Шефот на израелското воено разузнавање поднесе оставка поради нападот на Хамас

Шефот на израелското воено разузнавање поднесе оставка поради нападот на Хамас

Израелската војска во понеделникот соопшти дека шефот на нејзиниот разузнавачки кор поднел оставка поради неуспехот во нападот без преседан на Хамас на 7 октомври, кој ја проби фалената одбрана на Израел.

Ахарон Халива, шефот на израелската воена разузнавачка служба, станува првиот висок израелски функционер кој се повлече од нападот на Хамас, во кој загинаа 1.200 луѓе, главно цивили, а се проценува дека беа заробени уште 250 лица, и нападот предизвика шестмесечна војна против Хамас во Газа.

Движењето Хамас е прогласено за терористичка организација од страна на САД и Европската унија.

Халива кратко по нападот во октомври изјави дека тој ја сноси вината што не го спречил нападот.

Во соопштението на израелската армија се наведува дека началникот на Генералштабот го прифатил барањето на Халива да поднесе оставка и му се заблагодарил за неговата услуга.

Неговата оставка би можела да ја отвори сцената за и други високи функционери од редовите на највисоките израелски безбедносни сили да ја прифатат вината за неуспехот да го спречат нападот и да се повлечат.

Повеќе од половина од 2,3 милиони жители на Појасот Газа се собраа во Рафах, барајќи засолниште од израелската офанзива која опустоши голем дел од Појасот Газа во последните шест месеци.

Израел се заканува со копнена офанзива во областа. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека борците од Хамас, движење означено како терористичка организација од страна на САД и ЕУ, мораат да бидат елиминирани за да се обезбеди победа на Израел во војната.

Американскиот претседател Џо Бајден го повика Израел да не започнува офанзива од големи размери врз Рафах за да избегне повеќе палестински цивилни жртви.

Палестинските здравствени власти соопштија дека повеќе од 34.000 луѓе се убиени во израелскиот напад, кој започна откако милитантите на Хамас го нападнаа Израел на 7 октомври, убивајќи околу 1.200 луѓе и зедоа 253 лица како заложници, според израелските податоци.

Палестинското Министерство за здравство на 21 април соопшти дека во израелските воени напади загинале 48 Палестинци и ранети се 79 други низ Појасот Газа во изминатите 24 часа.

На поголемата од двете палестински територии – Западниот брег окупиран од израелските власти, тие соопштија дека војниците убиле двајца Палестинци кои се обиделе да пукаат и да извршат напад со нож во неделата.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Норвешка, Ирска и Шпанија најавија признавање на Палестина

Норвешка, Ирска и Шпанија најавија признавање на Палестина

Официјалното признавање на Палестина како самостојна држава од страна на трите европски земји треба да …