Глобус

Вести од светот

Самит за Планот на ЕУ за раст за Западен Балкан

Самит за Планот на ЕУ за раст за Западен Балкан

На самитот во Котор под слоганот „Еден регион, заедничка визија“ , лидерите на земјите од Западен Балкан и претставници на ЕУ и на САД ќе се фокусираат на економската интеграција и можностите кои ги нуди Планот за раст. Во Црна Гора денеска ќе се соберат лидерите од Западен Балкан и …

Прочитајте повеќе »

Нов дијалог или нови рокови за уставни измени?

македонско и бугарско знаме

Течат преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ за состав на Влада иако добар дел од програмите им се спротивставени за важни национални теми – на прво место, уставните измени. Од „Вреди“ калкулираат со рок од 6 до 9 месеци за тие да се направат, а во меѓувреме да завршат изборите и …

Прочитајте повеќе »

„Катастрофата“ на Палестинците: Што значи „Накба“?

„Катастрофата“ на Палестинците: Што значи „Накба“?

Палестинците ширум светот одбележуваат „Накба“ (катастрофа), ден кога нивните претци во 1948 година биле присилени да ги напуштат своите домови. На 15 мај 1948 година, пет арапски држави: Египет, Либан, Ирак, Сирија и Јордан навлегоа на подрачјето на Палестина за да го спречат остварувањето на планот на ОН кој предвидуваше …

Прочитајте повеќе »

Два извештаја откриваат широка мрежа на руски дезинформациски портали

Два извештаја откриваат широка мрежа на руски дезинформациски портали

Создадени по ист образец, порталите секојдневно публикуваат огромен број објави. А, објавите често се или преземена копија од ТASS или РИА Новости, или од други сомнителни извори. Текстовите неретко се полни со граматички, синтаксички или правописни грешки, што е знак дека се преведени со помош на груби онлајн алатки Францускиот …

Прочитајте повеќе »

Двојно зголемени сајбер нападите од Русија и од Кина во Германија

Хакерски сајбер напад

Осумдесет отсто од компаниите биле цел на напади кои вклучувале кражба на податоци, шпионажа или саботажа, според директорот на Битком Германското дигитално здружение Битком соопшти дека забележани се зголемен број сајбер напади од Кина и од Русија, пренесува германската новинска агенција дпа. „Во рок од две години, измерено е двојно …

Прочитајте повеќе »

Официјална Софија по инаугурацијата на Сиљановска-Давкова: Договорите мора строго да се спроведуваат

Официјална Софија по инаугурацијата на Сиљановска-Давкова: Договорите мора строго да се спроведуваат

Бугарија не прифаќа изјави и однесување кои се во спротивност, како со Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година, така и со договорите меѓу Европската Унија и Република Северна Македонија (РСМ). Ова се вели во ставот на бугарскиот в.д. премиер Димитар Главчев, по повод инаугурацијата на Гордана Сиљановска-Давкова. …

Прочитајте повеќе »

Руски обрач околу Харков: „Страшно е”

Руски обрач околу Харков: „Страшно е”

Украинската војска јавува за тешки борби во руско-украинскиот пограничен регион Харков. Од офанзивата на исток погодено е и местото Вовчанск. Куќите во Вовчанск горат. Од петокот руските сили го напаѓаат местото со 17 илјади жители северно од Харков. Според аналитичарите на независната онлајн страница „Дип стејт”, Русите имаат заземено шест …

Прочитајте повеќе »

Во Косово од денеска ќе се користат само евра

Банкноти пари евра

Од денеска сите готовински трансакции каде било во Косово ќе мора да се вршат во евра, откако вчера измина преодниот период на Централната банка на Косово (ЦБК) во однос на користењето на динарите, јавија српските медиуми. Во Приштина сметаат дека граѓаните имале доволно време да се информираат за Уредбата на …

Прочитајте повеќе »