

Украина: Нема капитулација на Мариупол

Мариупол

Украина нема намера да го предаде опколениот пристанишен град Мариупол, без оглед на рускиот ултиматум кој истече утрово. Во Мариупол убиен заменикот командант на руската Црноморска флота. Украина го отфрли ултиматумот за предавање на опсадениот пристанишен град Мариупол на руската војска. „Нема да има никаква капитулација, никакво полагање на оружјето“, …

Прочитајте повеќе »

Шестмина загинати откако автомобил влетал на карневал во Белгија

Шест лица загинале, а повеќе од 20 биле повредени кога автомобил влетал во толпа посетители на карневалот кој се одржувал во мало гратче во јужна Белгија. Инцидентот се случил во градот Стрепи-Бракуегнис, на околу 50 километри јужно од Брисел, каде рано утрово се собрале околу 150 луѓе, на годишната фолклорна …

Прочитајте повеќе »