Глобус

Загриженост за нуклеарната безбедност по гранатирањето на украинската нуклеарна централа Запорожје

нуклеарна запорожје

Меѓународната агенција за атомска енергија повика на итен прекин на секоја воена акција во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, предупредувајќи на многу реален ризик од нуклеарна катастрофа, јавува „Би-би-си“. Шефот на агенцијата, Рафаел Маријано Гроси, рече дека е крајно загрижен од извештаите за гранатирање на оваа нуклеарна електрана, која е најголема …

Прочитајте повеќе »

Косовската полиција ја уапси и ѝ забрани влез во земјата на руската новинарка Дарија Асламова

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џелал Свечла, синоќа го потврди апсењето на руската државјанка Дарија Алсамова, новинарка во весникот „Комсомолска Правда“, на северот од земјата. Преку објава на Фејсбук, Свечла рече дека многу земји докажале дека таа се занимавала со шпионажа за руското воено разузнавање и дека дејствувала под …

Прочитајте повеќе »

Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во Скопје

Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во Сенатот. Минатата недела, Сенатската комисија за надворешни работи имаше сослушување за нејзината номинација, на кое таа рече дека „ќе работам да ѝ помогнам на Северна Македонија да развие национална стратегија со …

Прочитајте повеќе »

Зеленски ја обвини АИ дека се обидува да и даде амнестија на „терористичката“ Русија

Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски а ја обвини Амнести Интернешнл (АИ) за „обид да и даде амнестија на терористичка држава“ Русија, откако невладината организација го обвини Киев дека ги загрозува цивилите во војната со Москва. „АИ ја префрла одговорноста од агресорот врз жртвата“, рече тој. Претходно шефот на украинската дипломатија Дмитро …

Прочитајте повеќе »

Кина почнува големи воени маневри во близина на Тајван

Кина, како што објави државната телевизија, започнала големи воени маневри околу Тајван, во кои се користи и боева муниција. Вежбите следуваат како реакција на посетата на американската политичарка Пелоси на островот. Уште во текот на изминатите денови, јавуваат тајванските власти, кинески борбени авиони навлегле во тајванскиот воздушен простор. Забележани се …

Прочитајте повеќе »

Црногорската влада и СПЦ потпишаа договор, се отвора можност за веронаука во училиштата

Црногорскиот премиер Дритан Абазовиќ денеска објави на својот профил на Телеграм дека во Подгорица е потпишан фундаменталниот договор меѓу Црна Гора и Српската православна црква (СПЦ). Утрово во Подгорица пристигнал патријархот на СПЦ Порфириј Периќ, без претходна најава и присуство на новинари. „Потпишан e oсновен договор. Едно важно прашање поставено …

Прочитајте повеќе »

Цените на струјата во земјава слични како во Србија и Косово, а далеку пониски од Хрватска

Македонија има најниска цена на евтината струја и речиси изедначени цени во скапата тарифа со Србија и Косово, додека Хрватска има забележително повисоки цени и во ниската и во високата тарифа. Сите држави од регионот во текот на минатата година најмалку еднаш ги коригираа цените кои граѓаните ги плаќаат за …

Прочитајте повеќе »

Конфликт помеѓу Косово и Србија: „Причина за страв имаме секогаш“

Како по последните тензии на релација Белград-Приштина размислуваат граѓаните на Белград и дали се плашат од ескалација? Сонцето грее, луѓето купуваат и се шетаат, трамваите, автобусите, такси-возилата и приватните автомобили се во движење: во главниот град на Србија, Белград, нема очигледни знаци за конфликт со соседно Косово. „Ништо нема да …

Прочитајте повеќе »