Блинкен наведува подобрување на помошта во Газа, вели Израел мора да направи повеќе

Блинкен наведува подобрување на помошта во Газа, вели Израел мора да направи повеќе

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен рече дека има подобрувања во доставувањето хуманитарна помош во Газа, но дека Израел мора да стори повеќе.

Зборувајќи на состанокот со Советот за соработка на Заливот во Ријад, Блинкен исто така рече дека најдобриот начин за олеснување на хуманитарната криза во Газа е да има прекин на огнот.

„Видовме мерлив напредок во последните неколку недели, вклучително и отворање на нови премини и зголемен обем на испорака на помош во и околу Газа како и изградба на американскиот поморски коридор, кој ќе биде отворен во наредните недели. Но, тоа не е доволно. Сè уште треба да добиеме поголема помош во и околу Газа“, рече Блинкен.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен присуствува на заеднички министерски состанок со неговите саудиски колеги во Ријад, Саудиска Арабија, 29 април 2024 година.
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен присуствува на заеднички министерски состанок со неговите саудиски колеги во Ријад, Саудиска Арабија, 29 април 2024 година.

Стејт департментот во неделата објави дека Блинкен ќе го прошири своето патување на Блискиот Исток, останувајќи до среда и додавајќи постојки во Израел и Јордан по посетата на Саудиска Арабија.

Блинкен ќе се фокусира на напорите да се обезбеди прекин на огнот во Газа со кој ќе се ослободат заложниците и ќе се обезбеди продолжување или зголемување на хуманитарната помош во енклавата, рече портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

Исто така во неделата, портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби за емисијата „Оваа недела“ на Еј-Би-Си изјави дека Соединетите држави продолжуваат да вршат притисок за шестнеделен прекин на огнот во речиси седуммесечната војна во Газа меѓу Израел и милитантите на Хамас.

Преговорите за прекин на огнот траат со месеци, и покрај периодичните сигнали дека договорот може да биде блиску, Кирби не даде никакви индикации за нов напредок во дискусиите.

Тој рече дека Израел ги уверил американските власти дека нема да испрати копнени трупи во градот Рафа во јужна Газа, без целосно да ја слушне загриженоста на САД дека таков напад ќе ги загрози животите на повеќе од 1 милион Палестинци кои се засолнети таму.

Кирби рече дека импровизираното пристаниште на Средоземното Море што се гради на брегот на Газа би можело да биде завршено за две или три недели, така што повеќе хуманитарна помош може да се транспортира на тесната територија за да се помогне во исхраната на гладните Палестинци.

Газа – повоен патоказ

Хуманитарната криза во Газа останува страшна, и покрај зголемувањето на дневната помош и Израел почна да го користи северниот премин и пристаништето Ашдод за хуманитарни испораки.

Соединетите Држави соработуваат со партнерите за воспоставување поморски хуманитарен коридор– сепак, овие напори се недоволни бидејќи целото население на Газа се соочува со ризик од глад и неухранетост.

Американските власти изјавија дека Вашингтон е посветен на унапредување на траен мир и безбедност и за Израелците и за Палестинците, вклучително и преку практични чекори насочени кон формирање палестинска држава која постои заедно со Израел.

Барбара Лиф, помошник државен секретар за блискоисточни прашања во Стејт департментот, на неодамнешниот брифинг рече: „Западниот брег и Газа мора повторно да се обединат под палестинската управа. и на Западниот Брег и на Газа и воспоставување услови за стабилност“.

Вашингтон, исто така, јасно стави до знаење дека Хамас не треба да игра улога во таквото владеење.

Сепак, аналитичарите велат дека има многу пречки за визијата на САД.

Мајкл Хана, програмскиот директор на Меѓународната кризна група, истакна дека актуелната израелска влада покажала „тотално отфрлање на идејата за решение со две држави“. Освен тоа, „физичката реалност толку драматично се промени од 1967 година што ја прави можноста за одржлива, соседна палестинска држава речиси невозможна“.

„Нема вистинско уверување“ дека земјите од Блискиот Исток се особено посветени на повоената реконструкција во Појасот Газа, изјави тој за Гласот на Америка.

„Многу е тешко за многу од овие регионални партии да се ангажираат политички во моментот додека беснее војната“, рече тој.

Нормализација на саудиските односи со Израел

Администрацијата на Бајден продолжува да работи на потенцијален договор што може да доведе до нормализирање на саудиските односи со Израел, иако некои официјални лица и аналитичари сметаат дека тоа е далечна можност.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли решението за две држави и враќањето на палестинската управа да ја контролира Газа, барања кои се широко поддржани од меѓународната заедница.

Саудијците побараа, како предуслов, да се види израелската посветеност на решението за две држави.

„Ако позициите на Нетанјаху не се променат, тој веројатно нема да може да испорача нормализација со Саудиска Арабија. Можно е американско-саудиска понуда за таква нормализација да биде јавно дадена, па кога Израелците ќе излезат на гласање, ќе можат да преземат земете ја предвид оваа опција“, изјави за Гласот на Америка преку е-пошта Нимрод Горен, виш соработник за израелски прашања во Институтот за Блискиот Исток.

САД ги разгледуваат наводните прекршувања на правата на единиците на израелската војска

Планираните состаноци на Блинкен на Блискиот исток доаѓаат кога САД ги проценуваат новите информации од израелската влада за да одредат дали да стават на црната листа одредени израелски воени единици.

Овие единици се обвинети за кршење на човековите права на палестинските цивили на Западниот Брег пред терористичките напади на Хамас врз Израел на 7 октомври.

Критичарите истакнаа дека „бавното движење“ на Стејт департментот во донесувањето на својата одлука го истакнува специјалниот третман што Израел продолжува да го добива.

Извор: РСЕ

Прочитајте повеќе

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Ќе го урнат ли Мицкоски и Мицотакис Преспанскиот договор

Добра волја за пошироко толкување на Преспанскиот договор нема ниту партијата која ќе го предводи …